• BIST 115.794
  • Altın 397,637
  • Dolar 6,8591
  • Euro 7,7441
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 18 °C

Gençlerimizle övünebiliyor muyuz?

Mustafa Öz

Yanı başımızdaki devletlere baktığımızda (Yunanistan, Bulgaristan, Rusya ve diğer Avrupa devletleri) nüfuslarının giderek yaşlı insanlardan oluştuğunu görüyoruz. Yasal evliliklerin azaldığı, evlilik dışı ilişkilerin çoğaldığı, gençlerin kötü alışkanlıkları küçük yaşlarda edindiği bizim de örnek almakta yarıştığımız ülkeler…

Ülkemizin nüfusunun % 65'ini gençler oluşturuyor. Okul öncesi ve üniversite gençliği ile okula gidemeyenleri saymazsak, ilköğretim ve orta öğretimde 14 milyonun üzerinde çocuğumuz okuyor.

Genç nüfus bir ülke için iyi değerlendirilirse bulunmaz bir nimet, değerlendirilmezse de sorun haline gelebilir. Dünya iletişimin geldiği son durum itibarıyla; küreselleşmenin de etkileriyle sınırların şeklen var olduğu, ancak iletişimin sunduğu imkânlarla AÇIK TOPLUM haline gelmiştir.

Bilim ve teknoloji bir yandan insanoğlunun hayatını kolaylaştırırken, diğer yandan bir sürü sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Teknolojiye dayalı kazalar ve ölümler artmıştır. Başta trafik kazaları gibi, hava kirliliği gibi çevre felaketlerini getirmiştir. Silah sanayindeki gelişmelerle küresel adaletsizlik çoğalmış yok yere insanlar birbirlerini boğazlamaya başlamışlardır.

Global kültür milli kültürleri baskı altına alarak: yeme, içme, giyme ve davranış modelleri yönünden kendini kabul ettirir olmuştur. Dünyanın başı zararlı fikir akımları, kötü alışkanlıklar ve sorumsuz davranışların gençler arasında giderek yayılmasından dolayı DERTTEDİR.

Ülkemiz için övünç kaynağı olarak gördüğümüz gençlerimizi iyi yetiştirip: milli manevi değerlerle bezeyemediğimiz bilim ve teknolojinin emrine veremediğimiz için: bizim gençlerimizde de hızlı bir AHLAKİ-FELSEFİ-İLMİ çöküntü yaşanıyor. Son birkaç yıldır okullardaki amaçsız, bilinçsiz şiddet, cinsel taciz, uyuşturucu kullanımı, içki, sigara kullanımındaki artış toplumumuzu derin endişeye sevk etmiştir.

Bizim inançlarımız ve milli kültürümüzde kötü davranışa kötü alışkanlığa yer yoktur. Ancak demokrasi, özgürlük kavramlarının yanlış algılanıp disiplinsiz, amaçsız, kültürsüz insan yetiştirerek demokrat olunacağı gibi sakat bir mantık türemiştir.

Çocuklarımız okullarda başıbozuk, sokaklarda ise sahipsiz kalmıştır. Sen sahip olmazsan birileri sahip çıkar… Nitekim de çıkmıştır. Gençler arasında uyuşturucu kullanımı kötü alışkanlık kazanma yaşı 10-11 yaşlarına inmiştir. Cinsel istismar artmıştır. Okul başarıları düşmüştür. Aileler çaresiz kalmış ne yapacaklarını bilememektedir.

Gençlerimizi çocuklarımızı eğitim ve öğretim yönünden iyi ve donanımlı yetiştiremezsek, bizim için avantaj olan gençlik giderek toplumsal çöküntümüz olacaktır.

Çalışmadan, emek sarf etmeden kazanılamayacağını, sadece istemekle bir şeylerin düzelmeyeceğini: tarihimizi, milli kültürümüzü inancımızı koruyarak, dünya milletleri arasında yer edinebileceğimizi onlara hedef olarak vermeliyiz.

Siyasilerimiz hala koltuk sevdası ile hareket ediyor. Bu ülkede üniversite mezunlarının % 50-55'i, gençlerimizin % 20-22'si yani 5-6 milyon insanımız işsiz iken, okula gidemeyen milyonlarca çocuğumuz ve sokaklara terk edilip kapkaç yapan, tiner çeken, hırsızlık yapan binlerce gencimiz varken… Birilerinin bu gençleri kendi kötü emelleri uğruna tetikçi terörist olarak kullanması da orta iken hala SEN-BEN kavgasında iseniz TARİH sizi affetmeyecektir.

Gençlerimizi okul öncesi eğitim-öğretimden itibaren sokağa zararlı fikir ve alışkanlıklara teslim etmeden milli benliğimize, inancımıza yabancılaştırmadan da demokrat ve çağdaş teknolojiye göre yetiştirebiliriz.

Barajın önüne toplanmış su ile sel felaketi de olabilir, enerji de üretilebilir. Biz gençlerimizin enerjisinden toplum yararına dünya insanlığı yararına faydalanmalıyız.

2.dönem eğitim ve öğretimin çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerine milletimize yararlı sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum. İdarecilerimizi de gençlerimizin geleceğini düşünmeye ve düşündüklerini uygulamaya davet ediyorum. 

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim