Bugün:

 

Hızlı tren Bolu'da nereden geçecek?


Facebook'ta Paylaş
Bolu Gündem Gazetesi: Hızlı tren Bolu'da nereden geçecek? (Bolu haber, gazete)

   (08 Eylül 2011)       

Adapazarı-Ankara arasında yapılması planlanan hızlı tren projesinde, trenin geçmesi planlanan güzergâhlar arasında Mudurnu ve Göynük ilçeleri de bulunuyor. Heyecan yaratan bu gelişme üzerine Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl açıklamada bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), 2023 yılına kadar 29 kente daha hızlı trenle ulaşım sağlamayı hedefliyor. TCDD, Hizmete açılan ve inşaatı devam eden Ankara, İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas hatlarına ek olarak 5 bin 731 kilometre hızlı tren hattının inşaatına başlanacağını açıkladı. 2023 yılında ise Türkiye'deki toplam hızlı tren hattının uzunluğu 10 bin kilometreye ulaşması planlanıyor. Yapımı halen devam eden Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir-İstanbul bölümü 2013'te, Ankara-Sivas hattının inşaatı ise 2015 yılında tamamlanacak. TCDD, hızlı tren hatlarının yanında 5 bin kilometre uzunluğunda konvansiyonel hat yaparak, trenin ortalama hızını 160 kilometreye kadar çıkarmayı hedefliyor.

HIZLI TRENİN MUDURNU VE GÖYNÜK'TEN GEÇMESİ PLANLANIYOR
Adapazarı-Ankara arasında yeni yapılması planlanan hızlı tren projesinde, trenin geçmesi planlanan güzergâhlar arasında Mudurnu ve Göynük ilçeleri de bulunmasının açıklanması üzerine yaşanan gelişme bu ilçelerde heyecana neden oldu. Yapılacak olan yeni tren yolu güzergâhının Ankara-Ayaş-Beypazarı-Çayırhan-Nallıhan-Mudurnu-Göynük-Taraklı-Geyve üzerinden Adapazarı ile birleşecek.
Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, yaşanan bu gelişme üzerine açıklamada bulunarak, şunları söyledi: “Hızlı tren konusunda ilçemizi yakından ilgilendiren bir konu gündeme geldi. Ankara Sincan'dan başlayıp, Beypazarı, Ayaş, Nallıhan'dan doğru Mudurnu ilçesine ulaşan bir hat belirlenmiş. Mudurnu ilçesinde de iki güzergâh üzerinde çalışmalar olduğunu öğrendik. Bir tanesi ilçemize bağlı Yüzüncü Yıl Köyü'nden geçip Göynük'e ulaşıyor. Diğeri de Karayokuş, Fındıcak Köyü, Musalla Mahallesi ve Karacakaya Mahallesi'nden geçerek Göynük'e ulaşıyor. Bununla ilgili bakanlık tarafından oluşturulmuş projeler Belediyemize gönderildi. Şu an fen memurlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Hangi güzergâhlar olduğunu işaretleyecekler. Ona göre bizde çalışmalara kolaylık sağlamak için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız.”

 Haber Yorumları:

 Furkan

13 Eylül 2014 16:58:15

Boludan bir hattın geçirilmesi konusuna katılıyorum çünkü bolu tarafında normal tren bile olmadı ve buda ulaşımı ister istemez sıkıntıya sokuyor çünkü ankaradan istanbula giden otobüsler bayramlarda cok dolu oluyor dogal olarak boludan binecek vatandaslar madur kalıyor bolunun yeniçağ yerleşkesinde okuyorum burada pek ulaşıma gerek yok gibi görülüyor zaten burası otoban üzeri bir köy yerleşkesi ama tren mutlaka olmalı diye düşünüyorum mantıkende zaten istanbul ankara otoban güzergahı kazan tarafından gerede yenicaga bolu düzce diye gidiyor ve tren hattınında bu yol kenarından gecemsi gerek diye dunuyorum paralel gitmek yerine avrupada bile köylere kadar hızlıtren hattı gelmiş durumda ve ayrica dikkatinizi cekmek isterimki bolunun birçok yerleşkesi otobanla birleşik durumdda köyün bir tarafı otobanın sagında diger yarısı solunda kalıyor eger buraya birde tren hattı eklenirse ulaşım çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum eger bu devletin vatandaşıysak bu devlettende bunu bekliyoruz.  

 

22 Şubat 2013 23:28:04

Hava alanı mutlaka olmalı boluya yetkililere rica olunur 

 sezai alaylı

26 Ağustos 2012 04:51:21

gerededen gecmeliydi... 

 ahmet akın

11 Eylül 2011 16:50:44

Bolu hiç hesaba alınmıyor herhalde. Düzce de alınmıyor. Zaten Ankaradan İstanbula giden tren Kocaelinden geçiyor. Peki, Kocaeli Adapazarı, Düzce ve Boluyu bağlayacak bir trene ihtiyaç yok mu. Ankaradan Düzceye kadar hızlı tren gelirse Akçakoca da cazibe merkezi olur turizm açısından. Zaten Ankara İstaanbul hızlı treni Boludan geçmesi gerekirken Eskişehir üzeri kullanıldı. İkinci bir hat yapılacak madem bu hattın kesinlikle Bolu merkezden geçmesi gerekir.  

 Mehmet

09 Eylül 2011 15:09:20

Sincan,Beypazarı,Nallıhan,Göynük,Taraklı,Arifiye Hızlı Tren Projesi Çok önemli bir proje.Yıllar önce Başlandı Sincana Kadar bütün Tüneller Yapıldı Yarım bırakıldı.Bitirilirse Ülke,Yöre,Ulaşım Mağdurları Çok şey Kazanır.Hayırlı olsun,Emeği Geçenlerden Allah razı olsun.Başarılar.9.9.2011 

 karakoc

09 Eylül 2011 09:35:47

hasan hüseyin yorumunuza bayıldım. dubaların arasından geçmesi mantıklı. arıca bolu merkezden geçmiyorsa bananee.. mudurnuya gidip trene binecegime arabamla giderim yada otobüsle. Dagları delmek yürek ister tabii..  

 ea

09 Eylül 2011 09:25:56

Dubaların arasından geçmesi fikrine katılıyorum.. 

 sessizçoğunluk

09 Eylül 2011 09:00:24

düzceden geçmiyecekmiymiş:(( düzceyi unuttular galiba.. eğer düzceden geçmiyecekse düzce ayağa kalkar haberleri olsun... 

 ayhan günenç

09 Eylül 2011 00:17:29

ankara-ayaş-beypazarı-kıbrısıcık-bolu hattı en mantıklı olanıdır amaç sadece ist ankara yı birleştirmek değil herzaman üvey evlat muamelesi görmüş bolunun artık bu yatırımdan faydalanması lazım bolular artık bunda olsun hakkını arasınlar lobi çalışması yapıp mutlaka boludan geçmesi şart....  

 Muzaffer ALTAY-KIBRISCIK

08 Eylül 2011 21:33:11

KIBRISCIK UNUTULMASIN  

 seben den

08 Eylül 2011 20:52:53

seben ANKARA ADAPAZARI ARASI EN KISA VE GÜVENLİ OLARAK SEBENDEN GEÇEÇEK OLAN HAT OLARAK BUNDAN YILLARÖNCE AÇIKLANMIŞTI! 

 

08 Eylül 2011 20:36:38

bence de dubaların arasından geçsin 

 Bolu treni

08 Eylül 2011 18:47:32

Bolu treni Adapazarı-Bolu-Gerede-İsmetpaşa (Çankırı-Zonguldak demiryolu üzerinde) koridorudur. Bolulular bu güzergah için bastırmalı ve lobi yapmalılar. Projesi vardır. http://www.rayturk.net/?p=25966 Linkte 1936 yılında Bolu treni ile ilgili TBMM tutanakları var. 

 fahrettin atıl

08 Eylül 2011 15:34:04

Merkezden neden geçmiyor? Böyle olunca göynük ve mudurnuya yarayacak,oradanda kaç kişi kullanır o var,amaç halka hizmetse,otobüsten kurtarmaksa bolu merkezden geçmesi gerekir.Ben ankaraya gitmek içinde ilçelere gidip hızlı trene binecek adam tanımıyorum,otobüsle dah a hızlı gidersin iki saat yol.Aslında güzergah şöyle olmalı Ankara -Ayaş-Beypazarı-Kıbrıscık-Bolu (merkez)-Düzce-Adapazarı.Bolu dağından geçmesin diye ellerinden geleni yapıyorlar. 

 Hasan Hüseyin

08 Eylül 2011 13:38:12

Dubaların arasından geçsin.. 

 Sebenli

08 Eylül 2011 11:23:19

Seben unutulmasın. Hızlı trenin Sebenden daha kestirme bir yol güzergahı olduğu bilimsel olarak ortada. Habere Yorum Ekle:
Adınız Soyadınız:
E-Mail Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Not: Yorumlar uygun görüldüğü takdirde yayınlanmaktadır.
 


Tüm İlanlar

Bolu Resmi İlanlar
 
 Elmas Eczanesi:
 Tabaklar Mah. Cumhuriyet Cad. No:58 BOLU Tel:(0 374) 2127273
 Sağlık Eczanesi:
 Gölyüzü mah. Mehmetpaşa cad. No:46/B BOLU Tel:(0 374) 2178877

Tüm Yazı DizileriBolu'da Hava Durumu:


 
Email:
bilgi (@) bolugundem.com   Telefon: (0374) 215 05 72
 

 

 

Tasarım: EvrenKENT

© 2003-2014 Tüm Hakları Saklıdır. Bolu GÜNDEM Gazetesi.
Bolu Gündem Gazetecilik, Matb. ve Reklam Tic. Ltd. Şti. www.bolugundem.com 

Site Yönetimi  -  Mail Yönetimi