• BIST 97.149
 • Altın 282,758
 • Dolar 5,7454
 • Euro 6,3899
 • Bolu 31 °C
 • İstanbul 30 °C
 • Ankara 32 °C

GERGİN KONGRE

GERGİN KONGRE

Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi olağan kongresi, Kooperatif Başkanı Ahmet Yoltaş ve Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu arasında sözlü düelloya dönüştü.

Haber: Zeki Ercivan

Gerçekleştirilen kongreye AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, AK Parti İl Başkanı Ömer Sayın, AK Parti milletvekili aday adayı Ali Ercoşkun, MHP İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yamantürk, CHP Belediye Meclis Üyesi Yener Bandakçıoğlu, çeşitli meslek odaları başkanları ve çok sayıda vatandaş kongreye katıldı.

ETLE TIRNAK OLUP ESNAFIMIZA KREDİLERİN EN İYİ ŞEKİLDE KULLANDIRILMASI GAYRETİNDE OLDUK

Kongrede ilk konuşmayı ESKOP Başkanı Ahmet Yoltaş yaptı. Yoltaş yaptığı açıklamada “2002 yılında sizlerin teveccühleriyle bu göre geldik. O günlerden bu günlere çok şeyler değişti. 2002 yılında krizlerle karşı karşıya geldik ve esnaf olarak bizde bu durumlardan etkilendik. Bu güne kadar Halkbankası ile etle tırnak olup esnafımıza kredilerin en iyi şekilde kullandırılması gayretinde olduk”

DÜNYADA BÖYLE BİR DURUM YOK

Yoltaş sözlerini şu şekilde sürdürdü “2002 yılından 2011 yılına kadar Halkbankası aracılığıyla esnaf ve sanatkârımıza 45 Milyon 391 Bin Lira kredi kullandırdık. Bu azımsanacak bir rakam değil Bolu'nun nüfusu 100 Bin esnaf sayısı 8 Bin kullandırılan kredi 45 Milyon 391 Bin Lira bu azımsanacak bir rakam değil. Ben buradan bütün yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma esnaf ve ortaklarımıza çok teşekkür ediyorum. Yalnız şöyle bir sıkıntı var. Bizim sistemimizde takip oranı diye bir şey var. 45 Milyon 391 Bin Lira kredi kullanmışız şuanda kooperatifimizin Halkbankası'na bir tek delikli kuruş borcu yoktur. Dünyada böyle bir durum yoktur. Her bankanın mutlaka tahsili mümkün olmayan paraları vardır kredileri vardır. Bizim esnafımız son kuruşuna kadar parasını borcunu ödemiştir”

SONUCU BEKLİYORUZ

Sanayi bakanlığı tarafından kooperatifte yürütülen incelemelerle ilgili Yoltaş “Bizim kooperatifimizde Murat Güngör diye bir arkadaşımız çalışıyordu. Yaptığı görevlerde biraz lakayt çalışmaya başladı. Siz değerli ortaklarımızdan da çeşitli şikâyetler duyduk. Kendisini bir iki kez uyardık ancak “Ben çalışmakta istemiyorum bu şekilde çalışmam ben” diyerek gayri ciddi söylemlerde bulundu. Kendisiyle güzelce konuşarak yasal haklarını koruyarak hiç mağdur etmeyerek kendisinin iş akdini fes ettik. Bu arkadaşımız birilerinin dolduruşuna gelerek Sanayi Bakanlığı'na şikâyet etti. Edebilir. Her şikâyet edilen suçludur diye bir durum yok. Alnımız ak çok şükür. Sanayi Bakanlığı'ndan müfettişler geldi. Bizleri araştırdı çeşitli raporlar tutup bizlere teşekkür edip ayrıldı. Bu raporla çeşitli mercilere ulaştırıldı. Şimdi bu raporlar oralarda inceleniyor sonuçları bize bildirecekler bizde size ileteceğiz”

YÜZÜMÜZ KIZARIYOR SUÇLULUK DUYUYORUZ

Yapılan suçlamaların haksız ve yersiz olduğunu söyleyen Yoltaş “Ayrıca müfettişlerimizin bizden bazı istekleri oldu. Bizde müfettişlerimizin taleplerini virgülüne kadar hazırladık bakanlığımıza sayın müfettişlerimize yolladık. Bundan bir iki gün önce basında bazı sözler çıktı. Müfettişlerin hazırladığı konularla ilgili bazı sözler söylendi. Ama ben yönetimde yalnız başıma değilim sekiz tane arkadaşımla birlikte çalışıyoruz. Biz hepimiz Bolu'nun yerli insanları çoluk çocuğu olarak sorumluluğu olan insanlarız. Bizim hakkımızda bir şey söylenirken yüzümüz kızarıyor suçluluk duyuyoruz. Aslında biz yasa gereği soruşturma kapsamında olan bir belgenin basında yayınlanması suçtur biz bu konuda yasal işlem yaptırabilecek durumdayken bunu yapmadık bizim bu konuda bir çekincemiz yok. Bizim hakkımızda yapılan 11 tane suçlama ile ilgili ben size kısa kısa bilgiler vereyim” dedi ve açıklamasının devamında 11 maddelik soruşturma dosyasına cevap verdi.

ENKAZ EDEBİYATI YAPMADIK

Yoltaş'ın ardından AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin kürsüye çıktı. Metin AK Parti iktidarından bu yana ülkede ekonomik olarak kat edilen mesafeyi anlattı. Metin yaptığı konuşmada “Türkiye'de 2 milyonu aşkın esnaf ve sanatkârımız var. Bu sayıyı bu işletmelerde çalışan kişiler ve onların aileleri olarak ta değerlendirirsek bu sayı toplamda 20 Milyon kadar kişiyi ilgilendirmektedir. Türkiye'de biz iktidara geldiğimizde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak derken bu kadar önemli olan esnaflarımızın sorunlarını problemlerini çözme noktasında gayret sarf ettik. İktidara geldiğimizde durumu anlatmaya gerek yok. Biz Allah'a çok şükür hiçbir zaman şu kürsülere geldiğimizde enkaz edebiyatı yapmadık. Ama şunu da herkes biliyordu ki biz iktidara geldiğimizde devletin memuruna bile ödeyecek parası yoktu. Dolayısıyla o günlerden bu günlere geldik” dedi.

KREDİ MİKTARLARINI 20 KAT ARTTIRDIK

Metin açıklamasının devamında “Faiz oranlarının yüzde altmışlarda olduğu dönemde devraldığımız iktidarda o günden bu güne faiz oranlarını yüzde beşlere kadar düşürdük. Geçmiş dönemde hiçbir işe yaramayan 5 Bin liralık kredi miktarı varken bu gün bu rakamları 100 Binlere kadar gelmiştir. Ayrıca teknik teçhizat araç gereç alımlarında bu rakam 250 Binlere kadar yükselmiştir. Biz bu süre zarfında hiçbir zaman güllük gülistanlık bir tablo çizmedik çizmiyoruz da. Ancak şunu sizlerin vicdanınıza havale etmek istiyorum. 2002 yılındaki Türkiye'nin 2011 yılındaki Türkiye'nin karşılaştırmasını yapıp esnaflarımızın bu gün geldikleri noktayı gözden geçirmekte fayda var diye düşünüyorum”

TÜRKİYE ARTIK AKTÖR BİR ÜLKE KONUMUNDADIR

Metin sözlerini şu şekilde sürdürdü “Esnafımızın sorunları yok mu elbette ki var. Biz hiçbir zaman tozpembe bir tablo çizmedik çizmeyiz de. Gelişen ve değişen dünya düzeninde Türkiye artık aktör bir ülke konumundadır. Gündemi belirlenen değil gündem belirleyen bir konuma gelmiştir. Dolayısıyla dünya ile bu kadar entegre olduğumuz bir dönem içersinde dünyada ki ticaret yapısı da bu duruma uygun hale gelmek zorunda”

DEĞİŞEN DÜNYAYA AYAK UYDURDUK

Metin açıklamasının devamında “Acı gerçeği yine tekrar söylemek gerekir. Gelişen ve değişen dünya düzeninde alışveriş mantığı değişmektedir. Bu gün siz esnaf arkadaşlarımız bile alışverişini bakkal yerine gross marketlerden yapmak durumunda kalıyor. Ekonomik yapı gereği değişen dünya düzeni gereği. Dolayısıyla bu gelinen noktada bir eylem planı koyduk. Bu noktada KOSGEB'le ilgili çalışmalar yaparak değişen ve gelişen dünyada esnafımızın ayak uydurabilmesi için çok önemli çalışmalar gerçekleştik. İnşallah 2011 yılında sizde bu gelişmelerden faydalanacaksınız” dedi.

İKİ BİN BEŞ YÜZDEN BEŞ YÜZE DÜŞTÜ

Metin'in ardından ESKOP Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çavuşoğlu söz istedi ve kürsüde açıklama yaptı. Çavuşoğlu “Biz göreve geldiğimizde bu yana 2500 tane üyesi olan kooperatifimizde bugün 500 küsur üyesi kalmıştır. Tabi burada üyelik vasfını kaybeden üyelerimizin üyeliklerinin son bulmasına hiç kimse bir şey dememektedir. Yalnız halen esnaf olan arkadaşlarımızın üyelikten düşürülmelerini anlamak mümkün değildir. Bazılarına tebligat gitmesine rağmen adresine ulaşamadığından yada kendileri müracaat edip aramalarına rağmen tüzük gereği bu arkadaşlarımızın üyelikleri yapılması gerekirken bizim kooperatif başkanımız arkadaşlarımızın dilekçelerine dahi cevap vermemiştir” dedi.

ESNAFLARIMIZ AVUKATLARIN KISKACINA SIKIŞTIRDI

Çavuşoğlu açıklamasının devamında “Biliyorsunuz yakın dönemde Torba Yasası çıktı. Torba Yasa'ya göre esnaflarımızın borçlarıyla ilgili belli yapılandırma çalışmaları olacağı ifade edildi. Ama bizim başkanımız avukatların aracılığıyla bizim esnafımızın üzerine baskı oluşturmuştur. Esnaflarımız avukatların kıskacına sıkıştırdı. Birçok arkadaşımız beni aradı ben beni arayan arkadaşlarıma bu ödemeyi yapmayın kanun içersinde bu yapılandırmalar var ben bizzat sayın bakanımızdan dinledim bu gün söyledikleri aynen gerçekleşti. Bu gün esnaf borcunun anaparasını ödedikten sonra geride kalan borcu sıfırlanacaktır. Bizde bu noktada hükümetimize sayın bakanımıza ve büyük millet meclisine teşekkür ediyoruz” dedi.

ONLAR KARAR VERİYORLAR

Çavuşoğlu açıklamasının sonunda “Bu kooperatif Ahmet Yoltaş'ın Orhan Fırat'ın ve Ömer Gümüş'ün dışında kimsenin bir söz hakkının olabileceği bir pozisyon yok. Onlar karar veriyorlar. Deminden kooperatif başkanımız 11 maddeden bahsetti. Doğrudur ben bu konuda basınla paylaştığım belli konular oldu. Bunları da anlatmamızda ki sebep esnaflarımızı küçük düşürmek ya da kooperatifimizi zarara uğratmak gibi bir düşüncemiz yoktu. Ayrıca burada mağduru oynamaya çalışmanın mantığı yok biz bu rakamları her yerde her şekilde ifade ettik. Benim burada aktaracağım rakamlar sanayi bakanlığımızın tespit ettiği gerçekler ve usulsüz yapılan harcamalarla ilişkili hazırlanmış raporlardır. Yoksa burada benim şahsımla ilgili bir olayın olması mümkün değildir” dedi. Müfettişler tarafından hazırlanan soruşturma dosyasıyla ilgili konuları Çavuşoğlu tekrar açıkladı. Yapılan suçlamalar üzerine Yoltaş tekrar söz istedi. Yoltaş bu defa Çavuşoğlu ile ilgili şahsi bir meseleyi gündeme getirince Çavuşoğlu “Sen hırsızsın, dolandırıcısın” diyerek ayağa kalktı. Çavuşoğlu “Seni burada dövmek bana farz ama seni dövmeyeceğim” dedi. Yoltaş yapılan hakaret ve suçlamalara aldırmayarak konuşmasını sürdürdü Yoltaş açıklamasında “Bizim esnafımız için boynumuz kıldan ince onlar bu durumun kararını vereceklerdir” dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • #Kadına Şiddete Hayır25 Ağustos 2019 Pazar 11:43
 • ​Park ve Bahçeler aralıksız çalışıyor25 Ağustos 2019 Pazar 11:29
 • Esentepe cazibe merkezi haline geldi25 Ağustos 2019 Pazar 11:13
 • ​Her şey Karacasu için25 Ağustos 2019 Pazar 11:04
 • ​TIR’a arkadan çarptı25 Ağustos 2019 Pazar 11:00
 • Kubilay; “Ölmek istemiyoruz”25 Ağustos 2019 Pazar 10:53
 • ​34 binada kaç daire bulunuyor?25 Ağustos 2019 Pazar 10:47
 • ​Muhtarlık yasası değişiyor24 Ağustos 2019 Cumartesi 00:32
 • 10 kiloluk kabak ağaçta yetişiyor24 Ağustos 2019 Cumartesi 00:00
 • 7. Olağan Kongre ne zaman yapılacak?23 Ağustos 2019 Cuma 18:51
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim