• BIST 83.675
 • Altın 249,551
 • Dolar 6,1048
 • Euro 6,8129
 • Bolu 14 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C

GÖREN: KURULTAY ÇÖZÜM GETİRMEZ

GÖREN: KURULTAY ÇÖZÜM GETİRMEZ

Daha önceki dönemde Belediye Başkanlığı yapmış CHP Eski İl Başkanı Nec-det Gören, önceki CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın referandum sonucu or-taya çıkan rakamları CHP açısından başarısızlık olarak görüp, kurultay çağrı-sında bulunmasını değerlendirdi. Gören, “Kurultay çözüm getirmez” dedi.

RÖPORTAJ: ZEKİ ERCİVAN

O Bolu'nun siyasi vitrininde sıkı bir sosyal demokrat olarak tanınıyor. Zaman zaman parti içinde yaptığı açıklamalar ve değerlendirmelerle ağır eleştirilere maruz kalsa da, yine de lafını esirgememeyi tercih ediyor. Daha önceki dönemde CHP'de İl Başkanlığı yapmış Necdet Gören'le, CHP'de yaşanılan tartışmaları değerlendirdik.

Referandum neticesinde açıklanan rakamlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle bu referandum sonucu ulusumuza hayırlı olsun ama ben bu referandum sonucunda alınan neticenin sağlıklı olduğuna inanmıyorum. Referandumda oy kullanan vatandaşların hangi ölçüye göre oy kullandıkları şüpheli. Referandum anayasa oylaması mı, yoksa Tayyip Erdoğan hükümetinin onaylanması mı bu iki karar arasında bir çelişki var. Vatandaşlarımızın hangisine oy verdiğinin bilincinde olduğunu sanmıyorum. Mevcut siyasi iktidarı onaylamak için mi oy verdi? Yoksa beğenmediği için mi oy verdi? Yoksa esas amacı anayasa değişikliğini onayladığı için mi oy verdi? Ben bu konuda vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunun farkında olduğunu sanmıyorum. Anayasa değişikliği vatandaşa tam olarak anlatılmadı. Eskisi neydi yenisi ne? İkisi arasındaki değerlendirmeyi, kıyası yapacak yeterli bilgi verilmedi. Bana göre vatandaş bilinçli oy kullanmadı. Kimisi AKP hükümeti onaylıyor diye oy verdi. Kimisi de 12 Eylül Anayasası'ndan kurtulmak için oy verdi. Yani birbirine karışmış durumda oylar. Yeni anayasa yapılması taraftarıyım. Ve bu anayasa tüm siyasi partilerin ortak hazırladığı, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alındığı bir anayasa olmalı. Sayın Başbakan da bu konudaki hassasiyeti dikkate almış olacak ki, yeni bir anayasa hazırlığı talimatı vermiş.

Sizce referandum güven oylamasına dönüştü mü?

Bu şekilde yorumlamak doğru değil. Çünkü bilinçli oy kullanan var, bilinçsiz oy kullanan da var. Bir kısmı siyasal iktidarı desteklemek için oy verdi, bir kısmı da anayasanın değişmesini istediği için oy verdi. Hal böyle olunca hangisinin doğru olduğunu kestirmek mümkün değil. O nedenle referandum sonucu ile bu tespiti yapmak çok sağlıklı olmaz. Bence bu oyların bir kısmı bilinçli olarak, bir kısmı da bilinçsiz olarak verildi.

Bilinçli oy veren vatandaşlarla bilinçsiz oy veren vatandaşlar arasındaki oranları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben bu konuda açıkçası biraz iyimser rakamlarla bakıyorum. Yüzde yirmilik oranda bilinçli oy kullanıldığını düşünüyorum. Geri kalan yüzde seksenlik oran bence iktidarı destekleyen vatandaşla, desteklemeyen vatandaşın tepkisiydi.

Deniz Baykal'ın kurultay çağrısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tarihinde en fazla kurultay yapan siyasi partisi benim de mensubu olduğum CHP'dir. Bence CHP'nin sorunu kurultay değil. Kurultaylar çözüm olsaydı bugüne kadar çözüm bulunurdu. Toplumsal yapıda bir değişim var. Geçmişte de bunun örneğini gördük. Olağan kurullar, olağanüstü kurullar yaptık. Ben kurultay kararının çözüm getireceği kanısında değilim. Fakat CHP delegasyonunun buna onay vereceği, bu karara imza vereceği kanısında değilim.

Bu çağrının parti içindeki etkisi sizce nasıl olur?

Şu gerçeği kabul etmek lazım. Eski Genel Başkan Deniz Baykal olağan bir şekilde partiden uzaklaşmadı. Yani normal bir kurultay yapılamadı. Çok kısa bir süreç içinde değerlendirilmesi yapıldı, Sayın Kılıçdaroğlu aday olarak gösterildi ve tek aday olarak kurultaydan Genel Başkan olarak seçildi. Bu seçimle birlikte parti büyük ölçüde ivme de kazandı. Fakat bu süreci içerden bazı kesimler istemedi. Toplumda, Önder Sav Baykal'la ters düştü ve Kılıçdaroğlu'nu çıkarttı imajı yaratılmaya çalışıldı. Bu söylemler sosyal demokrat kesimde biraz rahatsızlık yarattı. Sayın Baykal ve Sayın Kılıçdaroğlu normal bir kurultayda karşı karşıya gelip, Kılıçdaroğlu normal bir şekilde seçimi kazanmış olsaydı hiçbir sorun yoktu. Yani olağanüstü şartlardan dolayı Kılıçdaroğlu Genel Başkan oldu. Ama bence değişim partiye bir ivme getirmiştir. Şu ana kadar yapılan icraatlarda Sayın Kılıçdaroğlu'nun bir vebali olduğu kanısında değilim. Olağanüstü bir gayret göstermiştir. Zaten bu referandum CHP'nin zayıfladığı anlamına gelmez. Bizim yüzde 30 civarında olan oyumuzun, yüzde 30'un üstüne çıktığı kanısındayım.

CHP'nin yükselişini parti içinde istemeyenler oldu dediniz…

O dönem partinin bölünmesini, parçalanmasını bekleyen birçok insan vardı. Belki genel sekreter doğrusunu yapmıştır. 4-5 aday çıkıp, her kafadan bir ses çıksaydı bence parti yara alırdı. Bence genel sekreterin bu süreçte yaptığı yanlış değil. Partinin çıkarları açısından yanlış değil. Kamuoyunun algılayışı açısından konu, Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığa atanmış gibi oldu. Ben gelişen süreci olduğu gibi anlatıyorum.

Röportajımız devam edecek…


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • “Giymediklerinizi Giyecekler Var”22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:45
 • Bak sen şu uyanıklara22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:27
 • Bolulu üreticiler DenizBank iftarında bir araya geldi22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:13
 • Engelsiz Üniversite Ödülleri sahiplerini buldu22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:05
 • Başkan Özcan, İmamoğlu ile bir araya geliyor22 Mayıs 2019 Çarşamba 11:03
 • Odunlukla birlikte traktör de yandı22 Mayıs 2019 Çarşamba 10:01
 • Sapık babanın cezası onandı22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:20
 • Mahkeme başkanından ikinci bir şans istedi tahliye oldu22 Mayıs 2019 Çarşamba 00:10
 • Depremlerin ardı arkası kesilmiyor21 Mayıs 2019 Salı 15:36
 • “Tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum”21 Mayıs 2019 Salı 15:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim