• BIST 1.414
  • Altın 500,355
  • Dolar 8,7059
  • Euro 10,3780
  • Bolu 10 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C

İÇİNDEN ÇIKILAMAZ HALE GETİRİLEN SORUN TÜRBAN

Mustafa Öz

Evet, ülkemizde sorun çıkarmak, sorun üretmek en kolay işlerden. Eften püften konuları kendimize sorun yaparız. Ne hikmetse önemli konuları hiç sorun olarak görmeyiz. Beş yıl TERÖRÜ sorun görmedik. Onca can aldığı halde TRAFİK TERÖRÜNÜ sorun olarak görmedik. Her isteyen istediği gibi ekonomik faaliyet gösteriyor, %51 kayıt dışı kalıyor. Sorun yok. İşsizlik kronikleşmiş sorun yok. Gecekondulaşma devam ediyor, sorun yok. Gelir dağılımı 30 kat bozulmuş, sorun yok. Parası olan eğitim görüyor, sorun yok. Rüşvet, torpil devam ediyor, sorun yok.

Peki neden TÜRBANDA sorun var? Çünkü çok önemli bir siyasi rant var. Rant varsa sorun görülmeli ya da görülüyormuş gibi yapılmalı. 22 Temmuzdan bu güne 6 ay geçti, % 47 oy olan iktidar, ülkenin hangi yapısal sorununu çözdü. Hangi kronik sorununu çözdü! Tek yapılan kamuda ciddi kadrolaşma ve kamu kaynaklarının partilere sunulmasıdır. Belediyelerde yapılan kayırmacılığı sağır sultanlar bile duymuştur. Hatta iktidar partisinin meclis üyelerinden vicdanı hür kalmış olanlar da dile getirmekteler. Vatandaş matematik oyunlarıyla düşük gösterilen: ancak çarşıda, pazarda %18 olan enflasyon ve geçim derdi ile boğuşmakta-dır. Çevresini sorgulayacak hali yoktur. Olanlar da sözde hürriyet ve demokrasi havarilerince bir yolunu bulup susturulmaktadırlar.

TÜRBAN SORUN MUDUR ?

Evet, Türban sorundur. Gerçek inanç sahiplerini rencide eden, onları da çepe çevre kuşatan. Kişisel inanç ve özgürlüklerini kullanmalarını engelleyen bir sorundur. Ancak Türbanı sorun haline getiren MÜTEDEYYİN inanç sahipleri değildir. Bu sorunun tarafları LAİKLİK adına dayatmacı LAİKÇİLER ile siyasal İslamcılar ve onları besleyen TARİKAT; CEMAAT, TOPLULUK ya da menfaat gruplarıdır. LAİKÇİLER de, siyasal İslamcılar da beyinlerle değil kılık, kıyafetle oyalanmaktalar! Bu siyasal İslamcılardan bazıları örtünmede sınır tanımamaktadır. Türban, pardüse ( El bileklerinin açıklığı, yüzün açıklığı, ayak bileklerinin açıklığı) onları tatmin etmemektedir. Türban yerine çarşaf, yüze peçe veya gözlük, ellere kara eldiven de taktırmaktalar.

Bir arkadaşımın kızı KARA ÇARŞAF ile tesettür etmiş! Sordum neden bu kıyafet… “İslamın örtünmede koyduğu sınır belli olduğu halde kara çarşaf neden?” Benim tabi olduğum hocam özellikle böyle giyinmemizi emrediyor dedi. Sizin hocanız kim diye sorduğumda ……diye cevapladı. Bu zihniyet ESKİMOYA DA çarşafla örtünmeyi vaaz eder. İşte sorunun kaynağı budur!

İslamdan; siyasi ve ekonomik olarak istifade eden kesimler kendilerine göre bir dünya ve İslam modeli yaratmak istiyorlar. Bazıları kışlaya bile ŞALVARLA girmek istiyor. LAİKÇİLER DE bu ülkede inançlarını tüm sadeliğiyle yaşamak isteyen MÜTEDEYYİN Müslümanları da yok sayıp bu RANTCI İSLAMCILARLA aynı kefede değerlendirince sorun büyüyüp içinden çıkılmaz hale geliyor. Bu TÜRBAN konusu hem LAİKÇİLERİN, hem de RANTCI İSLAMCILARIN geçim kaynağı olmaktan çıkarılmalıdır.

İktidar onca sorun varken yeniden bu işi gündeme getirmekle: Diğer sorunları unutturmak istemektedir. Samimi olduğuna inanmak çok güçtür. 5 yıllık dönemde bu sorunu ağızlarına pelesenk edip hiç adım atmayan bu zihniyet, yine RANT için gündeme getirmiştir.

Eğer ciddi iseniz toplumu yaralamadan hizmet alan ile vereni karşı karşıya getirmeden örtünme tacirlerine fırsat vermeyerek İSLAMIN SADELİK ve ORTA YOLDA olma ilkesine göre İSTİŞARE ile bu sorunu çözün, çözecekmiş gibi yapıp kutuplaştırmayın, zıtlaştırmayın. Yeni kırılganlıklara yol açmayın! Ona buna saldırmadan, geçmişten ders alarak, milletin beklentilerine uygun çözün.

Gerçek inanç sahiplerinin beklentisine uygun çözün. Bir avuç RANTCI LAİKÇİ ile İNANÇ TÜCCARLARININ KİLİTLERİNİ KIRIP ÇÖZÜN. İnanç hürriyetini (LAİKLİĞİ) hırpalamadan, Cumhuriyeti ve onu kuranları yaralamadan çözün!

25.01.2008

Bu yazı toplam 1019 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim