• BIST 120.232
  • Altın 309,269
  • Dolar 6,0572
  • Euro 6,5626
  • Bolu 3 °C
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara -3 °C

İŞ BANKASI VE CHP

İlhami Candemir

             Sayın okuyucular, bilindiği gibi Atatürk İş Bankasındaki %28.09  tutarındaki  hisselerini, gelirleri TDK ve TTK na verilmek üzere CHP ne VASİYET  etmiştir. Tekrar ediyorum VASİYET etmiştir. Vasiyet üç durumda karşımıza çıkar;Birisi, vasiyet edenin ölümünden sonra bir malın mülkiyetinin vasiyet alacaklısının mülkiyetine geçmesi durumu.Bu kişiye lehine vasiyet yapılan   (musaleyh) denir.  İkincisi  bir kişinin, vasiyet edenin ölümünden sonra  vasiyet ile kendisine verilen  görevleri yerine getirmesi durumu.  Bu kişiye de vasiyet borçlusu (vasi veya kuyyum)denir. Vasiyet görevlisine, yönetilen gerçek kişi ise  vasi, tüzel kişi ise kayyum diyebiliriz.Yani CHP  bu olayda bir anlamda kayyumdur. Üçüncüsü ise Atatürk’ün vasiyeti  gibi kümülatif  vasiyettir.Yani iki hususu bir arada olan vasiyettir. Bu hususu güncel duruma taşırsak İş Bankası hisselerinin mülkiyeti, vasiyet ALACAKLISI(musaleyh) olarak CHP nin mülkiyetine geçmiştir ama  CHP, bu hisselerin gelirlerini vasiyet BORÇLUSU olarak(vasi –kayyum olarak) TDK v e TTK na vermektedir.

            Hal böyle iken  bu hisselerin hazineye devri neden gündeme geldi?Bu sorunun cevabını  acizane ben vereyim;Kinin ,akl-ı selimi esir alması sonucu gündeme geldi.

            Şimdi kurt-kuzu masalında olduğu gibi bu hisseleri hazineye devredecekler ya, minareye kılıf hazırlama söylemleri başladı; Birincisi siyasi partiler banka yöneticisi olamazmış,(80 yıl sonra mı aklınıza geldi) bu nedenle kanun değişikliği ile hisselerin hazineye geçirilmesi gerekirmiş. Buna arkadan dolanarak vasiyeti hükümsüzleştirmek denir ki zaten asıl amaç da budur.İkincisi ise,  Atatürk’ün MİRASI-ATATÜRK  millete mal olduğuna göre- hazineye devredilmesi gerekirmiş. Bu görüşü de özellikle sayın Devlet Bahçeli dillendiriyor. Beyler durum sizin bildiğiniz gibi değil, daha doğrusunu biliyorsunuz da bilmezden geldiğiniz gibi değil, vasiyetname miras değildir, vasiyetnamede,  ölenin  İRADESİ söz konusudur,mirasta ise murisin(ölenin) iradesi değil kanunun İRADESİ söz konusudur.Bu nedenle teşhisi doğru koyalım, yapılmak istenen MİRASIN devri değil Atatürk’ün vasiyetini hükümsüz kılma-tanımama düşüncesinin hayata geçirilmesidir.Yani buna halk arasında “maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek” denir.

            Bir insanın ve hele hele bir devletin banisinin(kurucusunun) ölümünden sonra onun vasiyetini ortadan kaldırmak vefasızlıktan da öte dini ve insani vebal taşır.

           Hele  bu  vefasızlığa, milliyetçi, vatan ve bağımsızlık sevdalısı Alparslan Türkeş’in partisinin destek vermesi de insana ister istemez, büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale şiirindeki “bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor” dizesinde söylediği gibi  “parti uğruna ya Rab nelere tanık olunuyor veya“sende mi Brütüs dedirtiyor.

Not/Bilenlerden özür dileyerek “sende mi Brütüs’ün ne anlama geldiğini kısaca izaha çalışayım;İsyancılar Kral Sezar’ı öldürmeye geldiklerinde kral  isyancıların arasında en vefalı, kendisine sadık olarak bildiği Brütüs’ü görünce, ölürken ona hitaben “sen de mi Brütüs  diyor.

            Sayın okuyucular,inanır mısınız, siyasi entrikalardan, hemen hemen bir-ikisi hariç tüm TV kanallarından ve radyolardan yapılan beyin yıkama ameliyelerinden sonra  insanların basireti bağlandı.  Gözümüzün önündeki Filistin’in durumunu gördüğümüz halde zaman zaman da cuma namazı çıkışı  şehit edilen Filistinliler hakkında gıyabi namazlar, gösteriler yaptığımız,başka devletlerin egemenliği altında inim inim inleyen dindaşlarımızın,soydaşlarımızın durumlarını gördüğümüz ve duyduğumuz  halde  Atatürk olmasaydı bizim halimiz de böyle olurdu diyemiyoruz.

           Sayın okuyucular,ben bu yazıyı neden yazdım, biliyor musunuz? (Yine saçmaladım,nereden bilecekler)açıklayayım; Mişon gece uyumuyor, ofluyor pufluyor,hanımı da “neyin var senin” diye sorduğunda “ Agop’a şu kadar borcum  var yarın ödemem gerekir ama para yok” dediğinde,hanımı pencereyi açıp Agop’lara sesleniyor,Agop cama çıktığında kendisine” “Agop efendi Mişon parayı denkleştirememiş,ödeyemeyecek” diyor ve eşi Mişon’a dönerek “yat uyu şimdi o uyumasın” diyor.İşte ben de bu vasiyetnamenin hükümsüz kılınması için ortaya atılan haberleri okuyunca  uyuyamadım,bu yazıyı yazıyorum ki şimdi de çakma değil gerçek Atatürk sevdalıları sizler uyumayın diyorum.

        Sayın okuyucular eğer bu hisseler Hazine ve Maliye Bakanlığına devredilirse işte o zaman “buyurun kurtlar sofrasına”.diyorum. Hoşça kalın.

Bu yazı toplam 1023 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim