• BIST 117.741
  • Altın 399,426
  • Dolar 6,8523
  • Euro 7,8235
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 30 °C

Güzel insanlar

Yüksel Gültekin

Nihayet beklenen gelişme gerçekleşti. CHP’nin eski İl Başkanları Cahit Çıngı ve Nihat Başer başta olmak üzere, bugüne kadar partide çeşitli görevlerde bulunmuş, hepsi birbirinden kıymetli gerçek CHP’li toplam 112 kişi, CHP Bolu İl Örgütü’nden istifa etti. İstifa toplantısındaki en belirgin cümle: “CHP’nin evrensel sosyal demokrasi ilkelerinden ve CHP’nin kuruluşuna temel teşkil eden felsefesinden uzaklaştığı” idi.

Bu istifa yalnızca yerelde anlam ifade eden bir istifa değildir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde, tüm Türkiye’de ilk defa bu çatlı ve anlam ifade eden bir istifa meydana gelmektedir. Bu istifanın yankılarının tüm Türkiye sathına yayılacağından şüphem yoktur.

Bu istifa önemlidir. Çünkü parti içi demokrasinin kalmadığı CHP’de, bu istifa ve baş kaldırış parti içi demokrasinin olmadığı diğer partilere de örnek teşkil edecektir. Sosyal demokratlara yakışan da budur. Bu istifa, ümit ederim ki Türk siyasi hayatında birçok ilkin de başlangıcı olsun.

Biliyorum ki farkında olarak Sayın Cahit Çıngı ve Nihat Başer Bey, Türk siyasi hayatında anlam ifade edecek çok onurlu ve erdemli bir harekete önderlik etmişlerdir. Onurlu olmak, erdemli olmak, ilke sahibi olmak siyasette bir makam işgal etmekten, bir makama onursuzca ve ilkesizce oturmaktan daha önemlidir. Bizim çocuklarımıza örnek olarak göstereceğimiz onurlu tavır, onların tavrıdır.

Yarın, yani siyasetin demokrasinin kural ve kaideleri içinde yapıldığı, kul sisteminden partilerin kurtulduğu günlerde, hiç şüphem yok ki bu iki onurlu siyasetçi, yani Cahit Çıngı ve Nihat Başer Bey yine Bolu yerel siyasetinde bütün ağırlıklarıyla var olacaklardır. Fakat onları bugün CHP’den istifa etmek zorunda bırakan zihniyetin, yarınlarda var olmayacağı, inandığımız bir gerçektir. Bu istifa ile CHP kaybetmemiştir. Bu istifa ile bugün Merkezde ve yerelde CHP’nin idaresinde bulunan zihniyet kaybetmiştir. Bu istifanın sonuçları bugün olmazsa bile yarın mutlaka etkisini gösterecektir. CHP’lilerin, CHP’ye emek veren, yürek verenlerin iradesi hilafına bugün CHP yönetiminde bulunanlar, yarın orada isteseler de olamayacaklardır.

CHP Bolu İl Teşkilatı’ndaki istifaların, genel siyaset anlamında da mesajlar içerdiği açıktır. CHP’den istifa edenlerin üzerinde durdukları en temel ilkelerden bir tanesi, partinin hızla sağa kaydığı, halbuki partinin temel felsefesinin sosyal demokrat bir anlayış olduğu ve mevcut yönetimin bu anlayıştan taviz verdiği, hatta vazgeçtiği iddiasıdır ki; buna aynen katılıyorum. Ve CHP açısından varolan bu tehlikenin aslında Türk siyasetini çıkmaza sürüklediğini düşünüyorum. Sosyal demokrat bir anlayışa ve felsefeye sahip olmasam da, Türkiye’de bütün kurum ve kaideleriyle mevcut güçlü bir sosyal demokrat anlayışa sahip iktidar adayı bir partinin varlığını, demokrasinin sibobu sayıyorum. Bugün Türk siyasetine bakıldığında, adeta bir sağ partiler mezarlığı gibi. Sağ bir yaklaşımın neredeyse bütün ayrıntıları ayrı bir parti oluşturmuş durumda. Halbuki bunun alternatifi, mutlaka güçlü bir sosyal demokrat anlayıştır.

CHP bugün maalesef tam anlamıyla ortada kalmış bir yapıdadır. Ne sağ zihniyete sahiptir, ne de partide sosyal demokrasinin ilkeleri kalmıştır. Bugünün CHP’si, ahir ömründe avanesiyle birlikte ne pahasına olursa olsun yeni güzel binasında güzel vakit geçirmeyi kafasına koymuş bir anlayışın adeta işgali altındadır.

Bu işgale vadedilen veya umut edilen makam ve mevkiler için ses çıkarmayan hatta destek olan yandaşlar olduğu gibi, karşı çıkan ve bu işgale son vermek isteyen yürekli sosyal demokratlar vardır.

Onlar gibi düşünmesek de, bugün Türk siyaseti adına hiçbir gelecek kaygısı taşımadan bu onurlu ve yürekli davranışı gösteren ve tepki adına hayatlarını verdikleri partilerinden istifa eden bu insanları ayakta alkışlamak bir vatandaşlık borcudur. Onlar bu tepkiyi yalnızca kendileri adına göstermediler. Bizim adımıza, bizim düşünce dünyamızın, siyasi irademizin onuru adına da gösterdiler.

Yazıma son verirken, bu güzel insanların hepsini yürekten alkışlıyorum. Asla şüpheleri olmasın ki onlar siyaset tarihine silinmesi zor bir not düşmüşlerdir. Ve bu not, gelecekte birçok siyasetçiye yol gösterecektir.

Saygılarımla.

18.09.2006

Bu yazı toplam 392 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim