• BIST 102.655
  • Altın 227,070
  • Dolar 5,3165
  • Euro 6,0310
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C

GÜVENİLEN DAĞLARA YAĞAN KARLAR!

N. Gürkan Yetkin

Pazar günü ,Bolu yerel siyasetçilerinin sonuçlarını dört gözle ve can kulaklarıyla bekledikleri olağan il kongresi gerçekleşmiş oldu.Kongre sonucunu Ömer Sayın ve ekibi kazandı ,İsmail Gezgin ve ekibi de kaybetti şeklinde basitçe yorumlanamaz!
Bu Kongre sürecinin kaderini belirleyen Bolu Merkez İlçe delegesi olmuştur.Bir çoğu Sayın İsmail Gezgin'in yakın arkadaşlarından oluşan ekip ,Sayın Gezgin'i değil de Sayın Ömer Sayın listesini aleni şekilde desteklemiş ve Ömer Sayın'ın bu kongreden zaferle ve seçilmiş il başkanı olarak çıkmasını sağlamıştır.
Merkez İlçe delegesini bu anlamda yönlendiren ve eski dostların yollarını ayıran en önemli faktör ise Milletvekili Sayın Ali Ercoşkun Bey olmuştur.Kritik gördüğü noktalarda ,Sayın Ercoşkun birebir delege ile görüşüp Ömer Sayın listesinin ipi göğüslemesini desteklemiştir.
Peki Sayın Ercoşkun ,geçmişte Merkez İlçe Başkanı olarak son noktasına kadar desteklediği Sayın İsmail Gezgin'i neden bu kongrede yüz üstü bırakmış hatta tam olarak karşısında durmuştur?

Cevap çok basit!
Sayın İsmail Gezgin ile birlikte hareket eden,Sayın İsmail Gezgin'i çok açık bir şekilde ifade eden Sayın Belediye Başkanı ile geçmişten gelen hesaplar!
Bu gün ,İl yönetimi ve İlçe yönetimi ile Belediye arasına keskin ve sert bir duvar örülmüştür.Parti etiği açısından bu durumu önceden fark eden sayın İsmail Gezgin'in adaylığının tek sebebi budur.Yerel seçimlerde yine Sayın Alaaddin Yılmaz adaylığında seçimlerden başarı ile çıkmak!
Şimdi zamanı ileriye götürüp 2014 yerel seçimlerine gidelim.Bu günkü konjonktür, Mevcut Başkanın adaylığını onaylayan bir yapıdan oluşmamaktadır.Geçmişte bu yarışı, iki kez sayın Alaaddin Yılmaz'a kaptıran Sayın Ali Ercoşkun,bu gün Ak Parti'nin en güçlü ismi ve seçilmiş milletvekili olarak ,bambaşka bir hesap içersindedir.
Hedefinde, geçmişten gelen bir hınç ile sadece ve sadece Sayın Alaaddin Yılmaz kalmıştır.Bu saatten sonra tek gayesi Sayın Başkanın tekrar aday gösterilmemesidir.
Diyelim ki gösterilmedi!
Adaylık anlamında kimi destekleyecektir?

O süreç geldiğinde, emin olun, Sayın İsmail Gezgin ismini tekrar konuşabiliriz!
Eski milletvekilimiz Sayın Yükselcoşkun yürek ile akrabalığından dolayı ,Belediye Başkan adaylığında veto yiyen ancak bu gün adaylığında bir engel kalmayan Sayın Tahsin Akduman Bey, açıkçası benim favorilerimden!
Dikkat ettiyseniz Sayın Ömer Sayın ismini zikretmedim!
Bunun nedeni ,artık İl başkanı olan Sayın Ömer Sayın'ın ,il başkanlığından istifa edip belediye başkan adayı olması, genel merkezce tasvip edilmeyeceğinden, Sayın Ömer Sayın'ın adaylığa soyunmayacağı kanaatimde olmamdır.
Diyelim ki öyle veya böyle Genel Merkez adaylık noktasında Mevcut başkan ile yola devam dedi.
İşte can alıcı nokta burası!
Parti içi çekişmelerden ve dengelerin değişmesinden dolayı bir milletvekilliğini kaybetmekten çekinmeyenler,Belediye Başkanlığının kaybedilmesinde de bir sakınca görmeyecekler ve hatta bunu genel merkezin bu tavrına bağlayarak bu işten sıyrılacaklardır.

Belirttiğim gibi ,bu gerçekleri iç bünyede olduğu için gören ,en baştan beri çıkarlar için değil inandığı değerler sebebiyle, bu parti bünyesinde siyaset yapan sayın İsmail Gezgin'i bile çileden çıkaran bu ince hesaplara dur diyebilme adına ,iç bünyede mücadele edenlerle Sayın Gezgin'i, ilk defa bir araya getirmiştir bu kongre .İlk defa, her ne olursa olsun bir arada hareket eden merkez ilçe yönetimi ,bu fikir ayrılığı sebebiyle bölünmüştür!
İnandığı değerler uğruna siyaset yapanlar ile menfaatlere hizmet edenler ayrılmıştır bu kongrede!
Kendilerinin zamanında yapmış oldukları ,delege oyunlarına veya ses çıkartmadıkları etik olmayan hesaplara ,ucu ilk defa kendilerine dokunduğunda nasıl da feryat figan isyan ettiler?

Dün, delege listesini bizzat hazırlayan Sayın Uğur Akbay ,Kongre günü ne diye isyan etmişti?
Asıl enteresanı,dar bölge milliyetçiliği çerçevesinde ,kongre sürecinin başından sonuna kadar , “Yeniçağalı” veya “Bölgenin adamı” diye Ömer Sayın'ın arkasında duran Gerede ,Dörtdivan ve Yeniçağa delegelerinin karşısında, “Bolumuzun çocuğudur!” diye İsmail Gezgin yanında duramayan Bolu Merkez İlçe delegesi vardır!
Kongre sürecinin en önemli vurgusu ,bu gün seçilmiş olan yönetimle yerel seçimlerin kaybedileceğinin tüm Bolu Halkına deklaresidir.Bu söylemle delege önüne çıkan Sayın Gezgin'in kongre sonrasında ,Sayın Ömer Sayın ,Sayın Ali Ercoşkun ve Sayın Erol Özak ile yan yana gelip basın önünde kongre değerlendirmesi yapması ne kadar yakışık almıştır?
Bu davranış ,Sayın Gezgin'i bu kongrede destekleyen delegeyi yaralamıştır!
Bu saten sonra merkez ilçe yönetiminde olan sayın eşi ,hala görevini sürdürecek midir?
Yarın bir gün,kendisinin aleni bir şekilde karşısında duran merkez ilçe başkanı ile, eskiden olduğu gibi, can ciğer kuzu sarması olacak mıdır?
Bu kongre ,Sayın Gezgin için samimiyetin sorgulanması açısından önemli bir sınav olmuştur.Bu önemli tecrübe ile ,bir hedefe kilitlendiği kendine güvenen ekibi ile birlikte dağılmadan zaman içinde daha güçlenerek ve diğer muhaliflerle de birleşerek, Ak Parti'nin oldukça önemli ve güçlü bir ismi olarak dimdik ,siyasi hayatına devam edecek midir yoksa bileğini büken güce biat mı edecektir?

Kongreyi takip eden ve bünyeyi bilenlerin ortak görüşü ,bu kongre sonucunda Sayın Alaaddin Yılmaz Bey'in ekibinin tamamen tasfiye edildiğidir.Yeğeni Sayın Ersin Yılmaz dışında yönetimde kendisi ile alakalı kimse bulunmamaktadır.Ersin Yılmaz isminin o listede yer alması da bu akrabalıktan kaynaklanmamakta Sayın Mücahit Kutlu ile akrabalığından kaynaklanmaktadır.
Sayın İlhan Serçe , Sayın Recai Namdar ve Sayın Mücahit Kutlu'nun il genel meclis üyeliği adaylıkları tekrar tescillenirken ,Belediye Meclis üyelikleri listesinde oldukça değişiklik olacağının da göstergesi oldu.

Türkiye Değişim Hareketi bünyesinde olan bir arkadaşımızın, seçilen bu yönetimde yer alması da ayrıca düşündürücüdür!
Yönetim Kurulunda yer alan bir isim var ki ;beni en çok şaşırtan isimdir,ileride gerçekleşecek olan bir projenin kilit noktası olması sebebiyle önemlidir.Ne zaman ki proje hayata geçer ,o ismi de, sebepleri ile birlikte,o zaman geldiğinde açıklarız!
Yine listenin en önemli isimlerinden biri Sayın Adnan Uzun'dur.Muhafazakar Demokrat kimliği hayatı boyunca düstur edinmiş bir kişi olan Sayın Uzun,zekası ve soğukkanlılığı ile Ak Parti İl Yönetimi açısından oldukça önemli bir kazanımdır.Aktif siyasetten her zaman uzak durmuş olan Sayın Uzun'u, ikna edebilme becerisini kim gösterdi ise gerçekten ayrıca tebrik etmek lazım.

Ancak şu da bir gerçek ki ,karma bir liste ile kongre tamamlanmış olsaydı Ak Parti İl yönetimi güç bakımından çok etkin olabilirdi.Sayın Gezgin'in listesinde yer alan isimler ile Sayın Ömer Sayın'ın listesindeki yer alan isimler arasında dağlar kadar fark var!
Bu sebeple, görev alamayan arkadaşlar açısından bakıldığında Ak Parti açısından bence bir kayıp söz konusudur.
Bulundukları çevrelerde herkes tarafından sevilen ,saygıda kusur etmeyen,mesleklerinde kendilerini etmiş ,başarılı bir çok isim ,bu kongre sonucunda oyun dışı kalmışlardır.
Sayın Erol Aydın,Sayın Kazım Konak,Sayın Atilla Uçar ,Sayın Burak Balaban,Sayın Ömer Burak ilk göze çarpan isimler!
Bu anlamda Sayın Ömer Sayın'ın listesinde yer alan isimlerin içe kapanık olması ve çoğunluğunun anti-sosyal yapısı ,yerel seçimlerde aktif rol oynayacak olan yönetimin en büyük handikabı!
Kongre süreçleri tüm partiler açısından önemli bir süreç.MHP' nin süreci tamamlaması ve bu süreçten çokta güçlü çıkamaması.Bu süreçte yaşanan parti içi çekişmeler,MHP' nin yerel seçimlerde elde etmeyi umduğu başarıyı baştan gölgelemekte! Çok muhtemelen Sayın Mustafa Ramazan Bey ile seçimlerde yarışacak olan MHP ,yine çok muhtemelen yine mhp siz bir Belediye Meclisi anlamına gelmekte!
Burada kilit nokta ,yerel seçimlerde çok iddialı olan CHP!

Merkez İlçe Başkanlığı için yarışacak olan isimlerin üçünü de tanımıyorum.Hiçbir teşvik-i mesaimiz bulunmamakta!
Ancak itiraf etmeliyim ki aday adaylığı açıklamaları esnasında en etkili konuşma, Sayın Saffet Kara Bey'in konuşması idi.CHP den beklenen sert muhaliflik ,Sayın Tanju Özcan'dan sonra Sayın Kara ile pek ala sağlanabilir görülüyor.sayın Saffet Kara başkanlığında kurulacak olan Merkez İlçe teşkilatının ,daha dinamik ve daha inançlı bir şekilde yerel seçim sonuçlarını etkileyebileceğini söyleyebilirim ilk izlenim olarak!
Sayın Turpçu ,çok kibar ve beyefendi duruşu ile beklenen sertlikten çok uzak!Diğer adayın ise bence ciddi bir vizyon eksikliği var!
Tamamen şahsi düşüncem,Sayın Saffet Kara'nın CHP Bolu Merkez İlçe Başkanı seçilmesi halinde ,Bolu yerel siyasetinin oldukça renk kazanacağı şeklinde!Kendisini bu anlamda oldukça hırslı ,inançlı ve hazır gördüğümü söyleyebilirim!Merkez İlçe başkanı olarak ,rakibi Sayın Erol Özak'ı oldukça sıkıştıracağı aşikar.
Ancak delegenin Sayın Suat Turpçu ismi üzerinde birleşeceği izlenimindeyim!

Bazlıların her fırsatta dile getirmekten zevk aldığı CHP sempatizanı olduğum iddiasının ne kadar alakasız olduğu sanırım bu kısımda belli oluyordur.Üç aday hakkında bilgi ve beceri noktasında hiçbir bilgim,ilgim ve alakamın bulunmamasından!
Fakat yerel seçimler için ,bir çok Cumhuriyet Halk Partilinin,Eski Belediye Başkanlarımızdan Sayın Yüksel Ceylan Beyi ikna çabalarını da görmüyor ve duymuyor değilim!
Belli olmaz!
Milletvekilimiz Sayın Tanju Özcan Bey'in tarif ettiği 1 Nisan şakası bu olabilir!
Ne dersiniz?
Bazılarının güvendiği dağlara kar yağarken ,dağ dağa kavuşmaz İnsan insana kavuşur ve sayın Yüksel Ceylan ile Sayın Alaaddin Yılmaz bir kez daha yarışırlar mı?
Süreç uzun!
Hep birlikte bu uzun süreçte daha çok olaylar görecek ve her partide ne dümenler döndürülecek şahit olacağız!
Bu yerel seçimlerin kaderini belirleyecek faktöre gelecek olursak!
Bu alt yapı çalışmaları bir an önce bitirilemez ve bu bozuk yollar bir an önce onarılamaz ise Vah Ak Parti'nin haline vah!

22.03.2012

Bu yazı toplam 1122 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim