• BIST 1.391,740
  • Altın 495,89
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Genç nüfus ile övünmek

Mustafa Öz

Yaşlı dünyamızda sorunlar arttıkça, insanoğlunun da sıkıntıları artıyor. Aşırı yük getiren sanayileşme, çölleşme, gıda üretememe buna bağlı açlık ile karşı karşıya geliyoruz. Global güç oluşturan KÜRESEL SERMAYE, geçmişte ülkeleri SÖMÜRGE yaparak ayakta kalırken, günümüzde ise sermaye gücü ile ucuz hammadde, işçilik kullanarak ayakta kalıyor.

Özellikle sömürerek zengin olmuş AVRUPA ülkelerinde nüfus giderek yaşlanıyor. Gençler evlenmiyor. Evlenenler çocuk yapmıyor.!

Ülkemizde ilk nüfus sayımı 1923 de yapılmış, o zaman ki nüfusumuz 13 milyon. Aradan geçen 85 yılda 74 milyona ulaştık. Bitmez tükenmez savaşlar nedeniyle sürekli azalan bir nüfustan Cumhuriyet BARIŞ dönemi ile artan bir nüfusa dönüş yaptık. Nüfusumuzun yarısı çocuk ve gençlerden oluşuyordu. Önemli olan bu genç dinamik nüfusa eğitim, iş, aş verip ülke yararına çalışır hale getirmek iken, tüm iyi niyetli çabalara rağmen bunu başaramadık.

Gençlerimizden hala okula gitmemiş olanlar var. Eğitim almış olanlarda; kalite düşük.

İşsizlik çığ gibi büyüyor. Resmi rakamlara göre %10,9 oranında 2,5 milyon insanımız işsiz. Sokağa göre bu rakam 5 milyon civarında. Özellikle bir mesleği olmayan: ilkokul, ortaokul, lise mezunlarında işsizlik oranı %70'ler de. Aynı şekilde üniversite mezunu gençlerimizin de %67,8 işsiz. Üniversite mezunlarında işsiz bayanların oranı %65, erkeklerde işsiz oranı %35. çalışıp iş bulanlar işinden, aldığı ücretten memnun değil. İşveren ise çalıştırdığı personelin yetersiz mesleki eğitim almış olmasından, işe motive olamayışından kısacası VERİMSİZLİĞİNDEN, istikrarsızlığından şikâyetçi.

Ülkemizde 12-24 yaş grubunda 13 milyon insan var. Bu gençlerin bir kısmı ülkenin içine düştüğü sıkıntılar sonucu: iş, aş ve huzur bulamayacakları endişesi taşımakta ve fırsatını bulsa ülkeyi terk etmeyi düşünmektedir.

Siyasilerimiz halkın önünde hep bu genç nüfus ile övündü durdu. Gerçek ortada. Sonuçları çözülmediği için geleceğe umutla bakamayan bir genç nüfus aynı zamanda sosyal, ekonomik ve psikolojik sıkıntıların da kaynağı olmaktadır.

Milletimizin güzel örf ve adetleri, güzel karakterleri birer birer yok olmaktadır. Yokluk mertliği bozmakta: toplumsal suçlarda patlama yaşanmaktadır.

Bugünlerde üniversite sınav sonuçları açıklanmış aileleri yeni bir telaş sarmıştır. Okutmak ayrı bir dert. Okuduktan sonrası hayattan beklentileri ayrı bir derttir.

Ülkeyi idare edenler teferruatta uğraşıp KAOS yaratmak yerine, gerçek sorunlarla uğraşıp bu zinde nüfusu hem ülke hem de insanlık yararına yönlendirmeli ve başarılarıyla da, genç nüfusla da ÖVÜNMELİDİR. Boş atıp, boş lafla bu işler olmaz!

25.07.2008

Bu yazı toplam 864 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim