• BIST 102.715
 • Altın 224,733
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Bolu 1 °C
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 0 °C

İLAHİYATÇI YAZAR SADIK GÜNER BOLU’DA

Hasan Dinç

Türk ocağı Bolu’muzun önemli sivil toplum örgütlerinden biridir. Kurulduğu günden bu yana önemli hizmetleri ile hep dikkat çekmiş, çalışmalarıyla takdir toplamış, Bolu’muzun fikir hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. Birbiri ardına gelen yönetimleri hep iyiye doğru adımlar atarak amaçlarına hizmet etmişler hem de genel merkezlerinin aldığı siyaset dışı kalma ilkesine bağlılıkla siyasi hengâmede lüzumsuz tartışmaların muhatabı olmaktan kurtulmuşlardır. Tertiplediği konferanslarla Bolu irfanına katkıda bulunurken sohbet toplantılarıyla da hem üyelerine, hem de üniversite gençliğine yeni ufuklar açma konusunda başarılı olmuşlardır. Bolu Valiliğinin ve Milli Eğitim Müdürlüğünün olumlu katkılarıyla Orta öğretim gençliğinin katıldığı VATAN, BAYRAK ve TÜRKLÜK sevgisini konu alan şiir yarışmaları bu vadide önemli eserlerin ortaya çıkmasına vesile olmuş, bu şiirler kitap halinde yayınlanarak edebiyatımızın genç renklerine önemli bir motivasyon sağlamıştır. Geçmiş dönemde bütün siyasi partilerimizin yetkili temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı Avrupa Birliği ve Türkiye konulu konferanslar dizisi ise Türk Ocağının Bolu’da açtığı çok önemli fikri çığırın oluşmasına sebep teşkil etmiş, böylece ülke konularına getirdiği yüksek düzeydeki bilgilendirme ile sivil toplum örgütü olarak rüştünü ispatlamıştır.

Son yapılan kongre ile göreve gelen ve Yrd. Doç.Dr. Hamdi Zenginbal’ın başkanlığındaki yönetim ise genelde haftalık sohbet toplantılarıyla faaliyetlerini yürütmektedir. Bu sohbet toplantılarında daha ziyade üniversite öğrencilerine ve üyelerine hitap etmekte ve kendi binasını kullanmaktadır. Dönemsel olarak yürüttüğü bu sohbet toplantılarının şu anda 2016 yılının bahar dönemine ait olanları yapılmakta olup altıncısı 23 Nisan Cumartesi günü saat 19 da programlanmıştır. Bu sohbet toplantısına konuşmacı olarak İlahiyatçı Yazar SADIK GÜNER katılacaktır. Sohbetinin konusu ise GÜNÜMÜZDE İSLÂM’IN MESELELERİ olarak tespit edilmiştir.

Sadık Güner bizim hemşerimiz olup Akcakoca’lıdır. Düzce İmam Hatip Lisesini bitirdikten sonra İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsüne girmiş, parlak bir dereceyle bitirmiştir. Halen İstanbul’da oturmakta ve ticaretle meşgul olmaktadır. Ancak son dönemlerde yazdığı iki kitapla bütün dikkatleri üzerine toplamış, dini konularda aşılmaz bir dağ olduğunu kabul ettirmiştir. Bu kitapları köşeme taşımış ve okuyucularıma tanıtmıştım. Bilhassa BU İSLÂM KUR’AN DA YOK adlı ikinci kitabı üzerinde genişçe durmuş, kitap kakındaki düşüncelerimi iki hafta süren uzunca bir yazımla tartışmaya açmıştım. Önemli bir sayıda okuyucuya ulaştığım bu yazılar Bolu kültür ortamında hemen karşılığını bulmuş ve kitaptan edinerek okuyanların sayısı giderek artmıştır.

Sadık GÜNER yazdığı her iki kitabında da mübarek dinimiz İslâm’ın dışarıdan müdahalelere maruz kaldığını, bilhassa uydurma hadislerle saflık ve sadeliğini kaybettiğini, geleneklerin dinimizi bozduğunu ve günümüz Müslümanlarının din adına yaptıkları birçok şeyin gerçekte dinin özünde değil yapılan ilaveler olduğunu savunmaktadır. Hatta uydurma hadislerle ayetlerdeki İslâm’ın gözden kaçırıldığı, vahyin insan ruhuna verdiği güvenin sarsıldığını, aklın ise devre dışı bırakılarak İslâm’ın önemli bir kaynaktan mahrum bırakıldığını söylemektedir. Bu söylediklerini ve bugün İslâm adına yapılan uygulamalardaki derin yanlışlıkları Kur’an ışığında dile getirmekte, tezlerini tartışmaya cesaretle açmış bulunmaktadır.

Türk Ocağının böyle bir saygın kişiyi bilhassa üniversite gençliğinin ve de üyelerinin karşısına konuşmacı olarak getirmesini çok önemsiyorum. Mübarek dinimizin bugün tartışılmaktan uzak, korku ile kabullenilmiş, din adına söylenilen ve gerçeklerden uzak birçok konunun yetkili kişilerden sorarak öğreneceği ve şüphelerini yeneceği bir duruma her zamandan daha büyük bir ihtiyaç bulunmaktadır. İlmi hiçbir temele dayanmayan, dinin kaynaklarından uzak ve sadece belli kesimlerin temelsiz medih ve kabullerine dayanan bazı bilgilerin din adına toplumu nerelere sürüklediği hepimizin malumudur. Bu bilgilerin din adına mukaddes kitabımız Kur’an ve onun muazzez peygamberi Hz. Muhammed’in örnek söz ve hayatıyla sağlanması gerekmektedir. Bunun dışındaki her türlü ilave ve katkılar şüpheyle karşılanmalı, İslâm âlemindeki din adına oluşturulmuş kaostan kurtulmalunmalıdır.

Konuyu daha fazla yaymadan okuyucularımı Sayın Sadık GÜNER’i dinlemeye, bu konudaki bütün sorularını açık yüreklilikle kendisine yöneltmelerini tavsiye ederim. Çünkü sağlam bir iman net bilgiler üzerine inşa edilir. Şüphenin üzerine kurulmuş imanın ise ne zaman yıkılacağı belli değildir. Din ve inanç hayatımızın sağlam temeller üzerine kurulması sağlam ve doğru bilgilere dayanması şarttır. Bu nedenle konuyu bilen ve hâkim olanlara ihtiyacımız büyüktür. Ben Sayın Sadık GÜNER’İN yazdıklarıyla bildiğine ve konuya hâkim olduğunu inanıyorum. Böyle birini üniversite gençliğinin ve üyelerinin istifadesi için Bolu’ya getiren Türk Ocağı yöneticilerini de kutluyorum.

Bu yazı toplam 1951 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim