• BIST 103.072
  • Altın 272,126
  • Dolar 5,6668
  • Euro 6,2796
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 14 °C

İKTİDAR – DEMOKRASİ VE KUVVETLER BİRLİĞİ!

Mustafa Öz

Bugüne kadar denenmiş yönetim biçimlerinin TARİHE bıraktığı not incelendiğinde: Bir toplum için en iyi idare tarzının DEMOKRASİ olduğu tartışmasız bir gerçektir.
Demokrasi bireyi önemser. Demokrasi dışı rejimlerde: Devlet, Sınıf, azınlık veya çoğunluk ya da belli bir kişi yönetimde söz sahibi olabilir.
Demokrasinin tam işlemesi için: YASAMA – YÜRÜTME – YARGI üçgeninde görevlerin paylaşımının iyi (Kuvvetler ağırlığı) işiyor olması lazımdır.
Ülkemizde 60 yıla yaklaşan demokrasi denemelerinden hem millet, hem siyasetçiler hem de siyaset bilimciler ciddi dersler çıkarmış olmalıdır.
Eğer kuvvetler ayrılığı ilkesinden vazgeçecek olursak: Demokrasinin vazgeçilmez unsuru yara almış ve demokrasimiz de tartışmalı hale gelmiş demektir.
Siyasetin çoğunluk olduğu dönemlerde: (Şu anki AKP iktidarı gibi) Siyaset YÜRÜTME ve YASAMAYI eline almakta: İstediği idari kararları istediği biçimde uygulamakta. Önüne çıkan engelleri (Bürokratik ve hukuki) aşmak için de kendi metodlarını kullanmaktadır.
Devletin tüm kurumlarını kendine kesin itaat eden Bürokratlarla doldurup hepsini kesin HİZAYA getirmektedir. Bu yetmezse idari uygulamalarının önünün açmak için YASAMA(Kanun yapma) yetkisini kullanmaktadır. Bu yetki bazen abartılarak KİŞİYE özel kanun bile çıkarılabilmektedir. MİT mensuplarının yargılanması ile ilgili kanuni düzenleme bu şekildedir.
İktidarı YÜRÜTME-YASAMA tatmin etmeyince HUKUKA da el atmakta: Mahkemelerin işleyişi, hakim ve savcıların ataması gibi hususlara müdahale ederek: YARGI SİYASALLAŞTIRILMAKTA'dır.
Son dönemde Yüksek Yargı, idare mahkemeleri ve Hakim-Savcılar yüksek kurulunun yapısı değiştirilerek YARGIYA da müdahale edilmiştir.
Bütün bu yapılanlara rağmen Demokrasinin olmazsa olmazı KUVVETLER AYRILIĞI yargı kurumu yerinde durdukça İKTİDAR rahat değildir. Her an bir yol kazası olabilir. Yaptıklarından dolayı YARGIYA takılabilir. Hala vicdanını millete hasretmiş yargıç ve savcılar var çünkü!
İktidarı korkutan YARGI tam masum mu? Geçmiş uygulamaları ile <yerinde demokrasi> yani HUKUKA UYGUNLUK denetimi yapmak yerine siyasi denetime kalkıp SİYASETİN VESAYET altına alınmak istendiği oldu. İktidarın tüm MUKTEDERLİĞİNE rağmen korkusu bilinç altı bu uygulamalardır.
AKP hazır ülkeyi dönüştürmüşken: Herşeyi kökünden halletmek istemektedir. ANAYASA, YASALAR, BAŞKANLIK SİSTEMİ, KUVVETLER BİRLİĞİ(AYRILIĞI), PARTİLİ BÜROKRASİ iktidarın halletmesi gereken hususlardır. Bunlar ŞEKLİ DEMOKRASİNİN dama taşları olacak. Mutlak yetkili BAŞKANIMIZ(PADİŞAHIMIZ ), YASAMA-YÜRÜTME ve YARGI dahil millete hükmedecektir. Eh bu millet uzun asırlar Padişahlıkla yönetilmedi mi? Demokrasi tecrübemiz yaralı bereli 60 yıllık bir geçmişe sahip. 650 yıl mı çok, 60 yılmı… Yaşasın Kuvvetler Birliği- Yaşasın Padişahım!

Bu yazı toplam 875 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim