• BIST 97.379
  • Altın 229,963
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 16 °C

İKTİDAR-DERSHANELER- PİŞKİNLİK!

Mustafa Öz

    Ülkemizin sorunlar yumağı içinde eğitim bütün sorunların ANASI durumunda. Eğer eğitim ve öğretimi her yönüyle planlayıp, programlayıp tüm ülkede ki vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde uygulayabilsek. Bu eğitim sisteminden yetişen insanımız bilgi ve beceri düzeyi-kültürel seviyesi-inanç değerleri ile TOPLUMU KUCAKLAYACAK'tır.
Sorun üreten değil sorun çözen konumuna gelecektir. Bu ülkede adının başında MİLLİ kelimesi olan iki kurum var! Birisi milli eğitim, diğeri ise milli savunma. Ancak ikisinin de içi boşaltılmış ve millilik dışında her şey dahil edilmiştir.
Ülkenin GENEL SORUNLARININ çözümünde ORTAK akıl kullanılmalıdır. Yani bir bilene müracaat edilmeli dünya bu işi nasıl yapmış örnek alınmalıdır.
Ülkede okuma-yazma bilmeyen nüfus %7'dir. Hala bazı yörelerde KIZLAR ve çocuklar mecburi eğitim sistemine rağmen okula gönderilmemektedir.
 

    Bölgeler arasındaki farklar dolayısıyla eğitim kalite yönünden farklıdır.
Eğitimin ana gereçleri: Öğretmen-okul-araç ve gereçler-öğrenci-veli'dir. Bu ülkede öğretmen olmak için bir statü yoktur. Her önüne gelen işsizlikten kurtulmak için öğretmen yapılmış veya olmuştur. Öğretmenin özlük hakları yerlerde sürünmektedir. Okul içinde öğrenci ve veli-idare karşısında FİGURAN konumuna düşmüştür.
Derslik sayısı yetersizdir. Sınıf ortalaması 20-25 kişi olması gerekirken 30-50 arasındadır. Araç gereç yetersizdir. Dersliklerin kalitesi ve eklentiler (Bahçe-tuvalet-kantin v.b.) öğretmen odası, idari bölümler hem yetersiz hem kalitesizdir. Sınavlarda akla ziyan öğrenci sıfır puan almaktadır!
 

    Öğrenci disiplin yönetmeliği öğrenciyi İDAREYE ve ÖĞRETMENE karşı kışkırtıcı haldedir.
Toplumun kabul ettiği insanı ve yaşamsal değerler (Eğitim) öğrenciye öğretilmemektedir.
Öğrenme sistemi YARIŞ ATI sistemine göre hazırlanmış. Sınav – Sınav – Sınav… Bu durum öğrenciyi bıktırmakta. Yarış dışına itmekte yada okulundaki yetersizliği ortadan kaldırmak için yeni arayışlara sevketmektedir.
DERSANE – ÖZEL DERS – ETÜT MERKEZİ eğitim ve öğretimin yetersiz – kalitesiz – Kantisesiz oluşunun sonucunda doğmuştur. Bu yönde bir talep doğmuş ve sonucunda ise bugün 4000 üzerinde dersane, etüt merkezi ve sayısını bilmediğimiz özel ders vermeler vardır.
Anayasaya göre Devlet vatandaşını fırsat eşitliği içinde Bedensel – Ruhsal yönden bilgi yönünden eğitmek zorundadır. Eğitim sistemi hiçbir dönemde rayına oturmamıştır. AKP 12 yıllık tek başına iktidarında eğitim sisteminde 6 defa köklü değişiklik yapmış ama sistemi ayağa kaldıramamış YANLI – YANSIZ herkesin eleştirisini almıştır. Sistemi düzeltmeden bu bozuk sistemin yarattığı dersanelere savaş açılmıştır.
 

    Dersaneler de kendi içinde eğitimdeki kalite – konfite farkı benzeri farklılık içindedir. Yararlı hizmet edeni olduğu gibi zararlı olanı da vardır. Dersane fırsat eşitliğini hem bazen, hem de bir ölçüde sağlayan konumundadır.
Dersanelerde öğrencilerin kontrolsüz kalıp, kötü alışkanlıklar, yaşlarıyla uygun olmayan davranış bozuklukları hususunda kolektif bir bozulma yarattığı da bir vakidir. Hoş okullar da aynı konuma geldi. Kim öğrenci, kim değil belli değil. Dersanelerin ticari yönü olanları var. Sivil toplum ve hizmet ağırlıklı eksende çalışanı var.
 

    İktidar neden sistemi düzeltmeden dersaneleri kapatmaya kalkıyor? AKP toplumun hassas noktalarını KAŞIYARAK HASSASİYET yaratıyor. Bu hassasiyeti de SİYASETEN RANTA ve PAZARLIĞA dönüştürüyor.
Şu anda da böyle bir kör dövüşü yaşıyoruz. Maksat üzüm yemekse önce SİSTEM düzelmeli. Oysa maksat özellikle dersane yoğunluğunu elinde bulunduran bir HİZMETE (Cemaate) biat ettirmek olarak görünüyor. Kamuoyundaki algı şu şekilde. Cemaat iktidara, askerlerin mahkeme edilmeleri, anayasa değişikliği, kamu idaresindeki kadrolar vasıtasıyla ciddi yardım etti.
Ancak özellikle MİT hadisesinde oluşan YOL KAZASI ile testide çatlak oluştu. Suriye politikası -çözüm sürecinde yapılanlar- özellikle polis teşkilatındaki ve diğer kuruluşlardaki kadrolara yönelik gelişmeler, hatta özel yetkili mahkemelerin kaldırılması tarafların arasında bir içten içe çekişme doğurdu. Bu çekişmenin SATIR ARALARINA YANSIDIĞI iktidarında MUKTEDİR olduğunu bir kez daha ispat için dersanelerin kapatılmasını SEÇİMLERDEN önce tartışmaya açtığı, böylece yeni bir tartışma gündemi ile toplumu kutuplaştırırken esas almak istediği BİATI da almayı planladığı şeklinde.
Tepkiler yoğunlaşınca taraflarla görüşme yapılacağı açıklandı. Sorun, belki bu eğitim sistemi durduğu müddetçe dersaneler bitmez. Kapatırsınız başka yol bulunur. Siz iktidar olarak OY DEVŞİRMEK İSTİYORSUNUZ amaa ABA ALTINDAN SOPA GÖSTEREREK.
   

    Tıpkı biten çözüm sürecine meşrulaştırdığınız barzaniyi – şivanı alet edip CAN SUYU kazandırmak gibi. ÇALI DİBİ YOKLAMAYA DEVAM bakalım daha başka sömürülecek konu var mı? Göreceğiz.
Bu tartışmalar tabandaki kırılmayı keskinleştiriyor. Kısa vadede iktidarın değirmenine su taşısa bile. Toplum bu kadar ağır baskıyı taşıyamaz hastanelerin psikoloji servisleri doldu taşıyor. Dikkat edin!!

22.11.2013

Bu yazı toplam 1110 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim