• BIST 1.424,040
  • Altın 484,20
  • Dolar 8,5050
  • Euro 9,9850
  • Bolu 13 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 13 °C

GÜVENSİZLİK ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

Mustafa Öz

Ülkemizde siyasetçi ve siyaset kurumları icraatları ve söylemleri ile tartışmanın ayrışmanın odağı haline gelmiştir.

Siyasetçi deyince: Yandaşın ve kendinin çıkarını düşünen, önce milletin değil, önce ben ve partim diyen, bugün söylediğini yarın unutan, verdiği sözü tutmayan, olacağa da olmayacağa da vaat eden insan tipi anlaşılmaktadır.

Siyaset kurumları deyince: Siyaseti milletin ve ülkenin çıkarlarına, yararına yapan, siyaseti hizmet yarısı olarak gören kurumlar olması gerekirken; kendi dünya görüşlerinin tatmin edildiği yandaşların gözetilip kollandığı, devlet imkânlarının eşe dosta, yandaşa ikram edildiği, eleştirilere kulak tıkandığı, oda olmazsa baskı, yıldırma, taciz uygulandığı alanlar haline gelmiştir.

Bu haliyle vatandaş kime inanıp güveneceğini şaşırmıştır. Güven sıralamasında siyasetçiler ve siyaset kurumları % 20–30'larda seyretmektedir.

Hal böyle olunca siyasetçilerin her davranışı, her söylemi, ortaya attıkları projeler, görüşlerde ihtiyatla ve güvensizlikle karşılanmaktadır.

Tepede onların tartışması, ayrışması aynen tabana yansımaktadır.

Ülkemizin en önemli sorunu; ekonomi ve ona bağlı olarak İŞSİZLİKTİR. Yolsuzluktur, gelir dağılımı bozukluğuna bağlı YOLSUZLUKTUR.

Çalışabilir nüfusumuzun 4 kişiden 1 kişisi işsizdir. Üniversite mezunlarından 2 kişiden biri işsizdir.

Milli gelirin %80 2,5 milyon insan tarafından paylaşılmaktadır.

Adalet sistemi işlememekte, adaletin siyasallaştığında, siyasetin emrine girdiğinden şikâyet edilmektedir. Yargının bağımsızlığına, siyasetin vesayetinin gölge düşürdüğü kanaati giderek yaygınlaşmaktadır. Bağımsız kalması gereken yargıda üzerine düşen vazifeleri tam yapmamakta tartışmalı kararlara imza atmaktadır.

Ülkenin en ciddi sorunları çözüm beklerken, ana sorun olarak en başa ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİN oturtulması ve bu değişikliğin seçimlere bir yıl kala yapılmasının gerekçesi İHTİYAÇ MI, ZORUNLULUK MU yoksa altında başka bir şey mi var sorusunun sorulmasına yol açmaktadır.

Değişiklik yapılması istenen maddelerde ihtiyaç olanların yanında, çok ciddi tartışmalı olanlar özellikle YARGIYA YUMUŞAK MÜDAHALENİN önünü açanlar çok tartışmakta ve en temel konularda oluşması gereken mutabakatı GÜVENSİZLİK nedeniyle engellemektedir. Parlamentodaki partilerin zerre kadar birbirine güveni yoktur. Bu derin güvensizlik her şeye kuşku ile bakmaya, olacak olana itiraz etmeye sebep olmaktadır. Demokrasi şekli kalmakta. Demokrasiyi amaca ulaşmada bir kaldıraç gibi kullanmak yaygınlaşmaktadır.

Kavramların aşınması sonucunda toplumda genel bir hoşnutsuzluk dalgası yayılmaktadır. Sorunları çözülmeyen toplum derin bir bunalıma girmekte. Değerlerini kaybederek çatırdamaktadır. Siyasetçiler bunlarla ilgilenmek yerine, kendi önceliklerini millete dayatmaktadır. Bu güvensizlikle ANAYASA değiştirirseniz hiç bir şey düzelmez! Ancak kendi saltanatınıza bir süre (zaman) daha kazandırmış olursunuz.

02.04.2010


Bu yazı toplam 1143 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim