• BIST 96.142
  • Altın 241,492
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C

İkinci yarı yılın izdüşümü-2-

Mustafa Namdar

İkinci yarıyıl değerlendirilmesinde yapılan çalışmaların birinci ağızdan açıklamalarından sonra, çalışmaların mutfağında bulunanların düşüncelerinin alınmasına sıra gelmişti. Söz şimdi okul müdürü ve öğretmenlerine gelmişti. Zira yıl sonunda yapılan çalışmaların faturadaki kar zarar hesabına ait bilançodaki eleştirilerin hedefinde onlar vardı.

Ders yılı başında 320 ders ücretli öğretmen bulduklarını, 280 öğretmen okullar arası görevlendirdiklerini, hemen tüm öğretmenlerin haftalık ders saati yükünün 30 saat olduğunu, sıra atamalarda 15 öğretmen işleminin tamamlandığını, Anadolu ve Fen Liselerine öğretmen atamalarının yapıldığını, okulların açılışında öğretmen kadrolarının tamamlandığını, öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili hassas davranıldığını, Bolu ili başarısı konuşulurken, ilimizdeki meslek liselerinin %65 oranında olduğunun gözden kaçırıldığını, her okulun kendi türü ve alanı içinde değerlendirildiğinde, başarı sıralamasında iyi yerde olduklarını anlatan Milli Eğitim Müdürümüzden sonra, soru ve görüşlere geçildi.

Soru: Dodurga İ.Ö.O.: Sosyal faaliyetler için okulumuzda salonumuz yok.

Cevap: Vali. Özel İdare bütçesinden okullarımıza ayrılan pay %15'i çok geçiyor. İhtiyaçların giderilmesinde adil davranmaya çalışıyoruz.

Soru: Koç İ.Ö.O.okulların hizmetli konusunda sıkıntıları var. İşkur tarafından görevlendirilen geçici işçilerin bir yıllık olmasında yarar var.

Cevap: Vali. Bu konuda mevcut imkanlara göre bazı kurumlardan kısıtlamalar yapılarak, Milli Eğitim değerlendirildi. Temizliği önemsiyorum. Süpürge ve bezi alıp öğrencilere ve öğretmenlere temizlik yaptırın demiyorum. Dünyanın her yerinde bu konuda veli katkısı oluyor. Okullarımızı gezdiğimde, genelde temiz buldum.

Soru: Çimento Çaydurt İ.Ö.O. Okulumuzda Bilgi Teknoloji sınıfımız yok. Bilgisayarlarımızın modeli eski.

Cevap: MEM. Bilgi işlemler okullarımıza 10 yıl önce kurulmuş. Şu anda teknoloji eskimiş durumda. Bu teknolojiyi iyi kullanan okullardanız.

Vali: Teknolojiyi olabildiğince kullanın.

Soru: Anadolu Öğrt. Lisesi. Okulumuz öğrencileri arasında fakir olanlar var. Bunlar için Sosyal Yardımlaşmadan yararlanma şansları yok mu?

-Okullarımızda biriken kitap ve kağıtlar bol miktarda var. Geri dönüşümde bunlar kullanılamaz mı? Belediyenin gelip almasının sağlanmasını istiyoruz.

-Öğrencilerimize üniversitelerin gezdirilmesi için hafta içi kullanılamaz mı? Hafta sonlarında kapalı oluyor.

Cevap: Vali. Sosyal Yardımlaşmada paramız var. Şartları uyanlara yardım yapıyoruz.

M.E.Md. Müdür Yardımcısı İsmail Bey. Kağıt atıklar konusunda geri dönüşüm programını başlattık. Haziranda ihaleye çıkılacak.

Vali: Geçen yıl gönül köprüsü adı altında Batıdan Doğuya, doğudan batıya öğrenci gezileri yapıldı, yararlı oldu. Gezilerle ilgili sorun kendi içimizde çözülür. Okullarımızda demokrasi, insan hakları, hukuk konularına da ağırlık verilmeli. Cumhuriyet tüm problemleri çözmüş müdür? Toplumun büyük bir bölümü bu faziletleri bilmiyor.

Devam eden bundan sonraki bölümde, Sn. Valimiz salondan ayrıldı. Basına da kapalı olması nedeniyle biz de ayrıldık. İzlenmesi gereken bölüm de sanıyorum bu bölümdü ama dinleyemedik.

İkinci yarının değerlendirilmesinde, aslında birinci yarı yılın izdüşümünün çıkarılması gerek. Birinci dönem sonu okullarımızdaki başarı durumu nedir? Başarı ve başarısızlığı etkileyen etmenler nedir?

Okullardaki devam devamsızlık nedir? Okul içi okul dışı davranışlarda disiplin nasıldır? Yapılan ortak sınavlarda sonuçlar nasıldır?

Öğretmen, öğrenci, veli ilişkileri nasıldır? Özellikle ilköğretim okullarımızdaki 4-8.sınıflarımız ile ortaöğretim kurumlarımızdaki alan belirleme ve yüksek okullar için yeteneklerle ilgili yönlendirmelerde rehberlik hizmetleri nasıldır?

Öğrencilerin ilköğretimden ortaöğretime uzanan hal, hareket, davranış fotoğrafları dışarıdan bakıldığında, pek de hoş görünmüyor.

Sigara alışkanlıkları yasaklamalara karşı sokakta serbest biçimde devam ediyor. Deniyor ki, önümüzde çok önemli üç ayımız var. Mart, Nisan, Mayıs. Basında çıkan haberlere göre, 45 gün rapor kullanma hakkından söz ediliyor. 20 günü yıl içi devamsızlık hakkı olarak düşünürsek, kalan yirmibeş günü Mayıs ayını da alıp götürüyor. Son sınıflarda işlenmesi gereken konular nerede nasıl telafi edilecek? Bu ve benzeri birçok konunun cevabına ait görüntüler izdüşüm düzlem levhalarında görünmesi gerek. Bu görünüşleri net olarak ortaya çıkaramıyorsak, ürünün ne olduğunu anlamak zor diye düşünüyorum.

10.03.2010

 


Bu yazı toplam 885 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim