• BIST 115.794
  • Altın 397,856
  • Dolar 6,8591
  • Euro 7,7441
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C

Hukuku kim çiğnemiştir?

Yüksel Gültekin

Gazeteleri açtığımda gözlerime inanamadım. Yargıya intikal etmiş bir konu hakkında, dava sonuçlanıncaya kadar yorum yapmanın, aleyhe yada lehde görüş bildirmenin, yargıyı etkileyecek her türlü davranışın yasak olduğunu en iyi bilenlerden ve bilmesi gerekenlerden bir tanesi olan Avukat Tanju Özcan’ın, açtığı ve henüz sonuçlanmamış bir dava ile ilgili, üstelik kalabalık bir topluluğu da yanına alarak, çarşaf çarşaf beyanları var.

Önce meselenin hukuki yönünü ele alalım. Tanju Özcan beyanında, “Benim davamda ilk inceleme sonucunda mahkemenin yürütmeyi durdurması, kararın ilk bakışta bile ne kadar yanlış olduğunun görülmesinden kaynaklanmaktadır” demekte, devamla “Sayın mahkeme, davam ile ilgili yaptığı ilk incelemede, iddialarımı doğru ve yerinde bulmuştur” diyerek, devam eden bir davayla ilgili, üstelik kamuoyuna açıklama yaparak yorumda bulunmaktadır. Bununla da kalmamakta, sanki mahkeme kararı imiş gibi beyanda bulunmaktadır ve “Yani mahkeme kararında da belirtildiği gibi, mesela Cumhuriyet Parkı yerine çok katlı otopark yapılamazmış” demektedir.

Sayın Tanju Özcan, CHP örgütünde kalabalık bir partili önünde yaptığı basın toplantısında, bu dava ile ilgili hiç partisinden bahsetmemekte, hep şahsını ön plana çıkaran açıklamalarda bulunmaktadır. Bu niçin önemlidir bilahare izah edeceğiz. Ama önce bu açıklama ile ilgili söyleyeceğimiz bir kaç husus var.

1- Henüz devam eden ve sonuçlanmamış bir dava ile ilgili, bu tarz bir yorumda ve açıklamada bulunmak, hukuken mümkün değildir. Kim bunu yaparsa yasayı çiğnemiş ve suç işlemiş sayılır.

2- Sayın Tanju Özcan Bey’in, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını sanki mahkeme kazanmış gibi kamuoyuna lanse etmesi, en hafif tabiri ile kamuoyunu yanıltma ve kandırmadır. Bu tip davalarda ileride telafi edilmesi zor olan bir durum ortaya çıkmasın diye, mahkemelerin ekseriyetle karar kesinleşinceye kadar yürütmeyi durdurma verdikleri bir vakadır. Bunu tüm hukukçular gibi, Tanju Özcan Bey de bilir. Şimdi yürütmeyi durdurma alınca, son sözü başkan değil, yargı söyler diyen Sayın Özcan’ın, mahkeme aleyhine sonuçlandığında nasıl bir söz söyleyeceği merak konusudur. Hukuk siyasallaşmayı kabul etmez sayın Özcan. Bir hukukçu olarak, mahkemenin bir kararı ile ilgili toplumu yanıltmaya ve siyasi hırsınıza hukuku alet etmeye hakkınız olmadığını hatırlatırım. Zannederim bunu size mesleğimizin, sorumlu kuruluşları da hatırlatacaklardır.

Bu davayı, Sayın Özcan şahsı ile ilgili açtı ise, söyleyeceklerim bu kadar. Yok, bu projeyi CHP Merkez İlçe teşkilatının memleket hayrına görmemesi sebebi ile CHP adına açtı ise, o zaman söyleyeceğim bir kaç husus var.

Sorumlu siyasetçi anlayışı, bir şeye karşı çıkarken, onun yerine alternatif çözümü de koymayı gerektirir. Park sorununun Bolu için ciddi bir sorun olduğu ortada iken ve özellikle de yığılma çok katlı otopark yapılması düşünülen bölgede iken, bu projeye karşı çıkarken, onun yerine alternatif projeyi de gündeme getirmeniz gerekir. Yoksa her şeye karşı çıkan ama hiç bir şey üretmeyen bu politik yaklaşıma halkımızın prim vermediği bir gerçektir.

Gelişmiş bir şehircilik anlayışında park sorununun mutlaka çözülmesi gerektiği ortadadır. Bu sorunu çözmek için, Belediye’nin çeşitli alternatif projelerle büyük çaba ve gayret sarf ettiği ortadadır. Sorumlu bir muhalefet olarak CHP’ye düşen, bu çabalara olumlu destek vermektir. Tabi ki yanlışlıklar varsa bunlar ortaya konmalı ama itiraz edilen noktalarda alternatif projeler de mutlaka üretilmelidir. Tabi sorun bu gün memleketin genelinde olduğu gibi, Bolu’da da Atatürk’ün kurduğu bu köklü partinin maalesef, üç beş kişinin elinde ve tekelinde olmasıdır. CHP denince akla gelen, sağ duyulu,basiret sahibi, kurumsal kimliği olan yapı, bu gün maalesef kaybolmuş, koca çınar çökmüştür.

Doğru söylüyorsun Sayın Tanju Özcan. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletlerinde son sözü kararlarıyla mahkemeler söyler. Daha mahkeme sonuçlanmadan, yakalarında parti rozetleriyle davanın tarafları değil.

Saygılarımla.

13.07.2006

Bu yazı toplam 498 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim