• BIST 1.391,740
  • Altın 495,95
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Hukuk adil çalışıyor mu?

Mustafa Öz

Demokrasileri var kılan en önemli temel hukuktur. Eğer hukuku yansız ve adaletli kılmazsanız, tüm demokratik temel referanslarınız tartışmalı hale gelir. İktidarlar bir yandan demokrasiden dem vururken öbür yandan da ellerindeki iktidar gücünü kimse ile paylaşmak istemezler. O nedenle her kurumu siyasi çıkarlarına hizmet eder hale getirmek isterler. Kimi zaman bunu kanun gücüyle kimi zaman iktidar baskısıyla, kimi zaman muhalefeti sindirme ile yaparlar.

Ülkemizde yargının bağımsızlığı eskiden beri tartışılmaktadır. Ancak son dönemdeki tartışmalar hiçbir zaman yapılmadı. Sokaktaki kamu vicdanı hukukun siyasallaşarak adil olmaktan çıktığına inanmaktadır. Yargının adilliğinin kalmadığı inancı kendi cezasını kendi verme biçiminde tecelli ettirmektedir.

Toplum dinamit deposuna dönmüştür. En ufak kıvılcım dinamitleri patlatmaktadır. İktidar çoğunluk dayatması ile toplumu sindirmekte, bu da yetmediği yerde hukuku alet etmekte, bu da yetmezse DENETİM adı altında KARŞITLARI maddi ceza yutturmalarıyla bitirmektedir.

Göz boyama işlemleri açığa çıktığında ise bakın benden olanlara da bir şey yapıyorum dercesine araya bir iki figüran sokuyor. Esas vurmak istediğini vurup ötekini de suçsuz ilan ettiriyor. Kime hukuka. Peki, bu yutturmaca ya KAMU VİCDANI inanıyor mu?

4. KUVVET MEDYA

Evet demokrasilerde basın 4.kuvvet olarak nitelendirilmektedir. Yasama, Yargı, Yürütme, Basın!

Sistemini oturtamamış kurumsallaşmasını tamamlayamamış DEMOKRASİLERDE BASIN bazen 1.kuvvet yerine geçmeye kalkmış, bazen yürütme muktedir olabilmek için BASINI kullanmış, bazen de basın yürütmeyi (iktidarı) kullana gelmiştir. Bu kaygan ve çıkarcı yapı basın ahlak ilkelerini ve özgür basın oluşumunu olumsuz etkilemiş, ilişkiler kirli ve karanlık bir çıkmaza girmiştir. Bu kirlilik topluma bilgi akışını da kirlendirmiş. Kafalar karışmıştır. Ülkenin gerçek gündemi dışında sanal bir iktidar gündemi oluşmuştur. Kim bu sanal gündemi gerçek gündeme çevirmek halkı gerçeklerle tanıştırmak istemişse, iktidarın tokadını yemiştir. Bu gün basın %80 iktidarın güdümünde ve yağdanlığı durumundadır.

Sözüm ona ülkemizin en büyük medya gurubu iktidara karşıymış gibi gösterilerek ciddi bir tokat yemiştir. O da el değiştirmek de elde kalan ise iğdiş olmuş durumdadır.

Gerçekten bu medya gurubu iktidara karşı mı idi? Kesinlikle hayır. 22 Temmuz ve öncesi 29 Mart ve öncesindeki haberlerine bakın anlarsınız! Seçimi yok sayan magazin dolu sanal bir gündem. Bu KALTERCİ MEDYA sütten çıkmış ak kaşık mı? Tabiî ki hayır.

Peki, iktidar yalakalığı yapanlar (içlerinde inanç hortumculuğunu medya patronluğuna çevirenler. Belediye ihalelerinden kazanılanlarla medya patronu olanlar) onlarda sicil yönünden tescilliler! Basın 4. gücünü kaybetmiş iktidara teslim olmuştur. Toplumsal çarpıklıkları haber diye yutturmakta gerçek gündemi perdelemektedir.

KOZMİK ODA – KURUMLAR ARASI GÜVENSİZLİK

Hâkim arkasına baktığında takip edilmekten korkuyor. Siyasi darbe ve suikast par onayası yaratarak sindirme ve yıldırma politikası izliyor. Kurumların başındakiler ya sıra bana da gelirse diye silik, şahsiyetsiz bir yaklaşımla gerçekle yüzleşmesini istemeyecek kadar cesaretli değiller. Ülkede halk tabanında meydana gelen derin GÜVENSİZLİĞE rağmen iktidar hiçbir şey olmamış gibi davranıyor. Bütçe açıkları, borç batağı, ülke insanının kredi ve banka borçlarındaki tırmanış, işsizlik, gelir dağılımı bozukluğu, eğitimin kalitesizliği iktidarı kesmiyor. Onun beynini KOZMİK ODA oyuyor aynen ŞİZOFRENİ gibi. Doktor olarak reçeteyi yazmış herkes hukuklu hukuksuz (arı kovanına çomak sokarak) teslim olacak çoğunluk diktatoryası hakim olacak. İşçi sesini çıkarmayacak, vatandaş konuşmayacak, yandaşlar zenginleşecek, makam mevki sahibi olacak, ülke içerden teslim alınırken dışardan da teslim alınacak!

Biz çoğunluğuz biz ne dersek o olur. Anayasa da, hukuk da, yürütme de, yargı da, asker de bize teslim olacak. Aksi halde bunları serbest bırakırsan ya davulcuya, ya zurnacıya gider. Ya siz nereye gidiyorsunuz?

Ülkelerin tarihinde 7 yıl–10 yıl çok sayılmaz tarihin çöplüğüne bakın ne diktatörler, ne çoğunluklar gelip geçmiş. “ adalet üzere yönetim yaptıklarını sanıp adaletsizliğe hükmedenler bir gün bunun hesabını HAK nezdinde verirler. Hele inançlı olduklarını söyleyip bu adaletsizliği yapanların Vay haline!”

08.01.2010

Bu yazı toplam 1270 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim