• BIST 84.596
  • Altın 251,832
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

GURBAN!

N. Gürkan Yetkin

Geline kına yakılır,kocasına kurban olsun diye!
Askerlik vazifesini yapmaya giden gence kına yakılır ,vatana kurban olsun diye!
Koyuna kurban yakılır ,Allah'a kurban olsun diye!
Bizim anlamadığımız ya da anlamakta zorluk çektiğimiz ,Ak Parti Gençlik kollarında görev yapan genç bir bayanın, İl Başkanına istifa dilekçesi ile birlikte yanında dilekçe eki olarak “Kına” bırakmasının altında yatan inceliktir!
İl Başkanı ,gelin değildir,asker değildir ,koyun hiç değildir!Bu kınayı ne yapacaktır?
Şimdi diyeceksiniz “saflığa yatma!Bunun ne anlama geldiği apaçık belli!”.İşte benim anlamadığım nokta da tam olarak burası.Bu tarz bir ahlaksızlık içersinde olan bir kişinin Ak Parti yönetici kademesinde ne işi olabilir?O noktaya nasıl gelebilmiştir?Daha da garibi ,atanarak değil seçilerek !
Bu durum bizlere gösteriyor ki ,seçilen kadar seçicilerde de zafiyet bulunmaktadır.Sormadan,soruşturmadan ,oturduğun yerden liste oluşturursan ,bu tür sonuçlarla karşılaştığında da şaşırmayacaksın!
Hadise meydana gelmiş !Kına ,hedeflenen muhatabına ulaşmış!Peki muhatap ne yapmış?Olayı Genel Merkeze kadar taşımış!Böylece olayın ayıbına ortaklık çoğaltılmış.
Siyasi ortamın kalitesinin gitgide düşmesine kimsenin şaşırmaması gerekiyor.Siyasi konuşmalar en tepede kalitesizleşmeye başladığı anda konu imam cemaat hikayesine dönüşür.En alta indiğinde ortalığa kınalar saçılıverir.
Bununla kalsa iyi!
Muhabbet devam etmekte!Her istifa beraberinde sancılar da getirir.
Yerel basınımızda yer alan haberi dikkatlice inceleyelim.
“Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın'ın istifaya sonrası yaptığı, “ Hiçbir zaman çıtayı düşürmemeye, belden aşağıya vurmamaya gayret ediyorum” açıklamalarına değinen Deligöz, Sayın için şu ifadeleri kullandı: “Bizim belden aşağı vurulacak, utanmamızı gerektirecek hiçbir hareketimiz olmamıştır. Eğer elinde belge varsa bütün gazetelere göndermesini talep ediyoruz. Biz de “belden aşağı vurmamak” için sabrediyoruz. Elimizdekileri sırf “belden aşağı vurmamak” için açıklamak istemiyoruz.”
Bir partinin gençlik kolları il başkanı ,çıkıp basın önünde “Bizim belden aşağı vurulacak, utanmamızı gerektirecek hiçbir hareketimiz olmamıştır. Eğer elinde belge varsa bütün gazetelere göndermesini talep ediyoruz. Biz de “belden aşağı vurmamak” için sabrediyoruz. Elimizdekileri sırf “belden aşağı vurmamak” için sabrediyoruz. Elimizdekileri sırf “belden aşağı vurmamak” için açıklamak istemiyoruz.”diyerek açık bir şekilde aba üstünden sopa gösteriyorsa ,bu ifadeleri normal olarak karşılamak mümkün değildir.
Muhabbet, “belden aşağı vurmak” cümlesi üzerinde dönüp duruyorsa ,ortaya dökülecek olan kirli çamaşırların belden üstü olmasını beklemek en büyük saflık olur.Üzüntü duyulacak ana konu şudur.
Aile içi sırlar dışarıya taşınmaktadır.Ak Parti gibi muhafazakar bir partide muhabbet belden aşağı inmişse vay bu memleketin haline!
Gençlik Kolları İl Başkanlığı'ndan istifa etmek zorunda kalmış bir kişi,elinde olan belgelerden bahsediyorsa ve konuşmasını özellikle seçtiği “belden aşağı vurmak” cümlesi ekseninde döndürüp duruyorsa ,bu belgelerin neler içerdiği konusunda tahmin yürütmek zor olmasa gerek!
Peki ,Gençlik Kolları Eski İl Başkanı,elinde var olduğunu iddia ettiği belgeleri ,halkla veya gerekli gördüğü mercilerle paylaşmıyorsa ,iddia ettiği sıkıntılı mevzulara ortak olmuş sayılır ki ,bu durum onu ,yanlışa ortak eder.
Yani?
Ortada yanlış varsa ve gençlik kolları olarak bu yanlışın içersinde değilseniz,sessiz kalmanız ya da olayı görmezden gelmeniz ,hadise başka bir taraftan ortalığa sıçradığında sizi masum bırakmaz!
Bizler açısından bu meselde anlaşılan şudur:
1)Bir İlin seçilmiş Belediye Başkanı,seçilmişlerin oluşturduğu Belediye Meclisi'nde ,belediye tarafından yapılan 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 18.maddesi gereği yapılan uygulamalarda ,haksız ve uygunsuz durumlar olduğu konusunda açıklama yapıyor ve bu konunun incelenmesi için meclis üyelerini görevlendiriyorsa ortada ,aslında herkesin bildiği ama söylemekten çekindiği bir sıkıntı mevcut demektir.
Konu sadece Ak Parti Meclis üyelerince inceleniyor ve konu hakkındaki belgeler sadece grup içersinde didikleniyorsa ,belgelerin Ak Parti bünyesindeki kişileri ilgilendirdiğini anlamak zor olmayacaktır.
2)İktidar Partisi Gençlik Kolları İl Başkanı istifa etmek zorunda bırakılıyor ve peşinden aynı bünyedeki diğerleri de bu durumu hoş karşılamayıp istifa ediyorsa,Parti'nin İl Başkanı ilk önce başka istifa olmadığını söyleyip ardından “Kına” protestolu başka istifalarında olduğu ortaya çıkıyorsa sıkıntının büyüklüğünü varın sizler düşünün.
Hadise bu kadar da basit gelişiyor zannetmeyin.İstifa eden gençlik kolları il başkanının amcası,yeğenini sahipsiz bırakmayıp sazı eline alıyor ve olup biteni Başbakanın önüne kadar koyabiliyorsa bu hadiseyi basit bir istifa olarak geçiştiremezsiniz!
Son olarak ,Kına protestosu ile başlayan belden aşağı muhabbet ,elde var olduğu söylenen belgelerin ortalığa saçılması ile nerelere varır şimdilerde bilemiyoruz ancak ileri günlerin nelere gebe olduğunu anlamakta güç değil.
Koskoca Osmanlı Devleti'nden bahsederken kuruluş,yükselme devri ve çöküş şeklinde üç döneme bölerek değerlendirme yapıyorsak bu olayları da aynı eksende değerlendirebiliriz.
Yaşananların hepsi aslında tarihin ip uçları!Gelecek günlerde yaşanacak sürpriz gelişmelerin ip uçları!
Şu an için dolaşmış bir yumağın çözümlenmesinin ilk aşamaları!
Gariptir ki bu çözülmenin sebebi veyahut tetikleyicisi muhalefet partilerinden bağımsız hareket eden Ak Parti içersindeki güçlü muhalefet!
Her geçen gün daha da ötekileştirilen yanlış adamlarca kandırıldığını düşünen ve kaybettiği için kaybedecek herhangi bir değeri kalmamış olanların korkusuzca hareket ettiği güçlü muhalefet!
Kendi çıkarları için kolayca kurban edilenlerin ,kolları, kanatları kırılanların her geçen gün içlerinde daha da büyüyen gönül kırıklığı var ya ,işte zalimin bağrını delecek olan asıl sihirli ok budur.
Kim kurbandır? Kim kasaptır?Bu durum güne göre değişir.
Bu gün kasap olan yarın kurban,bu gün kurban edilen yarın kasap olabilir!
Şu gerçek ki ,bir gün gelir ,ortalık kan revan olur.Geriye bakıldığında ne tek bir kasap kalır ,ne de kurban!
Nefs, ruha yine “nanik” yapar!
Bizler seyircileriz!
Kimimiz kurbanlar locasında!Kimimiz kasaplar locasında!
Film aynı ,seyirciler farklı sadece!
Kaybeden mi kim?
Film değil elbette!

Bu yazı toplam 919 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim