• BIST 1.569
  • Altın 442,450
  • Dolar 7,4626
  • Euro 9,0346
  • Bolu -16 °C
  • İstanbul -2 °C
  • Ankara -10 °C

İSRAF....! NE ANLAMA GELİYOR DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ...?

Mustafa Öz

            20.05.2005

İsrafın en anlamlı tanımı; Gereksiz, amaçsız ve yararsız yere mal, emek, zaman ve kaynak harcamaktır.

İsraf; Aynı zamanda bilinçsiz bir harcama, haksız ve yersiz bir yok ediştir. Dünyada hiçbir kaynak sınırsız değildir.

Ülkemizin karşılaştığı ekonomik ve sosyal sorunların yönetim politikalarının temelinde İSRAF yatmaktadır.

2004 yılı İSRAFI ÖNLEME ve VERİMLİLİK yılı ilan edildi. Bu amaçla çeşitli etkinlikler düzenlendi. İsrafın önemi ve nerelerde israf yaptığınıza dikkat çekildi...! Yine herkes bildiğini okumaya devam etti. İsrafa dikkat çekmek için kurulmuş Türkiye İsrafı Önleme (TİSAV) Vakfı bile mevcut. Ülkemizin her türlü kaynağını (insan ve mal, hizmet) israfsız, verimli kullanmak zorundayız. Yeni nesil tam bir tüketim çılgınlığı ile yetiştiriliyor. Liberal ekonominin en önemli hedefi çok üretmek, çok tüketmek, sürekli talep yaratmaktır.

Ancak ülkemizin ciddi sıkıntıları vardır. Bu sıkıntıları aşmak için BİLİNÇLİ hareket etmek zorundayız. Türkiye AB ülkeleri içinde kaynaklarını en çok israf eden ülke konumundadır.

İSRAF HAYATIMIZIN HER EVRESİNDE VAR..

İsrafın genellikle kamuda yapıldığı; Özel sektörün kamuya göre israf konusunda daha hassas olduğuna inanılır. Genellikle bu inanış doğru olsa da bizim toplumumuzda israf her yerde kol gezmektedir.

İnsan kaynaklarımız israf edilmektedir. Eğitim sistemimizi ihtiyaçlarımıza göre planlayamadığımız için ihtiyaç duyulan alanlarda insan bulunmazken, ihtiyaç olmayan alanlarda yığınla insan bulunmaktadır.

Zamanımızı israf etmekteyiz; Ne yapıyorsun denildiğinde ZAMAN ÖLDÜRÜYORUM cevabının alındığı belki de tek ülke TÜRKİYE’DİR...!

Ülkemizde 2.6 milyar ekmek tüketilmeyerek çöpe gitmektedir. Günde üretilen 20 milyon ekmeğin 12 milyonu israf edilmektedir. Bunun tutarının 700 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir. Bir yanda açlık ve sefalet, öbür yanda çöpe giden değerler...!

SU İSRAFI

Yeryüzünün 2/3’ü sularla kaplıdır. Ancak çevrenin kirletilerek israf edilmesi sonucunda yeraltı ve yerüstü suları hızla kirlenmekte ve kullanılamaz hale gelmektedir.

Avrupa'nın en temiz 5 nehrinden ikisi Türkiye'dedir. Ülkemizde su kullanımında ciddi israf vardır. Tarımda bilinçli su kullanılmaması, toprakların tuzlanmasına yol açmaktadır. Tarımda hasat, taşıma, depolamada gerekli tedbirler alınmadığından dolayı ciddi israf söz konusudur. Bir otomobil üretiminde 400 litre su kullanılmaktadır. Evde, işyerinde, okulda, boşa akıtılan bir litre su için 3 Kw saat enerji harcamaktayız.

2025 yılında dünyanın 2/3 'ü su kıtlığı ile karşı karşıya gelecektir. Anadoluda hala sağlıklı içme suyu olmayan yörelerimiz ve köylerimiz mevcuttur.

HABERLEŞME İSRAFI

Çağımız iletişim çağı; Bu çağda iletişimin her türlüsünden azami ölçüde yararlanmamız gerekiyor. Ancak amaçsız ve gereksiz haberleşme giderleri hem ülke ekonomisine, hem de aile bütçesine israftır.

İşletmelerde israfı önlemek için, bilimsel olarak uygulanan 5 S Modeli adı verilen bir sınıflandırma. Sistematikten bahsetmek istiyorum. Nedir 5 S modeli...?

Sınıflandırma, Düzenleme, Temizlik, Standartlaştırma ve Disiplin bu modeli uygulayan işletmelerde israf ciddi şekilde azalmaktadır.

Ülkemizin inşaat sektöründe; ısı, ses, su ve yangına karşı yalıtım yapılmaması nedeniyle 3 milyar dolar kaybımız olduğu hesaplanıyor.

Ülkemizde giderek maddi bir anlam ifade eden ÇÖP konusunda ciddi israf söz konusudur. Uzmanlar ülkemizin Topyekun kaynaklarının ¼’ünün israf ile çöpe gittiğini belirtiyor. Japonya'da çöplerin evde 29 sınıfa ayrılarak atıldığını biliyor musunuz?

İSRAF DİNİMİZCE DE ÖNEMLE ÜZERİNDE DURULAN BİR KONU OLMUŞTUR....!

Dinimize göre israfta olanları; Allah sevmez, israf eden şeytanla kardeş olur.

Peygamberimiz malınızı boş yere harcamayınız buyurmuştur...!

İnsan nefsinin her istediğini alıp yemesi, giymesi israf nedenidir. ( Hz. Ebubekir )

İsraf etmede hayır, Hayırda israf olmaz. (İmam-ı Azam)

Her şeyin çoğu zarar getirir. (Atasözü)

Küçük harcamalardan sakının, küçük bir delik koca bir gemiyi batırır. (Benjamin Franklin)

Doyduktan sonra acıkmadan yemek israftır. (Günümüzün obezite problemi için en güzel cevap )

İsraf aile bütçesini sarsan KUMAR gibidir.

"Yolsuzluk ve israf bir madeni paranın iki yüzü gibidir."

"Parana, şefkat göster, malına acı, israf etmekten kaçın ayıp ve borçtan kurtulasın."

Günümüzde kimsenin, kimse için özveride bulunmak istememesi, herkesin kendi derdi ve borcu ile karşı karşıya kalması düşünüldüğünde; İSRAF etmeyerek, müsriflikten kaçınarak çoğu sorunlarımızı çözme imkanımız vardır.

Millet olarak, fert olarak, idareciler, siyasetçiler öğretmenler, öğrenciler... Herkes her yaptığımız işte, eylemde İSRAF etmemeyi öğrenirsek kaynaklarımızın hiçbir yatırım yapmadan ¼'ünü geri kazanmış olacağız...

"Bir mıh bir nal kurtarır, bir nal bir at kurtarır."

Bu yazı toplam 1283 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim