• BIST 95.734
  • Altın 271,249
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • Bolu 14 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C

IPARD!

N. Gürkan Yetkin

 

(IPA) Kırsal kalkınma bileşenidir. IPARD programından Türkiye’de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) sorumludur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu program 19 Aralık 2007’de Brüksel’de Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi tarafından kabul edilmiştir.

IPARD  Programı kapsamında belirlenen illerdeki süt, kırmızı et, tavut eti, su ürünleri ve meyve sebze sektöründeki işletmelere ve üreticilere hibe desteği sağlanacaktır. IPARD Hibe destekleri proje teklif çağrılarına çıkılarak, öncelikle belirlenmiş illerde uygun şartlarda üretici ve işletmelerin (KOBİ, tarım şirketleri, kooperatifler) projelerine %65’e varan hibe destekleri sağlanacaktır. IPARD Programı süresince 874 milyon eurosu AB hibe desteği, 291 milyon eurosu ulusal destek olmak üzere toplam 1 milyar 165 milyon euro destek sağlanacaktır.

IPARD Programı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’ne (AB) sunulan ve Belçika’da Avrupa Komisyonu Kırsal Kalkınma Komitesi tarafından görüşülerek kabul edilen, AB Müktesebatı çerçevesinde önemli belgeler de göze alınarak tasarlanan programdır. Program 10 temel bölümden oluşmaktadır.

 Programın birinci bölümünde Türkiye’nin kırsal alanlarının genel sosyo-ekonomik durumuyla ilgili bilgi verilmektedir. Bu bölümde Türkiye’nin yapısal özellikleri ve eğilimleri değerlendirilmiş ve tarım & gıda sektörü analiz edilerek Türkiye’deki kırsal alanlarla ilgili temel göstergelere yer verilmiştir.

 Programın ikinci bölümünde Tarım ve Kırsal Kalkınma Politikalarına yer verilmiş, bu doğrultuda, tarım ve kırsal kalkınma konusunda stratejik belgeler analiz edilmiş, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı, hayvan sağlığı, çevre koruma konuları incelenmiştir.  Türkiye’de daha önce tarım ve kırsal kalkınmaya yönelik uygulanan destek programları, uluslar arası finansmanlı kırsal kalkınma projeleri ile ilgili bilgi verilmiştir.

 Programın üçüncü bölümünde IPARD program stratejisi ve amaçları ile ilgili bilgi verilmiştir.

 Dördüncü bölümde IPARD Programı’nın tedbirleri detaylandırılmıştır.

 Beşinci bölümde IPARD Mali Plan, Destek miktarları ve topluluk katkısı oranları aktarılmış, altıncı bölümde IPARD ile ilgili olarak idare ve idari prosedürler ve mali uygulama ile ilgili bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde programın tanıtım ve görünürlük esasları ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Diğer bölümlerde program çerçevesinde yetkili kurumlarla ilgili bilgiler ve  katılımcılık gibi tamamlayıcı unsular işlenmiştir.

IPARD kapsamında hangi giderler desteklenmektedir?

Hibe konusuyla ilgili her türlü makine ekipman ve alt yapı yatırımları

Yapı iyileştirme, geliştirme ve modernizasyon

Taşınmaz malların yapımı ve iyileştirilmesi (devralma hariç)

Bilgisayar yazılımı da dahil olmak üzere yeni makinelerin alımı ya da leasing yolu ile alınması

 Mimarlık, mühendislik ve diğer danışmanlık bütçeleri ile fizibilite çalışmaları

 İş planı hazırlığı

 Lisans ve patent haklarının devralınmasına yönelik masraflar

 

Desteklenecek Öncelikle Sektörler Nelerdir?

Hibe Programından faydalanılması amacıyla aşağıdaki 4 öncelikli sektör belirlenmiştir:

1-Süt ve Süt Ürünleri Sektörü

2-Et ve Et Ürünleri Sektörü

3-Su Ürünleri Sektörü

4-Meyve-Sebze Sektörü

Hibe Programının Öncelikleri Nelerdir?

Hibe Programı kapsamında belirlenen öncelikler aşağıdadır:

1.Tarımsal işletmelere yatırım

2.Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve pazarlanmasının geliştirilmesi

3.Üretici Örgütlerinin desteklenmesi

4.Kırsal alanda ekonomik faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi olarak öngörülmüştür

 

IPARD Hangi illerde geçerlidir?

(2012 yılı İçin) Amasya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Konya, Malatya, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Yozgat

            Bu son paragrafa kadar her yazıyı okuyanlar ve konuya ilgi gösterenler hatta hayaller bile kurmaya başlayanlar son paragrafı okuduklarında eminim hayal kırıklığına uğramışlardır.

            İlk duyduğumuzda saçma sapan gelen tüm uygulamalarda pilot il olarak seçilen Bolu ,yatırım,teşvik gibi konular gündeme geldiğinde kimsenin aklına gelmeyen yer olma özelliği ile Türkiye’nin sayılı illeri arasında yerini koruyor.

            Yukarıda detaylarını verdiğim IPARD hakkında daha geniş bilgi edinmek isteyenler için www.tkdk.gov.tr adresini ziyaret etmelerini tavsiye derim.

            İsterdim ki her yıl beyaz et festivali düzenleyen ,kanatlı sektör olarak ülke ihtiyacının %30’unu karşılayan BOLU,IPARD destekleri sayesinde kapasitesini iki üç kata çıkarabilsin!Özellikle Kıbrısçık,Seben ve Dörtdivan ilçelerimiz,Pazarköy ve Taşkesti beldelerimiz  mevcut kabuklarını kırabilsin!

            Ama yok!Olmuyor!Sahipsizlik ve ilgisizlik sebebiyle Balıkesir banvit sayesinde pilot il olabilirken ,Bolu yine ve her zamanki gibi sadece bu tür teşviklere seyirci kalıyor!

            Peki o halde ne yapmak gereklidir?

            4.5.2007 tarih ve 5648 sayılı kanun gereğince Tarım Ve Köy işleri  Bakanlığı bünyesinde kurulan  ve halen faal olan Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu vekillerimizce sıkça ziyaret edilen bir kurum haline gelmeli özellikle Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Bolu’nun da IPARD kapsamına alınması için sıkıştırılmalıdır!

            Diyelim ki iktidar partisi mensubu vekillerimiz bu meseleyi meclis gündemine taşıyamıyorlar!O halde muhalefet partisi mensubu vekilimiz boş işlerle uğraşmak yerine bu tür Bolu için faydalı işleri koşturmalıdır!Konuyu meclis gündeme getirmeli sektör temsilcileri ile bir araya gelerek stratejik bir plan hazırlanmalıdır!

            Özne herkes için Bolu ise ,yüklem çalışmak!Çalışmak!Çalışmak!olmalıdır!

            Ben yetkisi ve etkisi olmayan bir köşe yazarı olarak bana ayrılan bu köşeden sadece uykudan uyandırma servisliği görevi yapabilirim.

            Uyanan olursa Bolu fayda görür!

            Uyanmazlar ise klasik ,”Olsa da olu !Olmasa da olu” muhabbeti!        

Bu yazı toplam 2370 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim