• BIST 1.391,740
  • Altın 495,96
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 11 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Gülezler Konağı’na yeni kimlik

Mustafa Namdar

Milli mücadelede İngiliz işgali altında kalan İstanbul. Devletin gücü esaret altına alınmış. Meclisi Mebusana taarruz edilerek, milletin istiklal ve namusu tehlikeli boyuta gelmiş...

Anadolu’da yakılan bağımsızlık ateşi can suyu gibi düşünceleri tetikleyerek, hasta denen millet Atatürk’ün önderliğinde ayağa kalkarak dikilmiş düşman önüne. Yüreği vatan aşkıyla çarpan vatanseverler, can güvenliğinin tüm olumsuzluklarına karşın gizli gizli İstanbul’dan Ankara’ya ulaşabilmenin yollarını araştırıyor. İstanbul-Ankara arasında kalan Bolu, bu trafik akışında durak noktası. Bolu’da ortalık toz duman. Bir tarafta saray, bir tarafta Atatürk’ün oluşturduğu Kuvay-i Milliyeci taraftarları..

İstanbul’da bulunan Meclisi Mebusan Reisi Celalettin Arif Bey’e Ankara’daki heyeti temsiliye namına Mustafa Kemal bir telgraf çeker. Mustafa Kemal; son Osmanlı Meclisi Mebusanın Başkanı Celalettin Arif Bey’den Ankara’ya iltihak ettiklerini, daha da önemlisi Kuvay-i Milliyeyi desteklediğini duyurmasını ister.

Celalettin Arif Bey’in cevabi telgrafı; “Ankara’da Mustafa Kemal Paşa hazretlerine, Heyet-i Temsiliye’nin 19.3.1920 tarihli “Tebligat-ı Umumiye”si mütalaa olundu. Özü; bendenizin düşündüğü esaslara uygundur... Yarın zaruri olarak Bolu’da kalınarak 29 Mart 1920 günü Ankara’ya müteveccihen hakeret olunacağı saygıyla arz olunur.”

Ve Meclis-i Mebusan Osmanlı reisi Celalettin Arif, Kırşehir Mebusu Rıza, Yozgat Mebusu İsmail Fazıl Paşa, Saruhan Milletvekili Reşit, Binbaşı Saffet Arıkan, Saruhan Mebusu İbrahim Süreyya, Miralay İsmet İnönü, Mülazımı evvel Abdurrahman, Dergah-ı Üsküdar Özbekler Tekkesi Hadimi Ata beylerden oluşan heyet, önce belediyeyi, sonra liseyi ziyaret ederek ev sahibi sıfatıyla önde Hafız Hakkı Efendi yol göstererek Gülezler Konağı’na geliyorlar. Hafız Hakkı Efendi o dönemde belediye başkanıdır. (Milli Mücadelede Bolu - Dr.Hüseyin Sarı)

Böylesi önemli konukları ağırlayıp misafir eden bu konağın, Kültür ve Tabiat Varlıkları kurulunun onayından sona aslına uygun olarak yeniden kullanıma açılmak üzere inşaatına başlandı.

Uzun süre kendi haline terkedilen bina, Belediyenin sahiplenmesi sonucunda yıkılmış. Aslına uygun röleve planları çizilerek Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi sergi ve kültür çalışmaları için üniversiteye verilerek tarihi kimliğine kavuşturulacaktır.

Tarihin derinliklerinde saklı kalan birçok olayın görgü tanığı olan Gülezler Konağı, şimdi emin ellerde. Kurulan Cumhuriyetin kahramanlarını konuk eden bu mekanda, bundan böyle geleceğin gençlerine ışık tutacak sanat çalışmaları ve kültürel faaliyetlerin meşalesi yanacak.

Temel atma töreninde aile adına konuşan Sn. Şükrü Gülez kısa ve anlamlı sözcüklerle şu mesajı veriyor: “Bu konak milli mücadelenin ruhudur. Bu ruhla bu konağın, gençler için değerlendirilmesini rica ediyorum.”

Prof. Dr. Sn. Atilla Kılıç, A.İ.B.Ü. Rektörü: “Tarihi değeri olan bu eser için bugün buradayız. Mutluyum. Teşekkür ederim. O günleri yaşamış olan bu konağı yeniden ihya edip gençlerin hizmetine vereceğiz.”

Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkanı: “Onur duyulan bu mutlu günde tarihi ve mimari özelliği olan bu bina için dört yıldır uğraşıyoruz. Bu proje, genç mimarlarımızdan Nihat Bey’in diploma projesidir. Tarihi geleceğe taşıyacak olan bu bina projesi ücretsiz çizilmiştir. Üniversite ile Bolu kültürünün yaşatılacağı bir eserdir.”

Sn. Metin Yılmaz, Bolu Milletvekili: “Hızla değişen Bolu çağın değişimi doğrultusunda ilerliyor. Yeniliklerle beraber eskilerin de hatırlanması, ihya edilmesi gerekiyor.”

Sn. Hüseyin Doğan, Vali Yardımcısı: “Eskisi olmayanın yenisi de olmaz diye bir söz vardır Anadolu’da. Böylesi eserlerle eski ve yeni birleştirilerek geleceğe taşınıyor. Hayırlı olsun.”

16.12.2008

Bu yazı toplam 651 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim