• BIST 102.556
  • Altın 261,084
  • Dolar 5,7076
  • Euro 6,3647
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEN!

N. Gürkan Yetkin

Yıllar önce ilk TOKİ inşaatları başladığında inşaat sektöründe ciddi bir daralma olacağı ve konut fazlası doğacağı söyleniyordu. Hatırladınız mı?
TOKİ yaklaşık 2000 konut üretip şehrimizden ayrıldı. Yarattığı alt yapı sorunlarını çözmek ise yerel yöneticilere kaldı. Memursen konutları yıllarca yollarının yapılmasını ,Dağkent TOKİ ulaşım sorununun çözümünü bekledi.

O tarihlerde önemli bir dergi ile söyleşimizde bu konuyu açıklamıştım. TOKİ'nin Bolumuzda bu kadar fazla sayıda konut üretmesinin sadece yapı kooperatiflerine sekte vuracağını diğer üretimleri etkilemeyeceğini söylemiştim.Benim dışımda bir çok kişi bu tezimin tam aksini söylemişti.
Zaman beni haklı çıkardı!
Özellikle 1.1.2012 tarihinde yürürlüğe giren Bolu Belediyesi Meclisi tarafından onaylanmış olan otopark yönetmeliği öncesi, bu yönetmelik şartlarını taşımayan yüzlerce yapı ruhsatı alındı. O süreçte tüm teknik elemanlar hummalı bir biçimde proje ürettik. Hepimiz özellikle nisan ayından sonra bürolarımızda işsiz güçsüz oturacağımızı düşünüyorduk!
Yanıldık! Hala durmadan proje üretiyoruz.
Bolumuzun her noktası tam olarak şantiye alanı görüntüsü sergilediği halde hala yeni yeni projeler halkımızın ön görüsüne sunuluyor.
Bir çok yatırımcı sene sonuna kadar bir çok müteahhidin iflas edeceğini ya da sıkıntı yaşayacağını düşünüyor. Üretilen konut sayısı, açıkçası yatırımcıyı uygun fiyatta yatırım araçları bulacağı düşüncesiyle heyecanlandırıyor. Müteahhitler Bolumuzda inşaat yapım süresinin kısa olması sebebiyle tüm güçleri ile yatırımlarına devam ederlerken ,yatırımcılar ise bekliyor!
Avına kitlenmiş bir kaplan gibi uygun anı kovalıyorlar!

Şu an için en akılcı yatırım, 1+1 konut olarak ön plana çıkıyor. Kira getirisi, yatırım maliyeti ile oranlandığında, karşılaşılan rakamlar yatırımcıya cazip geliyor.
2013 yıl sonuna kadar 1000 adet 1+1 konut üretimi yapılacağı düşünülüyor. Siyasilerin Bolumuzun Üniversite kenti ve turizm kenti olarak gelişeceği söylemleri ,vatandaş tarafından dikkat çekici bulunuyor ve bu durum , öğrencilerin kiracı olarak talep edeceği ve rahat edeceği konut üretimini tetikliyor.
1+1 üretiminin şehir dışına doğru kayması ve özellikle yeni üniversite yolu bölgesinde ani yoğunlaşma, şehrin imar planlarında revizyon yapan Belediye Meclisi'nin doğru yolda olduğunu gösteriyor. Özellikle İmam Hatip Lisesi civarındaki hızlı gelişim, dikkatlerden kaçmıyor.
3+1 daire taleplerinde site şeklinde toplu konut üretimleri, sosyal donatılı ve her bağımsız bölüme ayrı ayrı otoparkı olan projeler rağbet görüyor. 2+1 daire üretiminde halen ciddi açık olması, bu tür daire talep edenlerin beklentilerini her geçen gün arttırmakta!
Asıl sıkıntı ticari bölgelerde gözlenmekte!

Ticaretin İzzet Baysal Caddesine sıkışmasının önüne geçilememesi ve otopark yönetmeliğinden daha doğrusu yapılamayan otopark için Belediyeye ödenen bedellerin anormal seviyede olmasından doğan sıkıntılar ticari kompleks yapıların üretimindeki en büyük engel!
Son zamanlarda özellikle İzzet Baysal Caddesi'ne yakınlığından dolayı Tabaklar Mahallesinin iç kısımlarındaki Ticari gelişim, otopark yönetmeliği sebebiyle ciddi duraklama yaşamakta.
Arsa değerine eşit miktara varan otopark bedelleri, yatırımcıyı, bu bölgeden her geçen gün itiyor!
Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinin eski Bayındırlık Müdürlüğü içindeki kampus alana taşınacağı haberi halen kamuoyu tarafından doğruluğu tartışılır bir konu olduğu ve yetkili ağızlarca doğrulanmadığı için bölge hala bakirliğini koruyor.

Özellikle Bolu Belediyesi İmar ve şehircilik Müdürlüğü ve İmar Komisyonu bu bölgede herhangi bir plan revizyonu yapmamış olması ve bölgede ticari alan sıkıntısı sebepleriyle yatırımcıları bölgeden uzak tutuyor.
Bu konuda yapılacak resmi açıklamalar, bölgede, hızlı bir gelişimi tetikleyecektir.
Mahalle ilan edilen köylerin çevresi aslında şehirle iç içe olduğu ve yerleşim bölgesi içinde kaldığı halde halen imar planlaması yapılmamış olması,1/100.000 Çevre Düzeni plan Notları'nın köylerde uygulanan maddelerine göre imar formülü düzenlenmesi bu çevredeki gelişimin önündeki en büyük engel.
Yerleşim alanı olarak sınırları belirlenmiş bu eski köyler bu günün mahalleleri için halen toprak koruma kurulundan izin almaya çalışmak daha doğrusu yapılan başvurulardan sonuç alamamak biraz tuhaf geliyor.
Yerleşim alanı dışındaki tarımsal niteliği korunacak alanlarda yetkisi olan bir kuruma halen görüş sormak ne kadar tuhafsa, başvuruya yetkimiz yok yerine olumsuz görüş vermekte aynı derecede tuhaf bir durum.
Kasaplar, Sandallar, Çivril ve Kürkçüler Mahallelerinin gelişimindeki bu engelin ne zaman kalkacağı ise belirsiz!
Konunun muhataplarının bu sorundan haberleri dahi yok!
Konudan bilgileri olsa, kendilerinin çabalarıyla mahalle olan bu eski köyler için hala köy yerleşik alan plan notlarını imar formüllerine yazdıklarından haberleri olurdu!
Sonuç olarak şehir gelişiyor!

Ancak gelişmeyen bölgelerin sorunları algılanmıyor!
Daha doğrusu bu bölgeler kaderlerine terk edilmiş durumdalar!
Çalışma yok! Planlama yok! Ön görü yok! Senaryo yok! Alınmış bir kentsel dönüşüm kararı yok!
Daha da önemlisi yatırımcının yanında olan bir yaklaşım yok!
Sadece kısır tartışmalar ve seçim yatırımları var!
Aklı başındaki idareciler kızakta! Bolumuzu tanımayan sektörden uzak idareciler meydanda!
Sonuçta ortada! “Tek Adam!” neden şaşırıyor bu duruma ?

11.06.2012

Bu yazı toplam 1212 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim