• BIST 104.491
  • Altın 229,452
  • Dolar 5,4691
  • Euro 6,2076
  • Bolu 10 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 12 °C

HALKIN SESİNE KULAK VERENLER VE VERMEYENLER!

N. Gürkan Yetkin

Cumhuriyet Halk Partisi açısından bu genel seçimler oldukça önem arz etmekte! Hemen hemen tüm bahanelerinden silkinerek arınmış bir genel merkez, başarıya aç bir sempatizan ordusu, bir çok isim için kendini ispat fırsatı.

Başarıya o kadar endekslenmiş bir ekip ,o kadar gergin ki, parti bünyesindeki güçlerin genel merkez ziyareti dahi yen içinde kalmıyor, bir sel olup taşıyor. Tek vücut olması gereken teşkilat, kan kanserine yakalanmış vücut gibi kendi kendini tüketiyor. Ziyareti gerçekleştiren ekip bu kadar kötü, başarısız ve gereksiz ise neden partiye tekrar törenlerle davet edildiler? Hani zaman birlik olma zamanı idi? İşte tam bu noktada samimiyetsizlik tüm çıplaklığı ile ortaya çıkıveriyor!

Bu ekibin yaptığını doğru bulmayanlar ya bu ekibi tam olarak tanımıyor yada çok farklı bir korkulara sahipler! Bu ekip hiçbir zaman CHP dışında bir davranış sergilememiş, CHP'nin aleyhinde olacak bir siyaset sürdürmemişlerdir. Parti'nin meclis dışında kaldığı dönemlerde dahi inançlarında bir eksilme olmamış, her daim sırtlarında taşımışlardır. Peki bu ekibi eleştirenler için durum aynı mı?

CHP içindeki bu ekibi genel merkeze gitmeye kadar götüren sebep hiç gündem de değil?

Ekip, mevcut İl Başkanı'nın istifası sonrası teşkilatın seçim çalışmalarında zayıf kalacağı endişesinde değil mi? Aday adaylığı ve aday belirleme sürecinin sağlıklı yürümeyeceğini fark etmiş olamazlar mı?

Ekip, ziyaretçi defterlerinde takma isimlerle kendilerine hakaret boyutunda saldıranların ifade ettiği kadar etkisiz isimler olsalar idi, genel merkezde en üst düzeyde görüşme yapma imkanı bulabilir miydi?

Peki bu ekip birilerini neden bu kadar korkutmakta?

Görevi başındaki bu ekip kimler sayesinde ne tür entrikalarla kime güvenilerek tasfiye edilmişlerdi?

Yaşanılan süreçte, bu ekip için “Keser döner! Sap döner! Bir gün gelir, hesap döner!” vakti mi gelmiştir?

Bu ekibi dışlayarak, Bolu bazında, CHP açısından bir başarı yakalamak mümkün müdür?

Tanju Özcan sonrası İl Başkanlığı görevi için bu ekip ile istişare edilmiş midir?

Bu soruların bir çoğunun cevabı aslında bilinmektedir. Özellikle yapılacak olan bu genel seçim sonrasında CHP'nin bir milletvekilliği dahi kazanamaması durumunda, CHP yönetiminde köklü değişiklik olacağı kesin midir?

Kesinlikle evet!

Yeni yönetimin, Ankara'ya ziyaret gerçekleştiren ekipçe belirleneceği gerçeği, bu gün görevi başındaki yönetimce bilinmekte midir?

Kesinlikle evet!

Sancı, bu gerçeklerden kaynaklanmaktadır!

CHP'nin bir adet milletvekili dahi çıkarabilmesi için oldukça iyi koordine edilen bir teşkilat çalışması gerekirken, teşkilat bu zor göreve hazır mıdır?

Kesinlikle hayır!

Hal böyle iken, bu ekip açısından sessiz kalıp, duruma göre hareket etmek kendileri açısından çok daha avantajlı iken neden böyle bir tavır sergilemişlerdir?

CHP'nin başarılı olmasını, kendilerinin menfaatinden üstün tuttukları için! Hiçbirinin koltuk sevdası olmadığı için!

Sonuç?

Birileri kendi boynuna doladıkları iple, kendi sehpalarını itme hevesinde olduğundan yapılacak herhangi bir seçenek kalmamıştır. Bu dakikadan sonra, çok etkili bir propaganda çalışması yürütülemediği ve genel merkez desteği yeterince gelmediği takdirde, Bolu İl bazında, CHP'nin bir seçim başarısı yakalama ihtimali yoktur!

Niyet ve eylem farklılığı, inançları zedelemiş başarı önüne derin bir set çekmiştir!

Çok gariptir, bu yarışta iddia sahibi partilerde yaşanan bu olumsuzluklar seçmeni farklı taleplere itmekte, özellikle HAS Parti'de bir yoğunlaşma gözlenmektedir. Ak Parti'nin bu seçimde yapacağı kritik bir taktik hata ile, seçimin Bolu açısından sürpriz bir şekilde sonuçlanabileceği ihtimalini ortaya koyabilir.

Has Parti'nin, CHP'nin korkulu rüyası haline gelen ilçelerdeki potansiyeli bilinmektedir. Aday belirleme yöntemlerinde tüm bildik partilerden daha demokratik ve teşkilat görüşünü yansıtacak şekilde olması ayrı bir avantaj olarak göze çarpmaktadır.

Birinci sırada Ziya Kahraman gibi güçlü bir isim, ikinci sırada Abdullah Abat gibi genç, dinamik ve dürüst bir marka, üçüncü sırada Hamza Canbaş gibi joker, bildik partilerdeki şartlar bu şekli ile devam ettiği takdirde Has Parti'yi bir anda zirveye taşıyabilir.

Bu ihtimali ciddiye almayanlar için hatırlatayım!

Sayın Abdullah Uzun oldukça tecrübeli bir siyasetçi olarak, karınca misali, kararlı ve emin adımlarla çalışmaktadır! Başarı için her türlü fedakarlığı yapabilecek kadar yiğit bir kişiliğe sahiptir. Kadro tek vücut bir halde başarıya odaklanmış ve başarıya inanmıştır. Has Parti, Ak Parti seçmenine en yakın parti konumundadır. Kadrolarında bir tek şaibeli isim barınmamaktadır. Çok iyi bir seçim kampanyası ve bazı medya kuruluşlarının son an desteği ile tablo bir anda Has Parti adına değişebilir.

Ak Parti'nin yıllardan beri hırpaladığı, bir partide odaklanamayan merkez sağ seçmeninin bir alternatif olarak toplanabileceği bir parti olması da, altının çizilmesi gereken bir diğer avantajıdır.
2002 yılında Ak Parti'nin konumunu göz önüne getirildiğinde ve mağdur olana Türk Halkının desteği göz önünde bulundurulduğunda işin rengi bir anda değişebilir.

Seçim sürecinde, Sayın Abdullah Uzun ile Belediye Başkanımız arasında tartışmaların gündem belirleyecek şekilde süreklilik arz etmesi de apayrı bir seçim taktiği olarak Has Parti tarafından yürütüldüğünde, partiye aşırı sempati kazandıracak derecede etkili olacaktır.

MHP'de yaşanması muhtemel aday adaylığı krizi de bu işin tuzu biberi olacaktır.

Bakın işte o zaman siz sürprize!

Günler ilerledikçe daha çok konuşulacak konu, daha yazılacak çok satır olacak. Sürecin diğer seçimlere nazaran daha farklı geçeceği ise bir çoklarımızın ortak görüşü. Bu kritik süreçte adaylar netleşene dek ne desek boş lakırdı. Şahsımın yapmaya çalıştığı ise kesinlikle seçimi yönlendirme değil, farklı alternatiflerin ve olayların seçimin sonucunu ne kadar etkileyeceği noktasına dikkat çekmektir! Yaşananlar, seçim günü yaklaştıkça söylemlerin daha da sertleşeceği, seçmenin kafasının daha da karışacağının habercisi.

CHP seçmeni, İl bazında sadece bir milletvekili çıkarmayı başarı sayarken, Ak Parti geçmiş seçimlerin zafer sarhoşluğuna kendini kaptırmış bir görüntü sergilerken, MHP'nin referandumdan sonrası yaşadığı başarısızlığın ataletini üzerinden atamamış ve kendini toparlayamamış hali kakarsız oyların sayısında şu an için artışa sebep olmakta.

Kararsız oyları kendi bünyesinde toparlama çabası sergileyen çok iddialı bir başka partide açık konuşmak gerekirse henüz yok!

Ancak bu durum Has Parti kanadında her an için değişebilir benden söylemesi!

10.01.2011


Bu yazı toplam 1297 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim