• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C

İl Genel Meclisi Toplantısı’nda Milli Parklar-1

Mustafa Namdar

Yerel yönetimle ilgili yasalarla görev alan ve sorumlulukları artan İl Genel Meclisleri, il sorunlarını çözmede daha da önemli hale gelmiştir. Yıllardır tartışılan merkezden yönetilme sonucunda çekilen sıkıntılar, yerinde yapılan gözlemler sonucunda gene yerinde görevli yöneticilerle çözüme kavuşturulmasından güzel ne olabilir ki? Acıyı çeken, sorunu da yaşayan bilir diyorsak, bırakın, teşhis ve tedavi yerinden yapılsın. Yerel yönetimlerin yetkilendirilmesi sonucunda Büyük Millet Meclisi’nin işleri artık mini ölçeklerde İl Genel Meclislerinde yapılacak.

Tarih: 09.06.2006, saat 10.00. İl Genel Meclisimizin benim ilgimi çeken gündem maddesi: İlimizde bulunan Milli Parklar ile ilgili Çevre ve Orman Müdürlüğü’nce Meclis’e görüntülü bilgi sunulması ve buraların sorunlarının paylaşılması ile Bol Öz-tur A.Ş. tarafından Abant’ın işletmeciliği esnasında buraya yapılan yatırımlar, gelir ve giderler ile diğer konularda Meclis’e bilgi sunulması konusunda bilgilenmek üzere Meclis Toplantısı’ndayım.

Toplantı, Meclis Başkanı Sn. Halit Yıldız tarafından açılıyor. Yapılan yoklamadan sonra ekseriyetin olduğu tespiti yapılarak, gündem oylanıp görüşmelere geçiliyor.

Abant’la ilgili mastır plan çerçevesinde, şimdiye kadar yapılanlar, Çevre Orman Müdürümüz Sn. Ökkeş Bahadır tarafından en ince ayrıntısına kadar anlatıldıktan sonra, yapılanlar bir de görüntülü olarak üyelere izlettirildi.

Abant, ilimizin olduğu kadar ülkemizin de, harika tabiat varlıklarından biri. Burasının olması gerektiği gibi, insanların hizmetine sunulabilmesi için gerçek sahibinin ve sorumlusunun bilinmesi gerek. İki de bir el değiştirmeler sonucunda her yönetimin kendine özgü uygulama yapması sonucu sanki, doğa harikası Abant’ın görünen yüzü solup yok olmaya başlıyor. Bu yok oluşta, “Allah’ın insanlara bir lütfu olan göl ve orman. Herkes dilediği özgürlükte yararlanır” mantığıyla hareket eden bizlerin de büyük vebali olmalı.

1950 yılından bugüne ilimiz özel idaresiyle Orman ve Milli Parklar arasında sahibini değiştiren Abant, şu anda Milli Parklar’ın sorumluluğu altında, 26 Mayıs 1998 yılında Batı Karadeniz Bölge Müdürlüğü’nden alınarak, 10 yıllık kira sözleşmesi ile İl Özel İdaresi’ne devrediliyor. Ne var ki bu süre dolmadan sudan gerekçelerle Türkiye’nin Davosu olacak söylemleriyle geri alınıyor ve sözleşme feshedilerek yeniden Milli Parklar’ın yönetimine geçiyor. 2003 yılından itibaren burada neler yapılmış ve yapılacak, bunları da Orman Çevre Müdürümüz Sn. Ökkeş Bahadır’dan dinleyelim.

-Abant’a yapılacak yatırımların birinci etabında, bir trilyonluk ihale açılıyor. Bunun 568 milyar liralık bölümüyle Abant girişi otopark- oteller önü yolları-yürüyüş ve çimlendirme alanlarına ait düzenlemeler yapılıyor.

-Abant girişinden Mudurnu çıkışına kadar olan yol durumu, Mimarlar Odamızla görüşüldü, yıl sonuna kadar bitecek.

-Sulama sistemleri ile ilgili ödenek gönderilecek. Mastır Planı’na bir kollektör sistemi ilavesi istendi. Tuvaletlerle, otel tuvaletlerine ait fosseptikler bir yerde toplanarak, kollektör ve arıtma sistemi yapılacak. Bütün bu çalışmalar parça parça olacak. Hazine’den %10 nispetinde ödenek alınıyordu ama, bu ödeneği buralara kullanamıyorduk. Şimdi bu sistem değiştir “özel ödenek” adı altında toplanıyor.

-Yatırımlar çoğaldıkça buradaki gelirler de doğal olarak artıyor. Bazen de artış olmayabiliyor.

-Abant girişinden sonra göl kenarı çevresinde çek çek proje çalışmaları devam ediyor.

-Girişte küçük broşürlerle bilgi verilecek.

İl Genel Meclisi Sekreteri Halit Yıldız: En iyi şartlarda bu çalışmalar en kısa sürede ne zaman başlar?

-Bu ay sonunda başlasın istiyorum. Plan çıkmadan birşey söylemek çok zor. Belki varolanla kalacak hiçbirşey yapılmayacak.

-Abant’ta amacımız, pikniği belli alanlarda yaptırmaktır. Bizim bu konudaki düşüncemiz “Mangalsız Piknik” yaptırmaktır. Ateşsiz piknikte sorunlar büyük ölçüde çözülür.

-Abant’ta dünyanın nadir endemik bitkileri var. Bunların yok olmasına göz yumulmamalı.

-Halit Yıldız: Bu uygulama başka ülkelerde var mı?

-Dünyanın hiçbir yerinde göl kenarından yol geçirilen bir tabiat parkı yok. Bizim çalışmalarımız bu alanları nasıl koruyabiliriz üzerinedir.

-Yaylalar ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Örencik Yaylası’yla ilgili çalışmalarda zeminin çok oynak olduğu tespit edildi.

-En büyük sıkıntımız kadro yetersizliğidir. Mevsimlik işçi alma şansı yok. Sadece hizmet satın alınabiliyor. Onun da sakıncaları var.

-Turizm için avlanmak çok önemli. Burada da sorun her gelen gruba rehber verilmesi gerek. Ayda yaklaşık 15 grup geliyor. Her gruba bir rehber gerek. Elemanımız yok.

19.06.2006

Bu yazı toplam 588 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim