• BIST 103.408
  • Altın 230,044
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

GÖZDEN KAÇANLAR

Mustafa Öz

Günümüzde ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler karşılıklı çıkarlar üzerinden yürüyor. Elbette Tarihi geçmiş, Kültürel ve inanç yakınlığının bu ilişkilerin tesisindeki yeri ihmal edilemeyecek kadar önemli. Ancak hiçbir ülke ile ebedi dostluk ve ebedi düşmanlık ilkesi ile hareket etmek ise REEL POLİK itibarıyla mümkün değil.
Türkiye gerek bulunduğu coğrafya, gerekse geçmişindeki tarihin kendisine yüklediği değerler nedeniyle çok önemli bir ülke. Bu ülkeyi yönetmek sorunlarla baş etmek bugünden yarını hemen olacak bir sonuç değil.
Ancak bu ülkeyi yönetenlerin, yönetmeye talip olanların TARİHİ İYİ OKUMASINI ve ondan dersler çıkarmalarını bilmeleri gerekiyor. Başımızdaki iç ve dış sorunların çoğu TARİHİN BİZE YÜKLEDİĞİ MİSYONUN bıraktığı izlerden geliyor. Ülkeyi yönetenler politikalarını(varsa tabiki) olayların seyrine göre belirlemek yerine; ileriye dönük belirlemelidir. Bu denli köklü geçmişi olan bir ülkede suyun önüne düşen yaprağın bizi ne tarafa götüreceği belli olmayan bir anlayışla politika belirlenmemelidir.
Dış politikamızı özellikle AKP iktidarı döneminde neredeyse TAMAMEN sil baştan tanzim etmeye kalktık. Yakın komşularımızla güven ve karşılıklılık ilkesine dayanan hatta Tarihi ve Kültürel durumda dikkate alan ilişkiler geliştirmeye çalıştık. ADINA DA SIFIR SORUN politikası dedik. Ancak sıfır sorun politikasında sorunlar GERÇEKÇİ BİR ŞEKİLDE ELE ALINMAK yerine adeta HALININ altına süpürülüp yok sayılır.
Bu politika sonucu özellikle komşularımızla olan anlaşmazlıklardan hiçbirini çözemedik.
Ermenistan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan ve Rusya, Kıbrıs ile olan ilişkilerimizde EKONOMİ ön plana çıktı. Ama anlaşmazlıklarımızdan çözülen yok.
Gürcistan ve Bulgaristan'la ilişkilerimiz de gelişme olmuş gibi görünse de bu ülkelerin siyasetleri zaman zaman fevri çıkışlarla zemin yoklamaktadır.
Bu yazıyı esas YUNANİSTAN ile olan sorunlarımızdan dolayı yazma gereği duydum. Yunanistan ekonomik sıkıntısı ve siyasi sıkıntısına rağmen; EGEDE 12, AKDENİZDE 4 TANE ADACIĞI 2005'ten günümüze kadar sessiz sedasız işgal etti. Sıfır politika anlayışımız nedeniyle bizden hiç ses çıkmadı! YUNANİSTAN EGE VE AKDENİZDE AYNEN KIBRIS RUM TARAFININ YAPTIĞI GİBİ PETROL ARAMAK ÜZERE MÜNASIR BÖLGE OLUŞTURUYOR. BUNUN ANLAMI EGENİN VE AKDENİZİN ÜLKEMİZE KAPANMASI DEMEKTİR.
İktidar Dışişleri Bakanı İzmir'den GÜRLEMİŞ “AYNIYLA KARŞILIK VERİRİZ” Ahbe-Sayın bakan 16 Tane Adacığı adamlar işgal ederken sen SIFIR SORUNLU BATTANİYE SARILMIŞ uyuyor mu idin? Yunanistan'la hiçbir sorunumuz halledilmemiştir. Oradaki azınlıklara Teşrif uygulama devam ediyor. Oysa biz tüm azınlık mallarını iade ettik. Kendi Azınlıklarımızla hiçbir problemimiz yok. Türk vakıflarının mallarına el kondu. Türk bölgeleri gecekondu mahalleleri gibi.
İktidar sorunları çözmüyor MUŞ gibi yapıyor Terör meselesinde 10 yıl mücadele etmek yerine müzakereyi seçti. Bu ülkedeki her vatandaşın Eşit ve Demokrat özgürlüklerden yararlanması herkesin arzu ve isteğidir. Huzur ve sükun herkes için gereklidir. Ancak huzuru bozana karşı ACİZ KALIR ONUNLA PAZARLIĞA OTURURSAN bu yeni huzursuzluklara da GEBE sonuçlar doğurur. Uluslar arası olmuş bir örgüt, mafyalaştırılmış bir örgüt, çok başlı bir örgüt ve Demir parmaklıklar arasındaki sözde lideri ile pazarlık. Bu işten APO kahraman olarak çıkar ama sonuç çıkmaz. Çıkarmazlar ipin ucunu iyice kaçırdınız. Bu iş ne pahasına olursa olsun(sıfır sorun gibi) denemez…
Sonucunda sizi de PADİŞAH yapmaz. Siz bataklığı kurutmadan bu işe başladınız. Bu bir oyun bu oyunu kuranlar sizi de kullanıyor. Bu işten umduğumuzu bulmanız bu milleti huzura ve barışa götürmeniz mümkün değil. Tabiki vurucu darbeyi milletin sinesine vuracak talepleri yerine getirirseniz bu sorun aynen SIFIR SORUN gibi şimdilik çözülür. Halının altına süpürülür. Ama bu hesap bitmez.
Bu milletin bir ferdi olarak KAN ve GÖZYAŞINDAN zevk alacak vicdansızlığa sahip olmadım. Bu milletin her şeyin iyisine layık olduğuna inanıyorum.
Dış güçlerin ipleri elinde olan bir örgüt ve yine dış güçler tarafından sözüm dikte ettirilen bir siyasetten bu ülke yararına sonuç çıkmaz. Çıkarsa da bu milletin hayrına olmaz. Yanılmışsak bir gün de bize Tarih yanıldın der. Ama en azından hainlik, kanunsuzluk, adaletsizlik, sevgisizlik yaptın diyemez.
Umarız “SİZİN ŞER SANDIKLARINIZ HAYRA, HAYIR SANDIKLARINI ŞERRE” delalet eden TANRI KELAMINDAN HAYIR OLAN tecelli eder.

Bu yazı toplam 962 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim