• BIST 95.394
  • Altın 278,016
  • Dolar 5,7623
  • Euro 6,3907
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

GENEL SEÇİMLER İÇİN SON DÜZLÜK

Hasan Dinç

 

1 Kasımda yapılacak milletvekilliği erken genel seçimleri için son düzlüğe girildi. 18 Eylül Cuma günü seçime katılacak bütün siyasi partiler aday listelerini YSK’ya (Yüksek Seçim Kurulu) teslim ettiler. 7 Haziran seçimlerinde partilerin seçimlere katıldığı aday listelerinde az da olsa değişiklikler yapıldı. Partiler kendilerine daha fazla oy getireceğini düşündükleri kişileri listelerine ilave ederken kısa dönemde falso vermiş adayları da listelerinden çıkardılar.

Bolu’da seçimlere kaç parti katılıyor, adayları kimlerdir? Bilemiyorum. Bolu basını daha çok iddialı olan üç partinin adayları ile ilgili haberleri gündeme getirdi. Diğer partilerin adaylarını da zaman içinde çalışmalarında ya da seçim kurullarının adaylarla ilgili resmi bildirilerini kamuoyuna aktardıklarında öğrenme fırsatı bulacağız. Basına yansıyan bilgilere göre AKP, CHP ve MHP listelerinde önemli bir değişiklik yok. Her üç partinin seçilebilir sıralarında yer alan isimler yerlerini muhafaza ediyorlar. AKP de Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü birinci ve ikinci sıradaki yerlerini korumuşlar. Üçüncü sıradaki Mehmet Emin Güz yerini Fatih Metin’e bırakmış. CHP de Tanju Özcan yine birinci sırada yer alıyor. 7 Haziran seçimlerinde 3. sıradaki M. Burak Cop 2. Sıradan aday gösterilirken 3. Sıraya Elfaz Temiz yerleştirilmiş. 2.sıradaki Yusuf renkli ise liste dışı bırakılmış. MHP de ise 1. Sıradaki Şükrü Gülez yerini koruyor. Aynen CHP gibi 7 Hazirandaki 3. Sıra adayı Mihriban Yerlikaya ikinci sıraya kaydırılırken Metin Apaydın üçüncü sıradan listeye girmiş. İkinci sıradaki Kader Garipoğlu liste dışında kalmış.

Siyasi partilerin listelerindeki bu değişikliklerin gerekçeleri elbette kendilerinde gizlidir. Bunu toplumla paylaşmalarını bekleyemeyiz. Ancak, gerekçeleri her ne şekilde olursa olsun partilerinin önümüzdeki seçimlerde daha fazla oy alabilme hesaplarıyla bu değişikliklerin yapıldığını tahmin etmek gerekir.

Bütün siyasi partiler 1 Kasım seçimlerini hem Türkiye için hem de kendileri için kader seçimi olarak ilân ettiler. Bu bakımdan listelerini seçim bölgelerinin şartlarına ve seçimin önemine binaen hazırladıklarını sanıyorum. Listelerinin tartışılmasını da abes buluyorum. Ancak siyasi hesapların her zaman doğru yapıldığına ve de beklenen sonuçların alındığına tanık olmamaktayız. Hatta siyasi hesapların yapılması sırasında araya başka hesapların da girdiğini her zaman görmekte ya da duymaktayız. O nedenle siyasi partilerin 1 Kasım seçimleri için tespit ettikleri aday listeleri üzerinde düşüncelerimi okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

AKP 2002 yılından bu yana yapılan dört genel seçimden ilk ikisinde milletvekillerinin üçünü de kazanarak önemli bir başarı göstermiştir. Ondan sonra yapılan seçilerde de aynı başarıyı hem kendileri hem de kamuoyu bekler hale gelmiştir. O nedenle aday tespitine pek fazla itina göstermemişler sonucunu da yapılan her iki seçimde milletvekili kaybederek çıkmışlardır. Hele de 7 Haziran 2015 seçimlerinde birinci sıraya yerleştirilen Ali Ercoşkun seçmen tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmiş, önemli bir oy kaybının nedeni olarak değerlendirilmiştir. Birinci sıraya getirilmesini bir vakfa bağışladığı önemli miktarda bir parayla elde ettiği de toplum tarafından konuşulmuştur. 1 Kasım seçimleri için aynı tercihin yapılması AKP seçim hesaplarının doğru yapılmadığı kanaatini uyandırmaktadır. Fehmi Küpçü’nün Gerede de her zaman bir karşılığı vardır ve yüksek oranda oy alması bunun bir göstergesidir. Mehmet Emin Güz’ün yerine Fatih Metin’in tercih edilmesi ise 2007 seçimlerindeki başarısının tekrarını bekleyenlerin bir projesi olsa gerektir. Ancak bu projenin Bolu’da bir geçerliliği kalmamıştır. AKP’nin 3. Milletvekili hesapları siyasal gerçeklerimizle uyuşmamaktadır.

CHP ise 2011 yılında Tanju Özcan’la yakaladığı ivmeyi geliştirerek devam etmektedir. Tanju Özcan Boluluların uzun zamandan beri özlem duydukları bir parlamenter tipine çok uygun düşmektedir. Çalışmaları, konuşmaları ve toplumu kucaklamadaki başarısı partisine de, kendisine de önemli getirisi olmuştur. 2011 yılındaki 34000 oyunu 2015 yılında 46000 çıkarmış olması bu yüzdendir ve önemli bir sıçramadır. Bu seçimlerde de bu sıçramanın devam edeceğini sanıyorum. İkinci sıradaki M. Burak Cop ise CHP’ye göre rengi biraz daha kırmızı olup seçmen tarafından oldukça yadırganmaktadır. Elfaz Temiz seçilemeyecek noktada olmasına rağmen CHP için olumlu bir isim olup partiye getirisi olacaktır.

Gelelim MHP’ye. Bir ömürlük sevdam. Gözü yumuk sevdiğim parti. Kanımı döktüğüm, canımı feda ettiğim, alın yazım. Kazanmasını ne kadar da çok istiyorum. MHP’nin Bolu’dan nasıl milletvekili çıkarabileceğinin tarafımdan hazırlanmış projesini MHP’li olup da bilmeyen, duymayan yoktur. Yüz yüze konuştuğumuzda projeye hayır diyeni de hiç görmedim. Yılmadan, usanmadan hemen herkese anlatmaya çalıştım. Ama nafile. Konuşmalarında “Önce ülkem, sonra partim, sonra da ben” diyenlerin bir türlü nefislerini aşamamaları yüzünden “Önce ben, sonra partim, sonra da ülkem” tercihlerini sahnelediklerini üzülerek seyrettim. 7 Haziran seçimlerindeki gelişmelerin bir tarafında da ben olduğum için onu değerlendirmeye almayacağım. Ancak MHP 1 Kasım seçimlerini Türkiye’nin geleceği ile eşit görmektedir. Ülke bütünlüğünün, üniter yapının, bin yıllık millet kardeşliğinin ve TÜRK-İSLÂM ülküsünün geleceğini bu seçimlere bağlamaktadır. Kısaca 1 Kasım seçimlerini Türkiye Cumhuriyetinin kader seçimi olarak görmektedir ve bu değerlendirmeye ben de yürekten katılıyorum.

MHP’nin birinci sıra adayı Sayın Şükrü Gülez Bolunun önemli ailelerindendir. Dedesi Kuva-i Milliyede önemli hizmetler yapmıştır. Daha sonra bu aileden Türk siyasetine önemli hizmetler veren kişiler de çıkmıştır. Yani Sayın Şükrü Gülez’in  ailesi önemli bir aile olup her türlü değerlendirmeden varestedir. Ancak kendisi Bolu siyasetine aktif olarak çok genç yaşta 1999 seçimlerinde katılmış ve MHP’den ikinci sıra adayı olmuştur. Çok az bir oyla milletvekilliliğini kaybetmiştir. 2002 seçimlerinde MHP birinci sıra adayı olmuş yine kaybetmiştir. 2014 yerel seçimlerinde Bolu Belediye Başkanlığına MHP adayı olarak katılmış büyük oy kaybıyla seçimi kaybetmiştir. 7 Haziran seçimlerinde münazaalı bir şekilde MHP birinci sıra adayı olmuş, parti tabanının önemli bir kısmını darıltmış olması nedeniyle yine kaybetmiştir. Şimdi yine MHP’nin aynı isimde ısrar etmesi baştan seçimi kaybetmiş olduğu anlamına gelmektedir. Müşterisi olmayan bir malın vitrinde ısrarla tutulmaya devam edilmesi ticari kurallara uygun değildir. Hiç beklenmeyen bir şekilde Sayın Şükrü Gülez’in listeye konulmasını görüştüğüm bütün partililer tepkiyle karşılamaktadırlar. MHP’nin bir başka adayla seçime gitmesi seçim şansını önemli bir şekilde artıracağı gerçeğini parti iyi değerlendirememiştir. İkinci sıra adayı Mihriban Yerlikaya ise siyaset sahnesine 7 Haziran seçimlerinde çıkmış, hem partinin hem de Bolu kamuoyunun tanımadığı bir simadır. MHP’ye katkısının ne olabileceği bilinmemektedir. Üçüncü sıra adayı Sayın Metin Apaydın ise siyasi mahfillerin yabancısı olduğu bir isimdir ve hiç bilinmemektedir. Geredeli olması hasebiyle ikinci sıraya yerleştirilmiş olması MHP için daha olumlu olurdu. 1 Kasım seçimlerinde bir fazla oy almayı hesaplayan bir partinin Bolu için bu önemli hususu düşünememiş olması bile bu partinin çok amatörce yönetildiğini göstermektedir.

SONUÇ NE OLUR?

Bolu Seçim bölgesinde normal sonuç 7 Haziran seçimlerinin tekrarından başka olmaz. Milletvekilliklerinden ikisi AKP, birini de CHP alır. AKP’nin oylarını muhafaza etmesi zor olsa da iki milletvekilliğini yine alır. CHP Tanju Özcanla oy çıtasını bu seçimlerde de yükseltir. CHP’nin  42 ile 50 bin arası oy alması normaldir. 7 Haziranda aldığı 46 bin oy dikkate alınırsa AKP’nin üçüncü milletvekilliği için 138 bin oy alması gerekmektedir. Bu rakamın da Bolu için mümkün olmadığı anlaşılmaktadır. MHP oylarını  konjonktür  gereği bir miktar daha artırabilir.  Sürpriz sonuç ise 1+1+1 yani her üç partide birer milletvekili çıkarabilir. Bu sürpriz sonuç MHP’nin çalışmasına ve gelişen olaylara bağlıdır.

Bütün okuyucularımın Kurban Bayramlarını tebrik eder nice bayramlara mutluluk içinde ulaşmalarını dilerim.  

Bu yazı toplam 1997 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim