• BIST 95.953
  • Altın 238,582
  • Dolar 5,8268
  • Euro 6,5545
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C

“İL GENEL MECLİSİ GÜNLÜKLERİ” -1-

Mustafa Nuri Gürsoy

Bolu İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantıları yoğun gündem maddeleri içeriğinde devam ediyor.

Şu ana kadar plan bütçe taslağına esas olmak üzere, Sağlık, Sosyal Hizmetler, Kontrol Laboratuvar ve Tarım İl Müdürlükleri genel meclisimize gelerek önemli sunumlar yaptılar..

İl Genel Meclisi toplantılarımız ve sunumların ardından soru cevap şeklinde gelişen görüşmeler oldukça verimli geçiyor.

Her birim ve kurum haklı gerekçeleri üzerinden isteklerde bulunurken, hizmet sürecine yönelik önemli konulara açıklık getirmeye özenli davranıyorlar.

Tüm idari yetkililerimizin hazırlıklı bir şekilde geldikleri ve İl Genel Meclisimizi ciddi bir şekilde bilgilendirdiklerinin öncelikle altını çizmeliyim.

Sağlık İl Müdürü, Sayın Dursun Koç'un açıklamaları, hizmete yansıyan performansı ve İl Genel Meclisimize duyduğu teveccühü, bu bağlamda teşkilatıyla ilgili bilgileri, çok güzel ifadelerle dile getirmesini takdire şayan bulduğumu ifade etmeliyim.

Gerek hizmet noktasında, gerek bilgi aktarışlarındaki seçici cümleleri, konuya hâkimiyeti ve gerekse il genel meclis üyelerine net açıklamaları nedeniyle teşekkürlerimi paylaşmak isterim.

Bu cümleden, şu ana kadar sunumlarını gerçekleştiren daire amirlerini ve kurumlarını ayrı tuttuğumu varsaymak haksızlık olur.

Onlar da ellerinden geldiği kadar hizmet ve çözüme ulaşma noktasında var güçleriyle çalışıyorlar. Ekip ve bağlı birimlerini yönetip yönlendiriyorlar. Bu konuda hiçbir şüphe ve karamsarlığım, menfi bir tespitim olmamakla birlikte;

Sayın Dursun Koç'un bize yansıyan performansını, ciddi ve bulunduğu ortamın teamüllerine uyan, bilincini, bilgi birikimini ve donanımını art edemem.

Sayın Koç'un her kurumda olduğu gibi bizde de çürük elmalar bulunabilir cümlesi ve bu tespit noktasındaki özgüvenine şahit oldum ki; bu başlı başına çözüme ve hizmete yönelik bir formül gibiydi.

Bunun yanı sıra, Tarım İl Müdürümüzün Bolu Merkez ve diğer ilçelerimizle ilgili değerlendirmeleri, yapılan çalışmaları ve hizmet noktasındaki sunumları da gayet güzel verimli, aydınlatıcı bilgilere yönelikti.

Eksikler, fazlalıklar, ihtiyaçlar ve istenilenler, İl Genel Meclisi oturumunda bizlere açıklandı. Sorular, sorunlar karşılıklı olarak tartışıldı, masaya yatırıldı.

Tarım İl Müdürümüz Sayın Mehmet Altun'dan etkin, yetkin kimliğinde, çok değerli bilgiler aldık. Karşılıklı fikirler paylaşıldı, bilmediklerimiz bilgi hanemize bilgi olarak geçti.

İl Genel Meclis üyesi arkadaşımız Sayın İrfan Yücel'in bir sorusuna, Sayın Tarım İl Müdürümüz; “muhalefet de burada, basın da burada” yı başlangıç cümlesi yaparak cevap vermesini doğrusu anlayamadım.

Kulaklarım beni yanıltmış olabilir düşüncesiyle bu cümleyi orada sormak istemedim. Ancak birkaç arkadaşımız atlamış olsa dahi, benim gibi bazı meclis üyesi arkadaşlarımızın dikkatinden kaçmamış.

Şimdi buradan, yaptığımız işin ve kafamda oluşan istifham'ın giderilmesi noktasında sormak isterim.

“Muhalefet de burada, basın da burada” neden kullanılmıştır. İl Genel Meclisi toplantı salonunda ve genel bir kurula hitap noktasında bu ayrışma cümlesinin manasını çözmeyi başaramadım.

Seçildiğim günden bu yana İl Genel Meclisinde böyle bir ayrışmaya hiç şahit olmadım. İl Genel Meclisi oturumlarımız, hiçbir zaman bir ayrışma şeklinde olmadığı gibi, alınan kararların yüzde doksan beşin üzerinde oy birliği ile alındığını hatırlatmak isterim.

İl Genel Meclisimizde karar ya da tartışmaların, iktidar, muhalefet ikilemine düşmeden alındığını, yapıldığını biliyorum. Bunu basınımızda, bizler de farkındayız.

Bolu İl Genel Meclisimizin bu haklı gururunu bilmeden, bilemeden kurulan bu cümleyi onaylamam söz konusu bile olamaz.

Bolu İl Genel Meclisi sadece Bolu'nun değil; her zaman söylerim ülkemizin gurur duyacağı, örnek alacağı bir genel meclis'tir.

Sorun, Tarım İl Müdürümüzün kullandığı bu ayrıntı cümle değildir elbet.

Anlatmak istediğim; İl Genel Meclisi üyeleri olarak top yekûn hizmet için orada bulunmakta, hizmet noktasında, her meclis üyemiz Bolu ve ilçeleri için bir emek, mesai harcamaktayız.

İl Genel Meclisimizin olmazsa olmazı muhalefet ayrışması değil, meclisimizin amacı, ortak kriteri ve vazgeçilmezi hizmetin yarışıdır. Ortak noktamız hizmetin adresidir.

Bu anlamda; dil sürçmesi olarak takdir ettiğim; “muhalefet de burada, basın da burada” başlangıç cümlesini hiç kurulmamış olmasını dilerdim.

Dolayısıyla, Bolu İl Genel Meclisi gurubumuzda söylenmesini, işaret edilmesini hissiyatım kabul edemiyor.

Bir ayrışma, başka diyaloglar arama, mesaj verme ise nihai amaç,

Hakkaniyet sınırlarının zorlandığı kuşkusu doğar ki,

Bu istenilen, beklenilen, hak ettiğimiz bir durum asla değildir.

11.11.2010


Bu yazı toplam 1282 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim