• BIST 1.509,200
  • Altın 549,66
  • Dolar 9,5243
  • Euro 11,0847
  • Bolu 4 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

İKİ KİTAP, İKİ DERGİ

İKİ KİTAP, İKİ DERGİ

Bu köşede Bolu'da “kitap, broşür, rapor, dergi” gibi çıkan yayınları değerlendireceğiz, tanıtacağız. Zaman zaman eleştirilerimiz olacak, zaman zaman da çalışmaların okuru ile buluşmasını sağlayabilmek için tanıtımlar yapacağız.

Bolu'da eski ya da yeni çıkmış basılı yayınların ve çalışmaların içeriğinin okuyuculara tanıtımı amacı taşıyan bu köşede, bizim ulaşamadığımız kimi yayın sahipleri bizlere ulaştırırsa, onlar da Bolu Gündem aracılığıyla Bolu halkı ile paylaşılacak. Bu hafta Bolu'da çıkan 2003-2009 Bolu Özel İdaresi Faaliyetleri rapor kitabı ile TR42 Marka Bölge Kalkınma Ajansı'nın bölgemiz için hazırladığı 1 No'lu taslak çalışmasını kısaca tanıtacağız.

Bazı haftalarda ise ulusal bazda çıkan kitaplarla ilgili tanıtım ve değerlendirmelerde bulunacağız.

BOLU İL ÖZEL İDARESİ 2003-2009 FAALİYETLERİ

Bu bir kitap! 350 adet basılmış. İl Özel İdare'ye maliyeti 10 bin TL civarında. Kitaba talep çok oldu ki, 200 adet ikinci baskısı da planlanıyormuş. Kitap lüks kuşe kağıda karton kapaklı ve 344 sayfa. Kitabın 182 sayfası 20032009 arası köylere yapılan hizmet çizelgelerine ayrılmış.

Yani kitabın yüzde 53'ünü bu çizelgeler kapsıyor. Kitabın diğer bölümlerinde vizyonmisyon başlıklarında Bolu İl Özel İdaresi'nin misyonunun katılımcı bir yönetim anlayışının sahip olduğu iddia edilirken, misyonun ise ilimizde yaşayan insanların yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu öğreniyoruz.

“Anka Kuşu” masallarının anlatıldığı İl Özel İdare kitabında, ayrıca “sigara”, “Seben Göleti”, “Bölünmüş yol”, “Abant 1. Bölüm” ve “Abant 2. Bölüm” gibi konularda İl Özel İdare Genel Sekreteri Tahsin Akduman'ın makaleleri var. Kitabı eline alanın toplam çizelgelerin kitabın yüzde 53'ünü oluşturduğu bol fotoğraflı az içerikli, maliyeti yeni baskılarla 20 bin TL'yi bulacak olan bu çalışmaya, Bolu İl Özel İdaresi'nin neden gereksinme duyduğunu tahmin etmek güç değil.

DOĞU MARMARA KALKINMA AJANSI ÖN BÖLGESEL ÇALIŞMA PLANI (20102011) 1.NO'LU TASLAK

 Bölgesel Kalkınma Ajansları'nın Bolu ilinin de içinde olduğu “Doğu Marmara Kalınma Ajansı, MARKA” başlığı ile “Ön Bölgesel Gelişme Planı 20102011 1 No'lu Taslak” çalışmasını kitap olarak yayınladı. “Küresel rekabette lider ve sürdürülebilir kalkınmada MARKA bölge olmak” sloganının kullanıldığı çalışmada, rekabet gücünün artırılması için bölge kümelenme analizlerinin yapılması ön görülüyor. Bölgenin yükselen sektörlerindeki daha yapılabilecek neler olabileceğinin saptanması yapılıyor.

4 ana başlıkta toparlanan “TR 42 Marka Bölgesel Kalkınma Ajansı”nın yayınladığı çalışmada, beşeri zenginliklerin güçlendirilmesi konusunun üzerinde durulurken, çevresel ve kentsel yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik yatırımların desteklenmesi gerekliliğinin altı çiziliyor. Tarımsal ve kırsal kalkınmanın sağlanması ve turizmin geliştirilmesi konuları birbirine zıt konular gibi görünmesine rağmen aynı başlıkta değerlendirilmesi bir aykırılık olarak kabul edilebilir. Ama bu bölümde dikkat çeken en önemli ve Bolu'yu ilgilendiren husus ise şu; “Tarım sanayi entegrasyonunun sağlanması amacıyla Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması ve faaliyetlerinin geliştirilmesi.”

Çalışma TR 42 Bölgesel Kalkınma Ajansı'nın faaliyetlerinin neler olabileceği konusunun ötesinde, Bolu ile ilgili olabilecek birçok bilgiyi de içeriyor. Sanayi ve Ticaret Odası'nın ve işadamlarının mutlaka değerlendirmek için okumaları gereken bir rapor.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim