• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • Bolu 21 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

İSTİKLAL SAVAŞI YOLSUZLUKLARI.!!

Kemal Alemdar

Şimdi,  nereden çıktı bu istiklal savaşında yolsuzluklar demeyin…Benim aklıma gelmezdi. Hem konuyu, hem de konunun oldukça iyi işlendiği  “KİTABI”  aklıma getiren ve bu yazımıza konu ettiren; Sayın Başbakanın  25.12.2013 tarihinde, AKP İl Başkanları toplantısında yaptığı  konuşmasında ki şu sözler: ( 26.12.2013-Gazeteler )

“…bu  komploların benzerleri  yapılmaya devam  edilecektir. Sadece  17 Aralık değil bundan sonra da yapacaklar.  Bu süreç   yeni  Türkiye’nin  İSTİKLAL SÜRECİ  mücadelesidir.”

Evet, Başbakanın bu yolsuzluklarla ilgili süreci ve sonrasını ‘  YENİ TÜRKİYE’NİN İSTİKLAL SÜRECİ ‘ olarak nitelendirmesi bana “ YOLSUZLUĞUN  YÜZ  YILLIK  TARİHİ “  isimli  kitabı hatırlattı .

Kitap Gazeteci – Yazar  Şafak ALTUN  tarafından yazılmış  ve  AGORAKİTAPLIĞI yayınevi tarafından  Ekim 2004 de basılmış. Benim kitaplığımdaki 1.baskısı, sonrasında  başka baskıları olmuş mu ,  doğrusu bilmiyorum.

Kitabın  içeriği,  yolsuzlukların dönemsel olarak Türkiye’deki tarihi. 15 dönemin işaret edildiği bu bölümler, Osmanlıdan, Kurtuluş Savaşı dönemine, tek parti ve  çok partili dönemleri kapsayarak uzayıp gidiyor.

Benim  İSTİKLAL ( KURTULUŞ ) SAVAŞI YOLSUZLUKLARI dediğim bölümden örneklere geçmeden evvel kitabın tanıtım yazısını okuyalım ve yazarına peşinen teşekkürlerimizi sunalım…  Kitabın arka kapak tanıtım yazısı tamı tamına şöyle:

“ İşini  bilenlerin ülkesi Türkiye, daha Osmanlıdan beri bir rüşvet batağındadır. Cumhuriyet tarihi  boyunca kesintisiz  işleyen yolsuzluklar, küreselleşmenin  ‘ ASLİ ‘ kazığı  olan  özelleştirmeyle  iyice  taçlanmıştır.

İşte yılların  Gazetecisi  Şafak ALTUN, yoğun emek ürünü olan elinizdeki bu kitapla, Türkiye’yi uçan kuşa  borçlu hale getiren ‘ DEVLETİN EN TEPESİNDEKİ YOLSUZLUKLARI’ bir bir  ortaya döküyor ve bedeli  her  zaman  halka  ödetilen bir ‘ örgütlü  soygunu ‘  en çıplak haliyle gözler önüne seriyor.

‘ Miri malı deniz,  yemeyen  domuz ‘ diyen atalarımızdan,

‘ Selam  verdim, rüşvet  değildir  deyu  almadılar ‘ diyen  Fuzuli’ye,

‘  Çalıyorlar  birader, çalıyorlar ‘ diyen Adnan  Menderes’ ten,

‘  Benim  memurum  işini  bilir ‘ diyen Turgut  Özal’a,

‘  Verdimse  ben verdim,  ne  olacak  yani ? ‘ diyen Süleyman Demirel’den,

‘  ABD’ deki mülklerimi  kanıtlasınlar, hepsini  şehit  ailelerine  bağışlayacağım’  diyen Tansu  Çiller’e, bir  ülkenin  ‘ EN TEPEDEN SOYULUŞUNUN’ hazin  öyküsü…”

Evet efendim, ne yazık ki bu HAZİN ÖYKÜ devam ediyor. Ve de  bu aymazlığımız   var oldukça    daha da   çok devam edeceğe  benzer.!!  Şimdi gelelim kitapta ki “ KURTULUŞ  SAVAŞI  DÖNEMİ “ yolsuzluklarından örneklere… Ve  tabiî ki  Kurucu TBMM ‘nin aldığı tutuma…

1919-1923 DÖNEMİ :

Milli Mücadele Dönemi  diye  isimlendirilen bu döneme, bazı  tarihçilerimizde  TBMM Hükümeti  dönemi ismini  vermektedirler. Bu dönemi 10  başlık altında  anlatan yazarımızın, özellikle şu satırlarının  altını çizmek ve sizlerle paylaşmak istedim;

“ Kurtuluş Savaşı döneminde birçok yolsuzluk  olayı TBMM’nin  gündemine yansıdı.

Kimi zaman vatan  hainliğini  bile  bağışlayabilen Meclis, yoksul  halkın dişinden  tırnağından  artırarak

ödediği vergilerden toplanan paraların  boşa  harcanmasını asla bağışlamıyordu.”

Bu dönemde iki bakanın görevden alınması ise ibretlik  ve günümüze ders veren yaklaşımlarla dolu. Görevinden  gensoru  ile alınan ilk bakan o günün Adalet Bakanı ( ŞERİYE  VEKİLİ ) Mehmet Vehbi Efendi oluyor. Hakkındaki  suçlamalar ise  şöyle: İlmiye rütbelerini kendi seçim bölgesine tahsis etmek, kayın  biraderini  kayırmak.. Evet  bu iki suç Adalet bakanını makamından ediyor….

Düşürülen ikinci Bakan ise, İktisat Vekili  Sırrı  Bey  oluyor. Onun hakkındaki suçlamalar da  şöyle; liyakatsız  kadroları istihdam, kereste  tüccarları ile  yapılan sözleşmelerde  suiistimal iddiaları, Bakanlar Kurulu kararına uymayan maden ruhsatı  vermek…Bu suçlamalar da SIRRI Beyin bakanlıktan düşürülmesine yeter de artar  bile.!!

Evet o günün savaş  meclisi  bile  LİYAKATSIZ  ADAM TAYİN EDEN  bakanı düşürüyor..!!! Ya  bugün  LİYAKATSIZLIĞA  nerede  ise prim verildiğini düşündükçe insanın şaşkınlığı daha da artıyor.

Kayınbiraderi  kayırmanın da  o günlerde suç  olduğunu yazan tarihimizi unutmuşuz  herhalde ki , bu sıralar  onlardan hiç  bahseden  yok  gibi…. Vardır vardır da,  çoçuklar  çok olunca  onlara belki sıra  gelmemiştir..!!!

16 LİRALIK OKKA TAKIMI  İSRAFI;

Sakarya  Savaşı  sıraları. İç İşleri  Bakanı  Ali Fethi OKYAR on altı ( 16 )  Lira vererek  makamına bir yazı takımı almıştır. Buna çok kızan  Vekillerden,  Ali Şükrü bey bağırarak konuşmasında  şunları  söylüyor;

“Halk bunca fedakarlıklara katlanırken 16  liralık hokka takımı ne  demektir.

Dükkanlarda yedi buçuk ( 7,5 ) kuruşluk  dökülmez  hokkalar  vardır ki  bu işi pek güzel  görür. Hem de mürekkebi  muhafaza  eder. Değer 16 liralık yazı  takımında değil, onu  yazan  eldedir.”

Yazar bu okka meselesini anlatırken, o günlerdeki işçi aylığının 40 lira olduğu  notunu  düşmüş. Yani  günümüz fiatlarıyla okkanın yada  kalem  takımının ederi 400-450 Tl civarında.

Siz varın düşünün o günlerdeki meclisimizin TUTUMLULUĞUNU, VATAN ve MİLLET SEVERLİĞİNİ…

Başka  söze  ne  hacet…Kitaptan edinmeniz dileğiyle…

Arkadaşlarınız Kitaplarla daha nice  mutlu yıllara efendim…

2014  YILINIZ   BARIŞ  ve  SEVGİYLE  DOLSUN..

28.12.2013

Bu yazı toplam 1030 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim