• BIST 92.475
 • Altın 208,991
 • Dolar 5,2875
 • Euro 6,0354
 • Bolu 11 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 12 °C

Highway kapatılmak isteniyor-II

Highway kapatılmak isteniyor-II
Uzun bir süredir HighwayOutletAVM'nin işletici firması Bolu Dağı AŞ ile Orman İşletme Bölge Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında bir kriz yaşanıyor.Yaşanan kriz akıllara, "Acaba Highway kapatılmak mı isteniyor?" sorusunu getiriyor.


Haber; Cem BAYRAM
Taraflar arasında yaşanan suni krizin gerekçelerine bakıldığı zaman AVM'nin ‘kapatılmak istendiği’ yönündeki kaygıların pek de yersiz kaygılar olmadığını anlaşılıyor. AVM'nin yıllar önce yapılan ihale sonucunda hazırlanan sözleşmelere karşılıklı atılan imzalar sonrası konumlandırıldığı binlerce dönüm arazi içerisinde krize sebep olan iki dönümlük araziden söz ediliyor. Böylesine büyük bir yatırımın sözü edilen birkaç dönümlük arazı için aylardır herhangi bir uzlaşıya varılamaması, söz konusu kurumların "iyi niyet" sorgusundan geçirilmesi sonucunu doğuruyor.

İlimiz sınırlarında yapılıp hizmete açılan ekonomik değeri oldukça büyük olan ve binlerce insanın geçim kaynağına dönüşenAVM ile söz konusu kurumlar arasında yaşanan anlaşmazlığın sebeplerini araştırdık.
SORUNUN KAYNAĞI NE?
Karayolları Genel Müdürlüğü Ankara-İstanbul Otoyolu 227. Km'sinde Elmalı Mevkiinde bulunan 635.000 metrekarelik alanını 2008 yılında Yap-İşlet-Devret modeli ile ihaleye çıkarıyor. İhaleyi kazanan şirket ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasında 28.10.2008 tarihinde sözleşme imzalanıyor. Buna istinaden Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından şirkete yer teslimi yapılıp, şirket tarafından hazırlanan projenin Karayolları Genel Müdürlüğü'nün onayını alması ile beraber 2009 yılında inşaatına başlanıyor. 
Ancak inşaat başladıktan bir yıl sonra Karayolları Genel Müdürlüğü'nün İstimlâk sınırları içerisinde bulunan 1081, 1083 ve 1084 nolu parseller Orman İşletme Bölge Müdürlüğü'ne ve 1082 ile 1086 nolu parsellerin de 2B kapsamında Milli Emlak Müdürlüğü'ne devredildiği öğreniliyor.
Bundan sonra şirket ve ilgili kurumlar, ortaya çıkan bu sorunu çözmek için görüşmelere başlıyor. Görüşmeler sonucunda o dönemlerde satışları gündemde olan 2B arazileri ile ilgili çıkacak uygulama kanunları çerçevesinde, Milli Emlak Müdürlüğünden intikalinin sağlanacağı ve aynı şekilde mülkiyeti Orman İşletme Bölge Müdürlüğü'ne ait olan diğer parsellerdeki toplam 60.546 metrekare arazinin de otoyolların özelleştirilmesi esnasında özelleştirme kanununa konulacak bir madde ile sorunun çözüme kavuşturulması konusunda anlaşmaya varılıyor. Ancak söz konusu kanunlar çıkıncaya kadar ihale aşamasında gözden kaçan durumun hukuki bir zemine kavuşturulması için Orman İşletme Bölge Müdürlüğü tarafından kullanım vasfı değiştirilerek günübirlik dinlenme alanına çevrilmesine ve yapılan ihale sonucu 10 yıllık bir sözleşme ile şirkete kiralanmasına karar veriliyor. Karayolları Genel Müdürlüğü ile Orman İşletme Bölge Müdürlüğü arasında yapılan mutabakata istinaden 2010 yılında Orman İşletme Müdürlüğü ile şirket arasında 10 yıl süreli kira sözleşmesi imzalanıyor ve sözleşme doğrultusunda şirket burayı taahhüt ettiği şekliyle kullanmaya başlıyor. Orman İşletme Müdürlüğü, 2010 yılından 2015 yılına kadar sözü edilen tesisleri 6 ayda bir de denetliyor. Fakat ne olduysa 5 yıl boyunca tesiste herhangi bir eksiklik bildiriminde bulunmadığı halde, 8 Eylül 2015'te bazı eksikliklerin bulunduğu gerekçesiyle şirkete uyarı yapılıyor.

Buna karşılık şirketingönderdiği 17 Eylül 2015 tarihli cevabında bahsedilen eksikliklerin şirketlerinden kaynaklanmadığı,kira sözleşmesine konu olan yerde bulunan 1082 no’lu parselin 2B arazisi kapsamında özel şahsa satıldığı ve yine 1086 no’luparselin de 2B kapsamında hazine arazisi olması sebebiyle projenin uygulanma imkanı olmadığı, kira sözleşmesinden 2B kapsamındaki yerlerin çıkartılarak yeni bir proje hazırlanmasını, yeni proje hazırlandığında gerekli yatırımın derhal yapacağı bildiriliyor. 
İşte bu andan itibaren şirket ile Orman İşletme Müdürlüğü arasında tam bir hak-hukuk savaşı başlıyor.

Bunun üzerine Orman Bölge Müdürlüğü 10 Ekim 2015 tarihinde gönderdiği yeni bir yazı ile 20 gün içinde eksikliklerin giderilmesi isteniyor ancak 26 Ekim 2015 günü şirketin bildirdiği tüm hususlara rağmen sözleşmenin tek taraflı feshine karar veriliyor.  
Böylelikle taraflar arasında yapılan 10 yıllık sözleşme, 5 yıl sonra  Karayollarının da uyarılarına rağmen tek taraflı fesih ediliyor. 
KARAYOLLARI UYARIYOR 
Konuya müdahil olmak durumunda olan Karayolları Genel Müdürlüğü, Aralık 2015'te Orman Bölge Müdürlüğü'nügönderdiği yazı ile uyarıyor.  Uyarısında orman vasfında bulunan 1081, 1083 ve 1084 no’lu parsellerin Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda olduğunu hatırlatarak, 1083 parsel numaralı arazinin tamamının,  1081 ve 1084 parsel numaralı arazilerin bir kısmının bahse konu olan tesis içerisinde yer aldığı belirtiliyor. Ancak burada 6831 sayılı  Orman Kanunu'nun Ek 9. Maddesine atıfta bulunarak, "Devlet ormanlarında erişme kontrolü uygulanan karayollarındaki ulaştırma yapıları ve müştemilatı olan hizmet tesisleri ile bakım işletme tesislerine, karayolu sınır çizgisi içinde kalmak suretiyle izin verilir. Devlet idareleri ile kamu kurum kuruluşlarınca yapılan, işletilen, işlettirilen veya Yap-İşlet-Devret modeli ile esas alınarak yaptırılan ve işlettirilen bu tesislerden herhangi bir bedel alınamaz" hükmü uyarınca, bahse konu olan orman vasıflı taşınmazlar için kendileri adına İzin İrtifak Hakkı edilmesini istiyor. 
Yazışma ve görüşmelerden sonuç alamayan şirket son olarak Orman Genel Müdürlüğü için Bolu'da ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne de Ankara'da olmak üzere iki dava açıyor. Yaşananlara  baktığımızda hukuken çözüme kavuşturulması mümkün olan bir  olayın, mağduriyete sebep olacak yollara başvurularak çözüm bulmaya çalışmanın vatandaşların kaygılarında haksız olmadığını da ortaya koyuyor.
Boluluların derin kaygı duyduğu olayla ilgili tarafların açıklama yapıp yapamayacağı merak edilirken, husumete dönüşen olayın ilimizin ekonomisine  vereceği  zararın boyutu da iş dünyasını aynı oranda telaşlandırıyor. 

 

İŞ DÜNYASI KAYGILI

Dünkü sayımızda "Highway kapatılmak isteniyor I" başlıklı haberimiz, ilimizin gelişimini ve dolayısıyla ekonomisini kendisine dert edinen duyarlı hemşerilerimiz tarafından hayretle karşılandı. İktidar partisinin de desteğiyle Türkiye'nin dört bir tarafında milyon dolarlık AVM'ler açılıyorken, ilimizde yine milyon dolarlarla ifade edilebilecek böylesine büyük bir yatırımın neden hiç edilmek istendiğine akıl sır erdirilemiyor.
Dünyanın gelişmiş tüm ekonomilerinde olduğu gibi  ülkemizde de tüketim artıp, gayrimenkul ve inşaat sektörü hızla büyürken Alış Veriş Merkezi (AVM) sayısında ciddi artış gözlendi. Alış Veriş Merkezi yatırımlarının planlı yapılmadığına dair eleştiriler olsa da, bu yatırımların ekonomik gelişme için son derece önemli olduğunu söylemek gerekiyor. AVM’lerin bu denli hızlı büyümesinde, perakende sektörünün gelişmesinin yanı sıra inşaat sektöründeki büyüme ve yenilikler de etkili oldu. Konuya istihdam açısından da bakıldığında vatandaşlarımızın ve iş dünyasının kaygılarında ne denli haklı olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca iş dünyası için kötü bir örnek olacak olayda hukuk dışına çıkılması durumunda benzer yatırım planları olan iş çevrelerinin ilerleyen zamanlarda kendi başlarına da gelme kaygısıyla yatırımlarından vazgeçmeleri işten bile değil. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Diğer Haberler
 • Vali Yardımcıları’ndan Abant ziyareti22 Kasım 2018 Perşembe 11:17
 • Can-Sev projesine miniklerden destek22 Kasım 2018 Perşembe 08:22
 • Yerli yabancı fark etmez Bolu polisi affetmez22 Kasım 2018 Perşembe 00:09
 • Karakol açıldı22 Kasım 2018 Perşembe 00:02
 • Suç duyurusunda bulunuldu22 Kasım 2018 Perşembe 00:01
 • Yangına jet açıklama22 Kasım 2018 Perşembe 00:00
 • Bolu İtfaiyesini Mekke’de tanıttı22 Kasım 2018 Perşembe 00:00
 • Belediyenin otoparkında yangın paniği21 Kasım 2018 Çarşamba 16:48
 • “Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız”21 Kasım 2018 Çarşamba 15:19
 • Kış aylarının şifa kaynağı Kızılcık Tarhanası21 Kasım 2018 Çarşamba 13:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim