• BIST 1.103
  • Altın 457,160
  • Dolar 7,6685
  • Euro 8,9336
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 20 °C

GÖYNÜK'TE EL SANATLARI ÇALIŞTAY SONUCU

Mustafa Namdar

16-17 Temmuz 2010 tarihinde başlayan “Göynük El Sanatları Paneli, Prof.Dr. Mustafa Kara ve Belediye Başkanı Kemal Kazan'ın başkanlığında son oturumu yapılarak, sonlandırıldı. Bu oturumda yapılan sunumlar ve sonuç bildirgesi özet olarak şöyle:

-Prof.Dr. Mustafa Kara AİBÜ Bolu M.Y.O. Müdürü

Sergide gördüğümüz ürünlerin ekonomiye kazandırılması, bu görevin üniversiteye düştüğünü, üreticinin fazla gelir sağlamadığını, bu konuda kazancın büyüğünü pazarlamacının aldığını, taş yerinde ağır sözünün burada ters döndüğünü, kaliteli üretim ve pazarlamada hedef kitlenin iyi saptanmasını, bu konuda kurumsallaşmanın önemi gibi konulara değinerek paneli başlattı.

Kemal KAZAN Göynük Bld. Bşk.

Üretim var, malzeme var. Dokuma tezgahlarımızı harekete geçirdik. Bu çalışmayı köylere götürmek, yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.

Doç.Dr. Feriha Akpınar EL SANATLARINDA KALİTE VE PAZARLAMA SORUNLARI

-El sanatlarında bir mayalanma vardır. Her yörenin de kendine özgü ürünleri vardır. El Sanatları Halk Kültürünün önemli bir bölümüdür.

-El sanatlarında doğal hammaddenin kullanılması kaliteyi artırır. Eğitim- pazarlama ve teknolojik gelişmelerden kaynaklanan sorunlar vardır. El sanatları belgelenip kayıt altına alınmalı. Çağdaş tasarımlarla çalışmalar bütünleşmeli. EL SANATLARI MERKEZLERİ KURULMALI. Her bölge için araştırma projeleri yapılmalı. Çağdaşlık geleneksellik harmanlanmalı. Paketleme ve saklamaya dikkat edilmeli.

Doç. Dr. Aysen SOYSALDI- EL SANATLARI SERGİ VE SATIŞ MERKEZLERİNİN KURULMASI

-Resmi kurumlarda el sanatları pazarlaması yeni. Geliştirilmeli. Çağdaş müzecilik anlamında satış işlemi yapan müzeler var. Kültür turları ile gelenlere satış yapılıyor.

-Yerel yönetimler, kadın kolları, kooperatifler bu konuda önemli. Göynük'te Osmanlı adetlerinin sunumları yapılabilir.

-Ürünlerin tanıtımı için fotoğrafları, kimlikleri olmalı. Satış üniteleri olmalı. Sergiler açılmalı.

Prof.Dr. Vildan ÇETİNTAŞ. EL SANATLARINDA YEREL YÖNETİM VE ÜNİVERSİTE

-Göynük markalanmalı. Bir kentte olması gereken tüm olanaklar burada var. Burada tarihsel altyapı var. Yapılan el ürünlerinde kullanılan malzeme doğal olmalı. Eskiden ipek böcekçiliği yapılırmış. Şimdi neden yok?

-Yrd. Doç.Lale Özder. Folklorik bebek yapımı

-Bebek çalışmaları daha küçük boyutlarda olmalı. Bebek giysilerine geleneksel kültür yansıtılmalı.

-Yaşar Şahin- HALK EĞT. MD.

-Bize düşen görev, tavsiyeleri değerlendirmek olacaktır. Burada kilim ve dokumacılığı, ağaç oymacılığını, el sanatlarımızı ve eski adetlerimizi devam ettirmek istiyoruz.

-Ayten AKSOY- Kadın Meclisi Bşk.

-Kadın Meclisi olarak kadın girişimcileri oluşturmak istiyoruz. Sibel Akcan Göynük Kadınlarını Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Bşk. Hedefimiz, kadınlarımızı üretici hale getirmek. Malzeme bulmakta zorlanıyoruz. Boyamalarımız soluyor. Göynük'te dokumacılık festivali açılmalı. Dokuma kurslarına gençleri getiremiyoruz. Sigorta ve maaş soruyorlar.

Bu konuşmalarla oturum sona erdi.

SONUÇ BİLDİRGESİ

-Örtmelerde pamuk ipliği yerine orlon kullanıldığı. Malzeme temininde zorluklar, yeni örtme desenlerinde az motif kullanımı ve kısa kenar bordürlerinde yozlaşma görüldüğü.

-Dokumaların yalnızca merkezde yapılıp, köylerde yapılmaması. Tezgahlarda yalnızca düz beyaz ve alaca dokumalar yapıldığı. İşleme, ağaç işçiliği, iğne oyası işlemeciliğin canlandırılması. Yöresel yemeklerin tanıtımı. KABALAR BASMASI (Göynük'e özgü) yok olma tehlikesi.

ÖNERİLER

-Ürünlere ait belgeleme, tanıtma, üretme, pazarlama konularında projeler hazırlanmalı.

-El sanatlarını yeniden tanımlayıp çağdaş tasarımlarla yeniden canlandırmak.

-Göynük el sanatları kurmak. Kataloglar hazırlamak, bilimsel toplantılar düzenlemek.

-Üniversite, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği sağlamak, proje üretmek,

-Kitle iletişimden yararlanmak, belgeseller hazırlamak. Kooperatifleşmeye teşvik etmek.

-Yörede dokunan dokumaların, büyük firmaların ürünlerinde kullanmayı sağlamak.

-“Kabalar baskı” işini canlandırmak. Sentetik materyaller yerine doğal malzeme kullanmak. İpek böcekçiliğini geliştirmek, Doğal boyacılığı geliştirmek ve uygulamak.

-Göynük'e özgü giyim kültürünü bebekler üzerinde uygulamak. “Halk Bilim Müzesi” kurmak. Göynük El Sanatları Fuarı ve Festivali yapmak. Orijinal motiflere ait katalog hazırlamak, web sitesi kurmak ve yöresel yemeklerin tanıtımına yönelik önerilerle ilgili sonuç raporuyla çalıştay sona erdi.

23.07.2010


Bu yazı toplam 1083 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim