Bugün:

 

Köprübaşı Barajı su tutmaya başladı


Facebook'ta Paylaş
Bolu Gündem Gazetesi: Köprübaşı Barajı su tutmaya başladı (Bolu haber, gazete)

   (14 Temmuz 2011)       

Bolu'nun Mengen İlçesi Kayabükü Köyü mevkisinde yapımı tamamlanan Köprübaşı Barajı'nda su tutulmaya başlandı.

Edinilen bilgiye göre, Bolu'nun Mengen ilçesinin Kayabükü köyü mevkisine yapılan Köprübaşı Barajı, Devrek Çayı üzerinde, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla 2002 yılında inşasına başlanan bir baraj.
Barajda son aşamaya gelinmesiyle birlikte su tutulmaya başlandı. Baraj tamamlandığında 91 MW güç ile 203 GWh'lık enerji üretmesi planlanmakta. Baraj suları altında kalacak olan yerleşim bölgelerindeki evler boşaltılıyor. Köylerindeki eşyaları taşıyan köylüler, kiraya, akraba yanına yada il dışına taşınıyor. Maddi imkanı olanlar evlerinin enkazını taşıyorlar. Yıkılmayan evler ise suların altında kalacak.

Köyleri baraj suları altına kalacak olan köylüler, "Atalarımızdan kalan topraklarımızın ve geçim kaynağımız olan yerleşim alanlarımızın sular altında kalmasının üzüntüsü ile Kayabükü isimli yeni bir köyün tekrar kurulmasını istiyoruz.
Bu amaçla yeni bir yerleşim alanı belirlenmesini istiyoruz. Üretimlerimizi, emeklerimizi burada bırakıp, biz bu bölgeden ayrılamayız.

Barajın inşaatının başladığı günden bu yana geçen sürede bizler gerçekten köyümüzden çıkacağımızı hayal bile edememiştik. Haklarımızı tam manası ile alamadık.
Hatta köy hayatımızı bırakmak istemiyoruz. Yetkililerin yardımlarını bekliyoruz. Geç kaldığımızı biliyoruz ama yeni bir toplu yerleşim alanı istiyoruz. Kayabükü köyü başka bir yerleşim alanında yaşamalı" diye konuştular.

 Haber Yorumları:

 cemil çeliker

18 Ekim 2011 22:15:23

bolu ilinin çukurovası olan kayabükü köyü artık yok oldu ya burada yaşayan köy halkı ne oldu hiç düşündünüz mü? ben söyleyim kayabükü sular altında kaldı köyde yaşayanlarda su altında kaldı 

 ali kacabaş

21 Temmuz 2011 11:08:15

burdaki kölülerin hali neolacak hic düşünüldümü 

 ali kacabaş

21 Temmuz 2011 11:05:56

burdaki kölülerin hali neolacak 

 şerife Özdemir

20 Temmuz 2011 14:27:53

kayabükü köyü bölgenin tarım üretimi yapan tek köyüydü. bölgenin en verimli toprakları sular altında kaldı bölgenin doğal dokusu bozuldu. üstelik o köylerin mezarlıkları da sular altında kalacak. Bu barajın ü.ç - beş tane zengin iş adamının kesesinin doldurmakrtan başka bir yararı olmayacak... Habere Yorum Ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.
 


Tüm İlanlar

Bolu Resmi İlanlar
 
 Elmas Eczanesi:
 Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. No:58 BOLU Tel:(0 374) 2127273
 Sağlık Eczanesi:
 Gölyüzü mah. Mehmetpaşa cad. No:46/B BOLU Tel:(0 374) 2178877

Tüm Yazı DizileriBolu'da Hava Durumu:


 
Email:
bilgi (@) bolugundem.com   Telefon: (0374) 215 05 72
 

 

 

Tasarım: EvrenKENT

© 2003-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Bolu GÜNDEM Gazetesi.
Bolu Gündem Gazetecilik, Matb. ve Reklam Tic. Ltd. Şti. www.bolugundem.com 

Site Yönetimi  -  Mail Yönetimi