• BIST 1.414
  • Altın 500,355
  • Dolar 8,7059
  • Euro 10,3780
  • Bolu 10 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

Gölköy Su Arıtma Sistemi

Mustafa Namdar

Küresel ısınmayla gündeme gelen susuzluk için, yerel yönetimler, sahip oldukları su kaynaklarını tasarruf amaçlı, bir dizi hesapları yapmak zorunda kaldılar. Geleceğe ait projeleri hayata geçirirken, mevcut gölet ve barajlardaki suları içilecek hale getirmek için arıtma sistemleri üzerinde çalışarak, önlem almaya başladılar.

Gölköy ve gelecekte yararlanılması düşünülen Çele barajından elde edilecek şehir içmesuyu için, Salıbeyler Köyü üzerindeki arıtma sistemi inşaatı böyle bir düşüncenin ürünü. Finansı dış kaynaklı hibe sistemi ile karşılandığı söylenen sistemi, ilk defa gezdirilip verilen bilgileri köşemde yazdığımda, ismini açıklamak istemeyen bir okurum verilen bilgileri biraz yanlı bulduğunu. Gölköy’de biriken suların çok kirli ve lağım karışımlı olduğundan bahsetti. Yapılan sistemin teknik özelliğini bilmeden, yapılan işten övgüyle bahsetmiş olmamı eleştirmişti. Okuruma; gazetecilere verilen teknik bilgiyi aynen aktardığımı. Prensip olarak derinlemesine bilgim olmayan konularda çizmeden yukarıya çıkmamaya özen gösterdiğimi söyledim. Konuşmadan anladığım kadarıyla, bu işte teknik anlamda bilgi sahibi olduğunu anladığımı, bu konuda vereceği bilgiyi isim vermemek kaydıyla köşemde yazacağımı söylemiş olmama rağmen, cesaret edip bilgisini toplumla paylaşmak istemedi.

Ama ben, kendisine söz verdiğim gibi şantiyenin teknik sorumlusu İnşaat Mühendisi Sn. Bülent Eker’den aldığım artırmadaki işlemleri, anlatılan sırada aktarmak istiyorum. Tarih 05. 09.2007. Elindeki şemayı göstererek, teknik anlamda gazeteye basma şansı olur mu diyerek söze başlayan Sn. Bülent Eker, dünyanın neresine giderseniz gidin, uygulanan gelişmiş en son teknoloji olduğunu söyleyerek anlatmaya başladı. Sistemde dinlendirme, çökeltme ve kimya-sal sistemin kapalı devre içinde kullanıldığını söyledi ve devamla: “Gölköy’den gelecek 640 lt/sn su ile Çele Barajı’ndan gelecek 1100 lt/sn su birleştiğinde, 1 milyon insan su içilebilecek konum-da kullanılır olacak. Çapı 900 CTP borularla terfi hattından gelen kirli su, giriş vanasından KASKAT havalandırma sistemine giriyor. KASKAT havalandırma sistemine giren su, kendi cazibesiyle yükselerek güneş ve oksijen alacak şekilde çağlayan haline getiriliyor. Oksijen alan su HIZLI KARIŞTIRICI bölmesine geçiyor. HIZLI KARIŞTIRICI bölmesindeki işlemden sonra FULUKULATÖR DURULTUCU İŞLEME tabi tutulan havuzlara alınıyor. Burada uygulanan iki aşamalı DURULTUCU işleminden sonra, kirli sudan ayrılan tortu ayrı bölümlerde çökeltiliyor. Çökeltinin dışında kalan su HIZLI KUM FİLTRELERİNDEN geçiriliyor. Teknik adı NOZUL denen bu kum filtresinin ortası delik boru şeklindeki sapı yaklaşık 30-35 cm uzunluğunda, tepesi mantar şeklinde. Süzme işlemi, tepe bölümünde bulunan 0,5x15 mm ölçüsündeki çizgi halinde görülen deliklerle sağlanıyor.

Kum filtrelerinde metrekare alanda 66 adet “NOZUL” olacak şekilde dizayn ediliyor. Filtre odasından çıkan su, KİMYA işlemine ait bölmeye geliyor. Kimya bölümüne gelen filtreden geçmiş su, burada muhtelif damıtıcı özelliği olan asit yüklü klapelerden geçiyor ve KLOR TEMAS odasına alınıyor. Klor temas odasında suyun içine klor atılmıyor, su kloru yalayarak geçiyor.

Son işlem klor temas tanklarından geçen su, birisi 7500 ton, diğeri 10 bin ton kapasiteli iki depoya alınarak, şehir içmesuyu hattıyla birleştiriliyor.

Sistem kendi cazibesiyle otomasyon olarak çalışıyor. Arıtma sistemi içinde zamanla meydana gelecek kirlenmesi, geri çalışım uygulaması ile ortadan kaldırılıyor.

Sistemin kontrolü için teknik donanımlı filtre tablolarının bulunduğu bir idari bina, lojman ve kimya binası içinde tam donanımlı bir laboratuvar binası bulunuyor diye bilgi verdi.

Ayrıca, sistemin yapım şartnamesi FIDIC adı verilen (Müşavir Uluslararası Federasyonu) uluslararası kurallara göre hazırlandığı. Demir ve beton testlerinin bu kurallar içinde kontrol edildiği. Sistem içinde kullanılan betonun C20 olması gerekirken, C25 olarak kullanıldığı ifade edildi. Sistemin içinde PVC-Poliüratan ve muhtelif çaplarda çelik boruların kullanıldığı. Fabrikada ikinci bir kalite kontrol testten geçirildikten sonra teslim alındığını. Bu ihale için 3000 sayfalık teknik özellikleri içeren şartname hazırlandığını. Şu anda 13 elemanla bitimi için çalışıldığını ifade eden Bülent Bey’e teşekkür ederek ayrılmadan önce, bu konuda teknik bilgi almak isteyen olursa yardımcı olunup olunamayacağını sordum. “Hay hay, kapımız herkese açık, isteyene bilgi verebiliriz” dedi.

Bu yazdıklarım bilmem telefondaki meçhul sesin sahibini tatmin eder mi? Gene de okuyucuma uyardığı için teşekkürler.

12.09.2007

Bu yazı toplam 688 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim