• BIST 99.835
 • Altın 240,998
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Bolu -4 °C
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -2 °C

Hastaneler Yapboza Döndü

Hastaneler Yapboza Döndü
Hastanelerin önce tek çatı altında birleştirilmesi, daha sonra ikinci ve üçüncü basamak olarak yeniden yapılanması, görev yerleri değişimi ve döner sermaye adaletsizliği gibi birçok sorunu beraberinde getirdi. Sağlıkçılar, 2 gündür eylem yapıyor.

Haber: Özge ELÇİ

Bir yıl önce afiliasyon uygulamasına tabi tutulan ve tek çatı altında birleştirilen kamu hastaneleri, Tıp Fakültesi ile merkez ünite hastanesi üçüncü basamak, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile Köroğlu Hastanesi ikinci basamak olacak şekilde tekrar bir yapılanmaya gidildi.

PERSONELE FİKRİ YİNE SORULMADI

Afiliasyon sürecinde mağdur olduklarını söyleyerek sık sık şikayetlerini dile getiren sağlıkçılar, sürekli yeni uygulamalar ve görev yeri değişikliğiyle daha da mağdur edildiklerini söyleyerek Köroğlu Ünitesi önünde eylem yaptılar. Türk Sağlık Sen Bolu Şube Başkanı Hakan Koca, “Afilasyonda olduğu gibi, bu uygulamada da personele sorulmamış, personel ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri dikkate alınmamıştır. Atamalarda esas olan ve yönetmelikle de sabit olan hizmet puanına göre atama işlemleri hastane yöneticileri tarafından hukuksuz bir şekilde kişiye özel uygulanmamıştır. Yapılan bu atamaların neye göre, hangi kanuna veya yönetmeliğe göre yapıldığını Kurum yöneticilerimize sorduğumuzda, kanunun kendilerine vermediği takdir yetkisini kullandıklarını ifade etmişlerdir” dedi.

‘DEVAM EDERLERSE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Hastane yönetimine, Bolu ili Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine, Bolu Valiliği’ne ve Sağlık Bakanlığına seslenen Koca, sendika olarak taleplerini sıralayarak şunları söyledi; “Anayasaya, Kanunlara ve Sağlık Bakanlığı atama yönetmeliğine uymayan bu atama işlemlerine bir son verilsin. Afilasyon tamamen sona erdirilsin. Tıp Fakültesi hastanesinin borcu silip mali açıdan desteklensin. Tıp Fakültesi hocalarımızın özerk yapısı korunsun. Birilerinin kendi şahsi istekleri doğrultusunda oluşturmaya çalıştığı yeni bir yapılanmaya derhal son verilerek çalışanlar daha fazla mağdur edilmesin.”

Koca, son olarak suç duyurusunda bulunabileceklerini söyleyerek “Eğer hastane yönetimi Kanun ve Yönetmeliklere aykırı bu hukuksuz uygulamada ısrar ederlerse, Cumhuriyet Savcılığına ilgililer hakkında kanun ve yönetmeliklere muhalefet etmek suçundan haklarında suç duyurusunda bulunacağımızı bildiririz. Türk Sağlık Sen Bolu şubesi olarak çalışanlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Sağlık çalışanı arkadaşlarımız korkmasınlar, hukuki ve anayasal haklarımızı İLO'dan aldığımız yetkiler çerçevesinde iş yavaşlatma, iş bırakma gibi grev haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” diye konuştu.

‘BOLU’DA SAĞLIK ALANINDA KİMİN SÖZ HAKKI VAR’

SES Bolu Şube Başkanı Özkan Üstün ise afilasyon sürecinde yaşanan sıkıntıların had safhaya ulaştığını söyleyerek çalışanların adeta hiçe sayılması, aşağılanması, onursuzlaştırılması ile bizlere ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmişlerdir. 350 sağlık emekçisi kıyımla karşı karşıyadır. Günlerdir randevu talebinde bulunmamıza rağmen bizlere beş dakikasını ayırmaya tenezzül dahi etmeyen yönetim, ellerinde sanki bir sihirli değnek varmışgibi hareket ederek kendi ifadeleriyle yangından mal kaçırır gibi batan gemiden kurtarmaya çalıştıklarıyla yeni bir rant kapısı oluşturma çabası içerisine girmişlerdir. Mevzuata uygun hareket ettiğini iddia ettikleri personel atamaları hukuksuzdur.

Gördüğümüz kadarıyla bu dayatma sadece çalışanlarına yapılmamışve

afiliasyonun tarafı olan Üniversite Rektörlüğünden habersiz yapıldığı da

rektörlük tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Bu durum bile Bolu’daki sağlık

yönetiminin nasıl keyfi bireysel uygulandığının açık örneğidir. Kaldı ki bu

ayrışma kimin çıkarınadır? Bolu’da sağlık alanında kimin söz hakkı vardır? Bu

kadar büyük dönüşümler yaşanırken rektörlüğün dekanlığın haberinin

olmaması tam bir fiyaskodur. Ulusal ve uluslararası yasalardan kaynaklı haklarımızı talep ediyoruz. Ve bu mağduriyet giderilesiye kadar ulusal ve uluslararası yasalardan doğan her türlü fiili ve meşru hakkımızı kullanacağız” diye konuştu. 

hast2.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim