• BIST 1.153
  • Altın 470,672
  • Dolar 7,6932
  • Euro 9,0411
  • Bolu 20 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C

İNSANIN HİKAYESİ

Kemal Alemdar

İnsanın Hikayesi bir tarih kitabının adı. Kitabın alt başlığı ise ”Taş Devrinden Buğüne Tarihimiz.” Uzun ve acı dolu, ayrıntıları anlatılmaz çoklukta ki bir hikayeyi kısa, özlü ve kolay anlaşılır biçimde anlatan bir başyapıt. Bence, deyim yerindeyse bir ansiklopedik eser.

Öyle ya,yığınla kitap ve makale arasında bilinmesi gerekli olan şeyleri aksesuar niteliğindeki şeylerden ayırabilmek hassas bir mesele ve bu bilgiyi, sanatı ve dengeli bir ölçüyü gerektirir. Onca okuduğum tarihe dair eser içerisinden, bunu sizlerle paylaşmayı düşünmem bu kitabın BİR BAŞYAPIT olduğuna inanmamdan dır.

İş Bankası kültür yayınlarından olan Kitabın Yazarı James C.DAVİS, ABD Pennsylvania üniversitesinde 35 yıl tarih dersleri vermiş bir tarihçi. Modern Avrupa tarihi üzerine dört kitabı var
ve bu eserlerinde, sıradan insanlar, çalışanlar ve köylüler baş sırada. İNSANIN HİKAYESİ de son kitabı.

Kitap 460 sayfa ve 24 bölümden oluşuyor. Hepsi ilginç ve okunması gereken bilgiyle dolu. Okuması kolay ve anlaşılır bir dille yazılmış. Buradan, çeviriyi yapan Barış BIÇAKÇI'ya teşekkürlerimi sunarım.

İlginizi çekeceğinden emin olduğum için bölüm başlıklarını aşağıda tek tek yazdım.

24 bölüm sırasıyla ve özetle şöyle;

1-Yeryüzünü dolduruyoruz 2- Irmak boylarında toplanıyoruz 3-Göçler yerleşiyor 4- Eski çağın iki yunan kenti 5- Çin de binlerce yıllık serüven 6- Kimilerimiz cihana hükmetmeye çalışıyor 7- Tüm dünyayı saran inançlar ediniyoruz 8- Avrupa büyük rolüne hazırlanıyor 9- Birbirimizi buluyoruz 10-Eski dünya yeni dünyayı ele geçiriyor 11- Açıktan, savaşlardan ve vebadan kırılıyoruz 12- Kim olduğumuzu ve nerede yaşadığımızı keşfediyoruz 13- Her yerde egemenlik halkın 14- Daha fazla üretiyor ve daha iyi yaşıyoruz 15- Zenginler yoksulları avuçlarının içine alıyor 16- Çoğalıyor ve dünyayı küçültüyoruz 17- Savaşı bitirmek için savaşıyoruz 18- Mükemmel toplum düşü karabasana dönüşüyor 19- Führer üstün bir ırk yaratmaya çalışıyor 20- Daha büyük, daha acımasız bir savaş başlatıyoruz 21- Asya'nın devleri yoksullarını doyurmaya çalışıyor 22- Bazılarımız zengin oluyor 23-Uçurumun kenarında yürüyoruz 24- İnanılmaz şeyler yapıyoruz.

Yukarıda sıralanan başlıkların okuma iştahınızı açmasını dilerim. Okumalarım sırasında bende iz bırakan çok konu var. Bunlardan birkaçını sizlerle paylaşmak istiyorum.

2.bölümden: Arkeologlar, mezarlarda bulunan Mısır'lıların iyi korunmuş bedenlerini X ışınlarıyla inceledi. Resimlerin ve heykellerin işaret ettiği sonuca onlar da ulaştı. Eski Mısırlılar çok ırklı bir halktı.

3.bölümden:İsrail oğulları daha Davut'un zamanında bir demirci ocağında bıçak yapamıyor yada güzel bir çömlek pişiremiyorlardı ama aralarından bazıları Sophokles veya Shakespeare gibi yazıp okuyabiliyordu.

5.bölümden: Çinliler ülkelerini uygarlığın merkezi olarak görürler, etraflarının “Yabaniler”le çevrili olduğunu düşünürler. Bu yüzden kendilerine MERKEZDEKİ ÇİÇEK adını verirler. Konfuçyüs onların en övündüğü kişidir. Çünkü o, onlara nasıl yaşayacaklarını ve nasıl yöneteceklerini öğretendir. ……1600 lü yıllarda yaşanan felaketler Çin'in nüfusunu üçte bir azaltmıştı. Yeni kıta Amerikadan gelen MISIR ve PATATES onlara hayat verdi.

6.bölümden: İskender, Hindistan'ı işgal ettiğinde ormanda yaşayan ERMİŞLER'le karşılaşır. Ermişler ona, Fetihlerinin bir anlamı olmadığını çünki; BİZ NEYE SAHİPSEK sen de ona sahipsin derler. İskender sorar, siz neye sahipsiniz? Cevap; ÜZERİNDE DURDUĞUMUZ TOPRAĞA.

9.bölümden: Kolomb ve adamları 1492 yılının Ağustos ayında İspanya'dan üç küçük gemiyle yola çıktı. Aynı dönemde, Fernando ve İsabel'in ülkeden sürülmesine karar verdiği binlerce Yahudi bu gemilerle İspanya'dan götürülüyordu. Onlar için Yahudileri sınır dışı etmek, güneydeki Müslümanlara
karşı kazandıkları zafer için Tanrı'ya minnettarlıklarını bildirmenin bir yoluydu.

11.bölümden: Avrupada felaket. KARA ÖLÜM. Veba hastalığı Avrupa'nın dörtte birini öldürdü. İlk veba salgını 1348'de yaşandı ve en kötüsüydü. İtalya'nın bir kentinde kayıt tutan biri “Bir duvar dibine işeyen tek bir köpek bile kalmadı” diye yazıyor. İkinci salgın 1363, üçüncü salgın 1374, dördüncü 1383 ve beşincisi 1389 yılında. Ve sonra KARA ÖLÜM 1450 yılına kadar Avrupayı öldürmeye devam etti.

13.bölümden:Bir köle gemisinin kaptanı şöyle yazıyordu. “ Yüz kadar köle şaşkın bakışlarımız altında denize atladı. Kurtulmaya gayret etmediler. ÖLMEYİ akıllarına koymuşlardı, doğrudan dibe battılar.”

….Pek çok Kızılderili,ayyaşlık, hastalık yüzünden ölmüş ve umutsuzluğa düşmüştü. Kongre, anayasanın imzalanmasından ancak 150 yıl sonra onlara YURTTAŞLIK hakkı vermişti.
….Bir MELEZ (Kreol: yeni dünyada doğan ve büyüyen) ve göz kamaştırıcı devrimci Simon BOLİVAR bir arkadaşına şöyle yazıyordu, “Bir devrime kendini adayan kişi,denizi sabanla sürüyor demektir.”

20.bölümden: 2.dünya savaşında yaşanmış göz yaşartıcı bir özveri örneği; Dimitri İVANOV, günün birinde dünyanın gereksinim duyabileceği tahıl örneklerinin saklandığı Leningrad TOHUM BANKASI'nda PİRİNÇ'ten sorumluydu. İvanov görev yerinde AÇLIKTAN ÖLDÜĞÜNDE, binlerce torba pirinci tek bir tanesine el sürmeden sakladığı anlaşıldı. Yerfıstığı uzmanı, yulaftan sorumlu kadın ve başka altı görevli daha masalarında can vermişlerdi. Ellerinin altındaki TOHUMLARI yemektense açlıktan ölmeyi tercih etmişlerdi.

24.bölümden: 1969 yılı Temmuz ayında insanoğlu AY'a ayak basmıştı. Ekibin başı Armstrong Ay'ın tozlu yüzünde yürüdü ve o ünlü sözünü Söyledi; BU BİR İNSAN İÇİN KÜÇÜK BİR ADIM, İNSANLIK İÇİNSE DEV BİR SIÇRAMADIR. Aldrin de ona katıldı. Ay 'dan ayrılmadan önce bu iki dünyalı bir plaket diktiler.

“BURADA MS. 1969 YILININ TEMMUZ AYINDA DÜNYA GEZEGENİNDEN İNSANLAR İLK KEZ AY 'A AYAK BASTI. TÜM İNSANLIK ADINA BARIŞÇIL AMAÇLAR İÇİN GELDİK. “

Evet, benim seçtiklerim bunlar. Irkların kardeşliği, okuma ve yazmanın ilk dönemleri, patatesle mısırın asya ve Avrupa halklarını açlıktan kurtarması, Hintli düşünürlerin İskender'e verdikleri ders, Yahudilerin Amerikaya sürülüşündeki talihsizliğin bugün nereye vardığı, kara ölüm vebanın yaptıkları, kara kölelerin, Kızılderililerin kaderleri, İvanov ve arkadaşlarının dramı ve Ay'a seyahatin hikayesi. Hepsi bu değil elbette. Taş çağından tarıma, savaştan silahlardan atoma, evrim teorisinden uzaya, trenden, makinalardan bilgisayarın tarihine birde hamburgerin tarihçesine kadar İNSANA DAİR ne varsa bu Hikayenin içinde. Mutlak okunması gerektiğine inanıyor ve iyi okumalar diliyorum.

İyi haftalar efendim. ARKADAŞLARINIZ KİTAPLARLA.

21.05.2011

Bu yazı toplam 2823 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim