• BIST 102.715
  • Altın 224,733
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 0 °C

GEREDE’YE HANGİ FAKÜLTE

Hasan Dinç

Gerede de yayın yapan bir internet sitesinde köşe yazarlığı yapan Sayın Ali Sağlam yazdığı yazılarla dikkat çekmekte ve yerel basınımızda ses getirmektedir. En son yazdığı “Şamar oğlanına döndük” başlığını taşıyan son yazısı gazetemizin 11 Ekim Salı günkü sayısında “GEREDE’DEN ÇATLAK SES” başlığıyla manşetini oluşturmuş, birçok okuyucumuzun gazetenin internet sayfasına gönderdikleri mesajlarla şimşekleri üzerine çekmiştir.

Bu yazısında Sayın Ali Sağlam Bolulu zenginlerin bankalardaki mevduatlarından dolayı “kalkınmada öncelikli il olamadıklarını” bu nedenle sanayicilerin yatırım tercihlerinin dışında kaldıklarını ve işsizlik nedeniyle nüfus olarak da eridiklerini gerekçe göstererek Karabük ya da Çankırı’ya bağlanmalarını istemekte; ayrıca Üniversitemiz sayın rektörüne Gerede’ye yapılması düşünülen “İLAHİYAT FAKÜLTESİ”nin yerinin istimlâki için gönderilen paranın Bolu merkezinde bir başka yatırım için kullanmasının sebeplerini öğrenmek üzere ona bazı sorular yöneltmektedir.  Sayın Ali Sağlam bu sorularından birinde “ Demokrasilerde halkın dediği olur deniliyor, Gerede kamuoyu İLAHİYAT FAKÜLTESİ istiyor. Bu konuda bir çalışmanız oluyor mu? Yoksa bu demokrasi falan lafta mı kalıyor?” diye soruyor ve yazısını “ HAFIZLAR, ÂLİMLER VE ŞEYHLER DİYARI GEREDEMİZE BİR FAKÜLTE ELZEMDİR. EN ÇOK YAKIŞAN İSE İLAHİYAT FAKÜLTESİDİR” notuyla sonlandırıyor.

Herkes gibi Sayın Ali Sağlam’da fikir hürriyetine sahiptir ve düşüncelerini her ortamda savunabilir. Beğenilir ya da beğenilmez, ama kimse onun bu hürriyetini yok sayamaz. Ben Sayın Ali sağlam’ın Gerede’nin ekonomik nedenlerle Bolu’dan ayrılıp Karabük ya da Çankırı’ya bağlanma düşüncesinin birçok Bolulu ve Geredeli tarafından benimsendiğini sanmıyorum. Ama bu durum onun bu düşüncelerini rahatça söyleyebilmesine engel değildir. Hakeza Sayın Rektörle ilgili sorularını da bu kategoride kabul etmek gerekir.

Sayın Ali sağlam Gerede de yapılmasını istediği İLAHİYAT FAKÜLTESİ için kendine göre iki önemli gerekçe söylüyor. Bunlardan biri demokrasi ile irtibatlı ve “Gerede kamuoyu İLAHİYAT FAKÜLTESİ istiyor” diyor ve “Demokrasi lafta mı kalıyor?” diye sorarak, bu durumdan başta Sayın rektör olmak üzere herkesin bir sonuca varmasını istiyor. İkinci gerekçesi ise “Hafızlar, âlimler ve şeyhler diyarı Gerede’mize bir fakülte elzemdir. En çok yakışan ise İLAHİYAT FAKÜLTESİDİR” notu içinde kendini bulmuş “Gerede’nin âlimler, hafızlar ve şeyhler diyarı” olmasıdır.

Ben de Sayın Ali Sağlam gibi Gerede’ye bir ya da iki fakülte yapılmasını yürekten isterim. Yapılacak fakülte ve fakültelerin seçimi çok önemli yasal esaslara bağlanmıştır. Öncelikle üniversitenin yetkili heyetlerince hazırlanmış raporlar, bu raporların üniversite senatolarınca kabulü, YÖK’ün uygun görmesi ve TBMM’nin konuyu kanunlaştırması gerekmektedir. Gerede’ye yapılması düşünülen fakülte ya da fakültelerin halkın onayını alması arzu edilse de esas değildir. Yani halkın isteğinden ziyade ülkenin genel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yörenin iş hayatına hareket getirecek sanayisinde alt yapısı mevcut ve ekonomik hamlelere sebep olacak tercihler esas alınır. Şu anda   mevcut üniversitelerimizde yirmi beş İLAHİYAT FAKÜLTESİ bulunmaktadır. Türkiye’nin yirmi altıncı bir İLAHİYAT FAKÜLTESİNE ihtiyacı var mıdır? Bu sorunun cevabı devletimizin ilgili birimlerince cevaplandırması gereken bir konudur. Geçmişte gerekli incelemeler yapılmadan açılmış eğitim fakülteleri bugün diplomalı ve işsiz iki yüz elli bin öğretmenin kahve köşelerinde ömür tüketmelerine sebep olmuş, durum anne ve babalar için dert kaynağı, hükümetler için aşılması en zor problem haline gelmiştir. Yarın aynı durumun ilahiyat fakültesi mezunu din görevlilerinin de başına gelebileceği düşünülerek adım atılması hayati öneme haizdir. Geçmişte her üniversite diploması sahibine bir iş garantisi iken şimdi böyle bir durum ortadan kalkmıştır. Onun için mezunlarına kendi inisiyatiflerinde işlerini kurabilecek fakülte ve yüksek okullara yönelmenin daha doğru olduğu ve ülkemizin bu tür yüksek öğrenim kurumlarına ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır.

Gerede’nin mutaassıp ve muhafazakâr bir bölge olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu Sayın Ali Sağlam’ın dediği gibi “ âlimler, hafızlar ve şeyhler” diyarı olmasından mıdır? Bilemem. Ancak bu gün Gerede’den yetişmiş, Diyanet İşleri Merkez Teşkilatında ve İlahiyat fakültelerinde hoca olarak çalışan akademik kariyerli oldukça fazla ilim adamı bulunmaktadır.  Bu durum bile Gerede de bir İLAHİYAT FAKÜLTESİ açılması için yeterli gerekçe olamaz. Hele hafız ve şeyhlerin fazlalığı İLAHIYAT FAKÜLTESİ için hiç gerekçe kabul edilemez. İlahiyat fakültesi için Sayın Ali Sağlam’ın ve Gerede de bu fakültenin açılmasını isteyenlerin daha sağlam gerekçelerle ilgili makamlarla temas kurmaları gerekmektedir.

İLAHİYAT FAKÜLTE’lerinin kurulması için tercih edilecek yerlerin özelliklerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu merkezlerin geçmişten bu yana medeniyet, ilim ve kültür merkezi olması; dini hayır ve vakıf kurumlarının zenginliği; Kütüphane, külliye ve kaynakların yeterliliği dikkate alınmalıdır. Bu kıriterler esas alındığında Konya, Ankara, Bursa, İstanbul, Sivas, Kayseri ve Erzurum öne çıkmakta ve bu şehirlerde zaten İLAHİYAT FAKÜLTELERİ bulunmakta ve hizmetlerini övünülecek düzeyde yapmaktadırlar. Ayrıca çevremizde Sakarya, Çorum ve Eskişehir’de de İLAHİYAT FAKÜLTELERİ yıllar önce faaliyete geçerek buralarda köklü kurumlar haline gelmişlerdir. Bu merkezlerin arasında Gerede için bir İLAHİYAT FAKÜLTESİNE ihtiyaç bulunup bulunmadığı iyice düşünülmeli ve ona göre harekete geçilmelidir.

Gerede’ye bir ya da birkaç fakülte için harekete geçen hamiyetli hemşerilerimizin yetişmiş Geredeli ya da Gerede severlerden fikir düzeyinde yardım almaları ve onların yol göstericiliğinde hareket etmeleri çok faydalı olur kanaatindeyim. Siyasi destek ondan sonra gelir ve de kolay gelir. Sayın Ali Sağlam ve Onun gibi iyi niyetle Gerede’ye bir şey katmak ve hizmet etmek isteyenlere başarı dileklerimi ve saygılarımı sunarım.

18 Ekim 2011 

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim