• BIST 1.542
  • Altın 442,752
  • Dolar 7,3985
  • Euro 9,0105
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

İnsan olmanın değeri

Mustafa Öz

Evrenin en büyük sırrı olan insanı bütünü ile anlamak ve onu söz, ifade, rakamla, yazı ile anlatmak pek mümkün değildir. Büyük Fransız yazar Aleksi Carel; “İNSAN BU MEÇHUL” adlı kitabında: İnsanın karmaşık fizyolojik yapısı ve düşün (ruh) hali üzerinde yaptığı araştırma sonucunda; dünyayı yönlendiren yöneten bilimi sıçratan insanın kendini anlama ve keşfetme noktasında çok geride kaldığını haykırmaktadır. Kendini keşfeden tanıyan insanın yaratılışındaki hikmeti ve gayeyi de anlaması daha kolaylaşacaktır.

Allah; insanın tanımını “BİZ İNSANI EN GÜZEL BİÇİMDE YARATTIK” (Tin Suresi) diyerek açık olarak ortaya koymuştur. Kainatta yaratılmış olan canlılar içinde: Vücut yapısı ve akıl yönüyle insandan daha farklı, üstün bir yaratık yoktur. İnsan et ve kemikten ibaret bir varlık olmayıp: Onun bir iç alemi, mana alemi vardır. İnsanı belki de önemli kılan yönü de bu mana alemidir. İnsan yaratılmışların en şereflisi olarak; yaratılış gayesini bilmeli ve ona göre yaşamalıdır.

Dünyadaki bütün canlıların (yer yüzünün) HALİFESİ olarak yaratılan insan emrine verilmiş olan: Dünyayı ve onun nimetleri olan canlı, cansız varlıkları kendisine verilen akıl, irade ve düşünme yeteneği ile güzel yönde kullanmalıdır. Aklını, iradesini istek ve arzularının esiri haline getirmiş insanoğlunun, dünyayı nasıl yaşanmaz hale getirdiğini hep birlikte görüyoruz.

İstek ve arzularını hırsının önüne katan insanların hak, hukuk, adalet, iman, ahlak, edep, haya, sevgi, saygı, dostluk, arkadaşlık, doğruluk, dürüstlük, acıma, şükretme gibi yüce kavramları terkettiğini, yok ettiğini yaşayarak görüyoruz.

İnsan dünyaya hayvansı bir yaşam için gönderilmemiştir. İnsan tek başına yaşasın diye de gönderilmemiştir. Ona sosyal hayatın tanzimi, dünyanın idaresi verilmiştir. Bu sorumluluk aynı zamanda derin bir görev şuuru demektir.

Kime karşı görev: Hem yaratıcıya, hem diğer insanlara, hem de evrene karşı..! İşte biz insanlar bu sorumluluk bilincine erişmek için gayret sarfetmeliyiz. Bunun yolu ise: öğrenmek ve öğretmekten (eğitimden) geçiyor. Beşikten mezara kadar hem kendimizi, hem Evreni ve yaratılış gayesini iyi öğrenmeliyiz..

İnsanı değerli kılan acımasızlığı, gaddarlığı, kini, garezi, bencilliği, v.b özellikleri değildir. Aksine insanı değerli kılan yardım severliği, paylaşımcılığı, toplumsal değerlerine sahip çıkmasıdır. Vefakar olmasıdır. Erdemli olmasıdır. Anlayışlı olmasıdır.

Sevmesini bilen, sevgi kapılarının açılmasına sebep olur. Dünyada milyarlarca insan yaşıyor. Hiçbirisi diğerinin tıpa tıp aynısı değil..! Ama bu insanları yaratan doğuşta tertemiz yaratıyor. Alimi, cahili, katili, vefalısı, vefasızı, gaddarı, kindarı, v.b hep sonradan ortaya çıkıyor.

Burada önemli bir tespit yapalım. İnsan yaratılışta hiçbir kötü özelliğe sahip değilken, eğer bu kötü özellikleri sonradan öğreniyorsa toplumu yönetenler insana daha çok yatırım yapıp onun kendisini tanımasını sağlamalı: Kötülükler, alçaklıklar yerine güzellikleri öğrenmesinin yolunu açmalıdır.

İşte o taktirde İNSAN OLMANIN DEĞERİNİ daha iyi anlayacağız. Bize emanet edilen değerlere daha iyi sahip çıkacağız. Dünya bütün insanlar için barış ve huzur içinde yaşanacak bir CENNET olacaktır. Ne yapıp edip bu yolu aşmalıyız..! Kan, göz yaşı, gasp, haksızlık, yokluk, sefalet, acımasızlık son bulsun.

Allah insanı yaratırken aklını iyi şeylerde kullanmasını emrediyor. Kötülük yapan, kötülüğe göz yuman mutlaka cezasını çekecektir. Yaratılışımızdaki hikmeti kendimizi tanıma olarak algılayıp o hikmete doğru son surat yolculuk yapmalıyız. Evren kurulduğundan bu yana gelen ve giden insanoğlunun tarihi ile aklımız bu yolculukta bize rehber olacaktır.

07.07.2006

Bu yazı toplam 970 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim