• BIST 1.509,200
 • Altın 550,37
 • Dolar 9,5343
 • Euro 11,0904
 • Bolu 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 2 °C

Hentbole Damga Vuran Kulüp “Sebenspor”

Hentbole Damga Vuran Kulüp “Sebenspor”
...

foto-galeri-20190430132643.jpg

Özel Röportaj: Barış Güzeltürk

Bolu’dan yetişen oyunculardan kurulu, Türkiye’de spor otoritelerinin büyük takdirini kazanan Sebenspor’un başarı hikayesi nasıl oluştu? Takım nasıl kuruldu? Altyapı oluşumu nasıl? 2018-2019 sezonunda şampiyonluklar ve dereceler nasıl geldi? İşte tüm bu soruların cevabı Sebenspor Menajeri Ümit Yıldırım ile yaptığımız röportajda.

İşte kısa sürede büyük başarılara imza atan hentbolun kalbinin Bolu’da atmasını sağlayan Sebenspor ile ilgili bilinmeyenler ve tüm gerçekler bu röportajda. Merakla ve keyifle bir solukta okuyacağınız röportajımızı sizlere sunuyoruz.

-Sebenspor öncelikle nasıl kuruldu ve bu kulübü kurma fikri nerden ortaya çıktı? Bize Sebenspor’u kısaca tanıtabilir misiniz?

Sebenspor uzun yıllar boyunca bolu da farklı spor dallarında Bolu sporuna hizmet eden bir kulüptür, yaklaşık 3 sene önce hentbol şubesini açmaya karar verdi ve serüven böyle başladı. Sebenspor’dan önce Boluspor Lisesi olarak alt yaş gruplarında ve bölgesel ligde mücadele etmiştik ve burada elde ettiğimiz başarılar sayesinde yöneticilerimizin dikkatini çekmeyi başardık. Özellikle tamamı Bolulu sporculardan oluşan takımımıza maddi ve manevi destek verme amaçlı çıkıldı. Bu yola bizim ve yönetimimizin amacı sportif anlamda başarıların yanında sporcularımızın eğitim hayatların da başarılı olmalarını önemsiyoruz geçen sene 2 kişi üniversite sınavına girdi ve biri Abant İzzet Baysal Üniversitesi BESYO beden eğitimi öğretmenliği bölümüne 1. ve 3. girdiler bundan daha büyük başarı göremiyorum ben. Takımımızın tamamı Bolu da özel final lisesin de burslu okuyorlar. Kulüp yönetim antrenör okul hepsi bir arada olunca başarı kaçınılmaz geliyor.

-Oyuncu Seçmeleri ve Taramalarını Nasıl Yaptınız?

Oyuncu seçmelerini Gürkan Gümüş hocamız yaklaşık 6 yıl önce bolu ya geldiğinde  3  4 tane belirlediğimiz okullarda bizzat kendi yaptı ve düzenli olarak antrenmanlar sayesinde bu seviyeye gelindi. Şuan İzzet baysal orta okulu ve şahit ozan özen orta okulun da alt yapı çalışmalarımız Baş antrenörümüz Gürkan Gümüş eşliğinde devam ediyor. Ama bizim Gürkan hoca dışında Bekir Özseçer Bayram Kaya ve Anıl Keser hocalarımız da alt yapılarda yoğun ve tempolu bir şekilde çalışmalara devam ediyorlar.

-Neden isim olarak Sebenspor seçildi?  Bolu ismini düşündüğünüz oldu mu?

Seben Bolu’da özel ve her geçen gün güzelleşen bir ilçemiz Orada büyük işler yapan Süleyman başkan ilçenin tanıtımı için elinden gelen tüm özveriyi gösterdi. Bu sebepten ötürü bize maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemedi. Bolu da maalesef bir gerçek var Bolulu sporcularımıza hiç önem ve özen göstermiyoruz her branşta futbol voleybol hentbol ne olursa olsun. Bu Seben’den ötürü Seben Derneği Sebenliler bize çok destek oldular kendimizi özel hissediyoruz Sebenlilerin gönlünde.

-Sebenspor takımı maç öncesi nasıl hazırlanır? Nerede toplanır?

Sebenspor hentbol takımı olarak biz haftanın 5 günü akşamları tek ve bazı günlerde sabah ağırlık antrenmanları ile o haftanın maçına hazırlanıyoruz. Sezon öncesi çift antrenmanlarla sezona hazırlandıktan sonra sezon içinde de her hafta olağan antrenmanlarımızı yapıyoruz. Lig maçlarına bir gün öncesinden gidiyoruz deplasmana gerekli ulaşımı sağladıktan sonra otelde kampa giriyoruz. Evimizde ki maçlarda ise Aktaş Mahallesi’nde bulunan Seben Konağı’nda Sebenli ablalarımızın ellerinden hazırlanan eşsiz bir kahvaltı yapıyoruz ve ardından Karaçayır Spor Salonu’na maç için geçiyoruz.

-Altyapıda büyük başarılar ve şampiyonluklar nasıl geldi?

Sebenspor hentbol takımı projeleri olan bir takım bunun en güzel örneği ise 2017-2018 yılında elde edilen saha içi ve dışı başarılardır. Mesela tüm sporcularımızı özel bir okula topladık amaç iyi bir öğrenim görmeleri ve aynı zamanda okul takımı olarak ta Türkiye de Bolu nun adını finallerde duyurmak. Biz bu amacımıza ulaştık liselerde Türkiye 4.sü olduk. Bu Bolu adına önemli bir başarı. İlk yılımızda İstanbul Ankara İzmir’in arkasından Bolu ili olarak Türkiye de son 4 takım arasına kaldık. Ardından kulüp müsabakaları için gittiğimiz Bursa da Gençler Türkiye Şampiyonası’nda Türkiye 3.sü olduk. küçük takımımız da Afyon da yapılan Türkiye Şampiyonasında Türkiye 5.si oldu. Finallerin takımı oldu Sebenspor bir nevi. Bu sene üniversite sınavına giren öğrencilerimiz oldu ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümüne 1. Ve 3. Sırada girdiler. Şimdi soruyorum bende size en büyük başarı hangisi?  2018 yılında elde ettiğimiz başarıların üstüne koyarak 2019 yılında da elbette devam edecek Sebenspor’un sahada ki başarısı ama bu sene 10 kişi Üniversite sınavına girecek o zaman biz göreceğiz projelerimize adım adım yaklaştığımızı. Biz saha da alınan başarıların yanında saha dışı yaşamlarımızın kalitesine de önem gösteriyoruz.Gürkan hocamız hep söyler ‘’iyi bir sporcu olabilirsiniz ama ilk önce iyi insan olmanız önemli’’ diye bu sözü benimseyerek çıktık bu yola.Bu sene Erkekler 1.ligini 5 .sırada tamamladık kıl payı süper lig biletini kaçırdık. Genç erkekler Türkiye Şampiyonası’na ev sahipliği yaptık ve Beşiktaş ile final oynadık oradan da maalesef 2.olduk. Maalesef diyorum ilk yılımızda Türkiye 4.sü daha sonra Türkiye 3.sü bu sene de Türkiye 2.si olduk ve Yıldızlar da Türkiye Şampiyonu olduk. Başarıları görüyorsunuz alttan sürekli sporcu ve başarılar geliyor ve süreç bizi A takımımızda kaçınılmaz başarıları getiriyor.

-Oyuncular ve teknik ekip maç günleri dışında nasıl vakit geçirir?

Teknik ekip olarak A takım da Gürkan hoca nın önderliğin de Anıl hoca ve ben varım. Biz Anıl hoca ile Gürkan hocanın öğrencileri idik yaklaşık bir 15 yıl önce. Şimdi abi kardeş bir bağımız var gündüz işlerimizle uğraşıyoruz ve genelde antrenmanlar oluyor. Sezon o kadar yoğun geçiyor ki boş zaman bile kalmıyor inanın hemen hemen her hafta lig maçı her yaş grubunda grup yarı final ve final maçları bunların hazırlıkları ve turnuvalar milli takım kampları derken ailemize vakit ayırmaya zamanımız kalmıyor bazı haftalarda. Sporcularımızın çoğu bu sene üniversite sınavına girecekler birçoğu buldukları boşluklarda ders çalışıyorlar.

-Seben Belediyesi dışında kulübe destek veren oluyor mu?

Manevi desteklerini esirgemeyen bir sürü destekçimiz var elbet ama en büyük destekçilerimiz Yönetim kurulu üyelerimiz Bülent Oturak ve Kamuran kışlaktır maddi olarak. Bunun yanında Seben belediyesi ve Sebenliler Derneği de maddi desteklerini esirgemeden veriyorlar. Şöyle bir gerçek var 1.ligde oynamak bize çok maddi masraf değil aslında bunun altından kalkabiliyoruz çoğu zaman ama yönetimimizin anlayışı doğrultusunda alt yapıya verilen maddi değer daha fazla çünkü 4 farklı yaş grubunda yaklaşık 80 sporcu eder bu da finallerde yarışıyoruz. Finallere kadar gelmek için de her yaş grubunda yaklaşık 3 deplasmana gidiyoruz ve en az 4 gün konaklıyoruz buda büyük bir masraf oluyor toplanınca.Buradan da bir kez daha Bolu da ki tüm yetkililere sesleniyorum Tamamı Bolulu sporculardan oluşan bir takımımız var kendi çocuklarımıza biz sahip çıkmazsak çıkan yerlere giderler bu da bizim için büyük kayıp olur yıllarca yetiştir büyüt oynat gitsin Beşiktaş ta gitsin Antalya da oynasın hiç olacak iş mi..?

-Salon sporlarına Bolu’da yaptığınız katkı spor camiasında nasıl karşılanıyor?

Salon sporlarında Bolu da bence 1 numarayız. Bunun en büyük örneğini Beşiktaş ile yaptığımız final maçında gördük. Tüm bolu desteğe geldi salona hınca hınç doldurdu.Maç aynı zamanda Tv kanallarından canlı yayınlandı.Spor camiasında elde ettiğimiz başarı karşılıksız kalmıyor elbet her geçen gün Sebenspor tanınır hale geldi Türkiye de.. İlimizde örneği nadir olan güzel bir salon ve bu salonda Ülkenin Hentbol branşında konuşulan başarılı bir takımı varsa gözler üstünüzde oluyor elbet. Gürkan hocanın Bolu ya geri gelmesiyle başlayan serüven ve Mükemmel bir kulüp yönetimi sonucunda 2018 Erkekler FİNAL FOUR Bolu iline aldık. Türkiye Hentbol Tarihinde örneği nadir gösterilen güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Burada Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz ve Seben Belediye başkanı Sayın Süleyman ÖZBAĞ ın katkıları çok büyüktü tabi. Sebenspor olarak ev sahipliği yaptığımız bu organizasyon sonrası Federasyonumuzun bize bakış açışı son derece değişti bu organizasyondan sonra Federasyondan talep eden değil talep edilen bir il olduk.Genç erkekler Türkiye şampiyonasına ev sahipliği yaptık bu sene ve Türk Hentbol tarihinde böyle bir organizasyon daha görülmedi bir sürü teşekkür telefonları aldık. Bizzat Federasyon başkanımız Final günü kupa yı vermeye ve bize teşekkür etmeye geldiler.

-Bu başarılardan sonra federasyonun Bolu’ya bakış açısı nasıl şekillendi?

Elde ettiğimiz alt yapı ve A takım başarılarından sonra Federasyonumuzun bakış açısı son derece olumlu Sebenspor a hatta bence ülkemizin içinde bulunduğu maddi sıkıntılardan ötürü kapanan kulüpler oluyor. Bu sene de bir takımın kapanması durumunda bizi Süper lige davet edebilirler. Bu tabi benim düşüncem çünkü Türk hentbolüne damga vurarak başarılar elde ederek geliyoruz. Dışardan toplama takımlar gibi değiliz öz kaynaklarımız ile oynuyoruz. Süper lig için belki de çok erken ama buna hocamız ve yönetimimiz karar verirler çünkü birde işin maddi boyutu var.

-Oyuncuların ve sizin en çok heyecanlandığınız an hangisiydi?

Aslında birden fazla an var ama benim unutamadıklarım arasında, bu sene 1.lig te Güneysu’ya karşı oynadığımız lig maçıydı. Güneysu evinde tek bize mağlup oldu ve bu mağlubiyetten ötürü ligi 2.bitirdi şampiyon olamadı. Tribünler tıklım tıklım dolu malum Karadeniz insanı ilçesini desteklemeye gelmişler maçın tamamında geride olduğumuz maçı hatta devreye 6 farkla geride girmiştik bir kere öne geçtik maçı kazandık tüm izleyenler şok oldu mutluluktan ağlamıştık soyunma odasında.

-Elde ettiğiniz başarıları sıralar mısınız?

2014-2015 sezonu Anadolu yıldızlar ligi Türkiye 3.lüğü

2016-2017 sezonu Anadolu yıldızlar ligi Türkiye 3.lüğü

2016-2017 sezonu Bölgesel lig Türkiye Şampiyonluğu

2016-2017 Sezonu Gençler Türkiye 4.lüğü

2017-2018 Sezonu Gençler Türkiye 3.lüğü

2018-2019 Sezonu Gençler Türkiye 2.liği

2017-2018 sezonu Erkekler 2.lig D grubu Şampiyonluğu

2017-2018 Sezonu Liseler Türkiye 4.lüğü

2017-2018 Sezonu Küçükler Türkiye 5.liği

2017-2018 Sezonu Yıldızlar Türkiye 4.lüğü

2018-2019 Sezonu Yıldızlar Türkiye Şampiyonluğu

-Milli takıma giden hocamız ve çok sayıda oyuncumuz var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eski röportajlarımızda da yazmıştınız Sebenspor Milli takım fabrikası diye gerçekten bu şekilde bu hale geldik. Gürkan hocamız U17 milli takım antrenörü oldu ve U-19 ve U-17 milli takımına toplamda 7 sporcumuzu gönderdik. Türkiye de Beşiktaş 6 sporcu Sebenspor 7 sporcu verdi milli takıma en çok sporcu veren kulüp olduk. Biz inanıyoruz ki gerçekten tüm sporcularımız büyük özveriler ile o milli formayı giymek için sonuna kadar savaşıyorlar ve hak ediyorlar ama orası milli takım ve milli takım seçicileri var 1 sporcu ile başladığımız milli takım serüvenimiz 7 sporcu ve 1 hoca ile devam etmekte ve artarak ta davam edecektir. Az önce de söylediğim gibi biz SEBENSPOR olarak alt yapıya önem veriyoruz. Çünkü geleceğimiz olan çocuklar..

-Takıma yeni katılmak isteyen hentbol dostlarına mesajlarınız nelerdir?

Takıma yeni katılmak isteyen küçük yaş gruplarında hentbolcu adayları için çalışmalarımız son sürat devam etmekte. Alt yapılar için en önemli zaman yaz ayları oluyor teknik bilgi ve gelişimlerini ancak yaz aylarında verebiliyoruz. Çalışmalar için Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde alt yapı antrenörümüz bayram kaya ya müracaat edebilirler. Şöyle sonlandırayım sözümü yaklaşık 20 yıl önce Türkiye’de en popüler branş olan hentboldu. 40 lı yaşlardan tüm bireyler neredeyse ya okulda ya da kulüpte hentbol oynamışlardır biz o eski günlere dönme yolundayız ve başarılı bir yoldayız. Bizimle çalışmak isteyen çocuğunun gelecek adına iyi bir yerlere gelmesini isteyen tüm velilere sesleniyorum , çocuklarını Bolu’da salon sporlarında başarılı olan bir dala yönlendirmelerini istiyorum. Son olarak bize verdiğiniz değer ve önemden ötürü sizlere çok teşekkür ederim. Bizim için sezon daha bitmedi mayıs ayı içerisinde Liseler Türkiye Finalleri var burada şampiyonluğun en büyük adaylarından birisiyiz ve yıldızlar Türkiye finalleri ve buradan da kupa ile dönmek istiyoruz. Bize destek veren herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Mayıs ayından sonra yeni sezon öncesi güzel haberlerle karşınızda görüşmek üzere…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Ziraat Türkiye Kupası'nda rakip Çarşambaspor25 Ekim 2021 Pazartesi 12:08
 • Deplasmanda galip geldik25 Ekim 2021 Pazartesi 12:07
 • Sultanlar güçlü rakibine kaybetti25 Ekim 2021 Pazartesi 12:06
 • Erginer “Bu sefer skoru aldık”24 Ekim 2021 Pazar 15:32
 • Bolusporlu futbolcular, iyi oyunu skora yansıtmak istiyor21 Ekim 2021 Perşembe 16:57
 • Sultanlar çıkışını sürdürdü21 Ekim 2021 Perşembe 16:46
 • Burak Atay üçüncülükle döndü20 Ekim 2021 Çarşamba 16:22
 • Çelen’den Yamaner’e ziyaret19 Ekim 2021 Salı 16:29
 • Bolu cimnastik takımı üçüncü oldu19 Ekim 2021 Salı 16:28
 • Bolu Belediyespor evinde galip19 Ekim 2021 Salı 16:25
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim