• BIST 86.771
  • Altın 247,318
  • Dolar 6,0288
  • Euro 6,7190
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

İnanç hortumculuğu

Mustafa Öz

Dinin çıkar amaçlı kullanılması, siyasete alet edilmesi her devirde olmuştur. Osmanlının çöküşünde tekke ve zaviyelerin dini çıkar amaçlı kullanılması yönetime etki yapmasının rolü büyüktür.

Cumhuriyet döneminde din işleri ile devlet işlerinin ayrılması, tekke ve zaviyelerin kapatılmasıyla başlangıçta inançların sömürülmesi zayıflamışsa da, 1938–1946 döneminde dini inançlara yapılan müdahaleler sonucunda halk tabanında bir hoşnutsuzluk meydana gelmiş. Çok partili dönemde siyasetçiler başarı kazanmanın bir aracı olarak inançları kullanmayı görmeye başlamıştır.

Din (inançlar) üzerinden siyaset yapmak inançları hortumlayarak bir yerlere gelmek modası başlamıştır. Laiklik kavramı bazı siyasilerin dinsizlik, bazılarında inançlara baskı olarak algılaması sonunda: halk tabanında inanç boşluğu doğmuş bu boşluk TOPLUMSAL KURAL gereği birileri tarafından görülerek hemen doldurulmaya çalışılmıştır.

Kimler inanç hortumculuğu yapmaya başladı sorusu akla geliyor. Evet, inançlarımıza sahip çıkmak adına TARİKATLAR, CEMAATLER ve ONLARA BAĞLI KURULUŞLAR milletin inançlarını hortumlamak için alttan alttan çalışmaya başladılar. Bugün bazılarının holdingleri bile var. Bu holdingler inançsızların karşısına dikilmek dinimize diyanetimize sahip olmak için verilen HAYIR HASENAT paraları ile kuruldu. Başlangıçta siyaset yapmıyor kimse ile karşı karşıya gelmiyor izlenimi veriyorlardı!

Siyasetçiler oy kullanmanın kolay yolunu keşfettiler. Dinin siyasete alet edilmesi halinde hem para hem oy kolay elde ediliyordu. Onlar cemaatleri ve tarikatları beslediler, cemaat ve tarikatlarda siyasilerin oy deposu haline geldi.

Bu ülkede yıllardan beri imim hatip okullarının tartışma zeminine çekilmesinin esas altındaki neden: bu okulların siyasette alet edilip arka bahçe olarak kullanılmasıyla ilgilidir. Eline kutsal kitabı alan ben sizi kurtaracağım diye yola çıkmış. Kimi zaman İslami holding, kimi zaman dershane, kimi zaman yurt ve burs, fakir, fukara, garip guruba olarak karşımıza çıkmıştır. İnançsızın hortumlaması adama fazla dokunmuyor! Hani bir laf var ya “delidir ne yaparsa yeridir” diye. Adı üzerinde inanmadığı için her tür yanlışı yapabilir. Oysa ben inançlıyım diyenlerin bu yanlışları yapmaları adama çok dokunuyor!

Bu inanç hortumculuğu konusunu neden gündeme taşıdım. Haberleri izliyorum… Deniz feneri, Lösev, Mehmetçik vakfı kurban bağışlarını kesmemiş haklarında soruşturma açılmış! Bu dernekler hukuki statüde kurulmuş olanlar. Ya hiç kaydı, belgesi olmayanlara ne diyeceğiz. Alan razı veren razı… Evet, verilen paralarla gazete, TV, sigorta, banka, yayın evi, ticarethaneler ve de holdingler kuracaksınız. Geldiğimiz seviye ve güç ile siyasete yön vereceksiniz. Sureti haktan görüneceksiniz. Bunun adı düpedüz inanç hortumculuğudur. DİN ALIP SATANLAR hiç krizden etkilenmez. Onlara her devirde rağbet vardır. Zeytinyağı gibi hep suyun üzerinde dururlar. Ne yaparlarsa yapsınlar hesap sorulmaz. Çünkü onlar inanç hortumcularıdır.

Çevrenizi iyi inceleyin, bu tür kuruluşları ve kişileri iyi takip edin siz de bu tespitleri rahatlıkla yapacaksınız. Şüphesiz her inanan ve iyi niyetle yardım yapan, yardım yapılmasına vesile olan insanlarımızı İNANÇ HORTUMCUSU olarak nitelendiremeyiz.

Bunlar kendileri gibi düşünmeyen kendilerinin maarifi olmayanları ağızlarıyla kuş tutsalar, beş vakit yerine onlarca vakit kılsalar inançlı kabul etmezler.

Evet, farkına varıncaya kadar maalesef bu inanç hortumcularına biz de zaman zaman destek olduk! Hala bile çevrimizi kuşattıkları için yeri geliyor destek oluyoruz!

Bunlar siz ne kadar destek olursanız olunuz kendi adamlarını iyi biliyorlar. Sizi kendilerinden zaten saymazlar! Şu an iktidar onları, onlar da iktidarı kullanıyor. Karşılıklı paslaşıyorlar. İnsanımıza bu paylaşmalarda ciddi zarar vermeye başladılar. Millet uyanıyor ama çok yavaş. Hem içerde hem de dışarıdaki uzantılarıyla İNANÇ HORTUMCULARI inanan vatandaşlarımızı sanal bir âlemde yolculuğa götürüyorlar. Bu âlemde yolculuk yapanlar aklını başına toplayıp neden, niçin sorularını sormaya kalktı mı bunların işi bitecek.

HAKKI KULLANARAK HAKSIZLIK YAPILMAZ!

BU HAKKIN TABİATINA AYKIRIDIR! BİR GÜN HAK BU HORTUMCULARIN YÜZÜNÜ KARA EDECEKTİR. GERÇEK İNANÇ SAHİPLERİ DE BUNU GÖRECEKTİR.

25.12.2009

Bu yazı toplam 1251 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim