• BIST 109.537
  • Altın 371,393
  • Dolar 6,7608
  • Euro 7,6590
  • Bolu 10 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 10 °C

İZMİR’İ YAŞADIM

Hasan Dinç

Geçtiğimiz Cumartesi günü İzmir’de idim.  MHP’nin yurt genelinde başlattığı “Milli değerleri koru ve yaşat” mitinglerinin ikinci ayağına Bolu’dan da önemli sayıda arkadaşla katıldık. Geçtiğimiz Mart ayının ortalarında Bursa’da başlayan bu mitinglerin üçüncüsü mayıs ayında Samsunda yapılacak. Şimdiden kararımızı verdik. Gerek Samsun ve gerekse diğer bölgelerde bu amaçla tertiplenen mitinglere katılacağız. En azından bu mitingler aracılığı ile milletimizin değerlerine sahip çıktığımızı ve koruma hususundaki kararlılığımızı göstermiş olacağız.

Sözde merkez basın ve yandaş basının halkımızın gözünden kaçırmaya çalıştığı bu mitingin muazzam ihtişamını ve de siyasal hayatımızda oluşturacağı büyük değişikliği inatla görmek istemeyenler, bu değişikliğin kendileri açısından taşıdığı ağırlığın altında ezilen ve neredeyse bunalıma giren siyasal egemenler için ne anlam ifade ettiğini bilemem. Ancak yıllardır psikolojik siyasal baskının altında bunalmış olan milletimizin hem değerlerine sahip çıkmak, hem onları korumak kararlılığını göstermesi bakımından çok büyük anlamlar taşıdığı gerçeğini artık kimsenin görmemeye getirmesi mümkün değildir. Bayrağımıza, milli birliğimize, devletin resmi adına, kimliğine, diline, kültürüne, rejimine; Cumhuriyetimize ve onun kurucusu ATATÜRK’E karşı açılmış savaşın boyutlarına; çözüm adı altında yürütülen sinsi faaliyetlerin devlet ve millet hayatımızda açtığı onulmaz yaralara, milletimizin içten gelen samimi isyanı bu mitingin coşku, heyecan ve kalabalık katılımının ilk adımı oluşturduğu hiç unutulmamalıdır.

Peki, bu iki milyonu aşan muhteşem kitlenin katılımcıları kimlerdir? Mitingi tertipleyenin MHP olması katılımcılarının tümünün MHP’li olduğu anlamına gelmez. Bizzat MHP’lilerin de ifade ettiği gibi hükümet uygulamalarının meydana getirdiği olumsuz gelişmelerin oluşturduğu rahatsızlıktan etkilenen herkesin iştirak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilhassa son dönemde bayrağımıza karşı gösterilen saygısız tavırlar nedeniyle eline bayrağını kapanın alana koştuğu bu miting bir milli isyan özelliği kazanmıştır. Bu mitingin göze batan bir başka özelliği ise kadınların çok fazla bir katılım göstermiş olmasıdır. Türk kadını şimdiye kadar hiçbir toplantıya bu kadar geniş bir katılım göstermiyordu. Demek ki yaşanan gelişmeler kadınlarımızın endişelerini önemli şekilde artırmış, bu endişelerini bayraklarıyla göstermek için de meydanlara çıkmıştır.

Bunların dışında bizzat Devlet Bahçeli’nin isimlerini sayarak “burada “ cevabını aldığı katılımcıları da vardı. Meselâ Mete Han, meselâ Attila, mesela Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Meselâ Murat Han, Yıldırım Beyazıt, Fatih, Kanunî ve Barbaros, Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK isimleri ayrı ayrı isimleri söylenildiğinde meydandan büyük bir uğultuyla “Burada” sesi yükseliyordu. Ahmet Yesevi, Mevlânâ, Hacı Bektaşi Veli, Yunus ve Pir Sultan Abdal gibi manevi hayatımızın ve milliyetimizin oluşmasında büyük görevler yapmış kişilerin isimleri söylenildiğinde de yürekten “Burada” sesleri meydanı inletiyordu. Bu Türk büyüklerinin ruhlarıyla meydanda bulunduğundan kimsenin şüphesi yoktur. Ayrıca Sayın Bahçeli söylememiş olsa da bu alanda Hayme Ananın (Osmanlı Devletinin kuruluşunda önemli gayretleri görülen bir Türk kadını) , Nene Hatun’un, Kara Fatma’nın ve Şerife Bacının ve onlar gibi tarihimizde büyük hizmetleri bulunan nice Türk anasının da ruhları miting meydanında bizimle birlikte olduğundan şüphemiz yoktur. Bunlarla birlikte Kâlû Belâda ruhları yaratılarak Allah’ın Rabliğini “Evet” diyerek teyit etmiş, henüz vücuda bürünmediğinden dünyaya gelmemiş nice torunlarımızın ruhları da o meydanda hazır bulunuyordu. Bu muhteşem mitingde milletimizin dünü, bugünü ve yarını bir arada bulunuyor birlikte varlık, birlik ve mukaddes bayrağımız altında hür bir şekilde yaşama kararlılığını gösteriyordu.

Bu muhteşem mitingin bundan sonraki siyasal hayatımızda ne gibi etkileri olur? Bu soruya hemen şimdi tam olarak doğru ve eksiksiz cevap vermek doğru olmaz.  Zaman en doğru hakem olarak ne olacağını bize gösterecektir. Ancak 20 Nisan İzmir Gündoğdu mitinginin bir milat olacağı ve hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı kesindir. Bursa mitinginden sonra iki milyonluk İzmir- Gündoğdu mitingi Türkiye’de ki çok şeyi değiştirecek ve gelecek siyasi şekillenmeye damgasını vuracaktır. Hiç kimse bu meydanlardaki milyonlarca kişinin yürekten seslenişlerine kulaklarını ve gözlerini kapatamaz. O nedenle hükümetin milletimizin derin endişeyle takip ettiği “Çözüm politikalarını” yeniden gözden geçirmesi ve “Akil adamlar” uygulamasını sonlandırması beklenilmelidir.

Masa başında yapılan kamuoyu yoklamalarıyla AKP’nin %50 üzerindeki oy oranının devam ettiği ve çözüm politikasına halkın %70 üzerinde desteğinin bulunduğu yalanına kimsenin inanmayacağı görülecektir. Bu yalanların devamı halinde, Büyük Türk Milletiyle ona karşı psikolojik savaş açan bütün gayri Türk unsurlar gelişmelerin sonuçlarına katlanmalı, amaçlarına hizmet ettirdikleri AKP’nin kısa süre sonra önceki örneklerinde olduğu gibi yerinde yeller eseceği beklenilmelidir.

İzmir mitinginden Anadolu yaylasına yayılan olumlu havadan sonra Türklüğe, onun mukaddes bayrağına, milli birlik ve beraberliğine, Ulusal ve üniter devlet yapısına, dili, dini  ve kültürüne savaş açarak bölmeye, yıkmaya, ufalamaya gayret edenlerin; toprakları üzerinde yeni bir millet yaratarak ona bayrak ve vatan kazandırmaya çalışanların, uluslar arası güçlerle ittifak ederek Türkiye Cumhuriyetini bu güçlerin emrine seferber etmek isteyenlerin girdikleri sakim yoldan bir şekilde hemen geri dönmeleri beklenir. Aksi halde tarafların mücadelede istenilmeyen vasıtaları kullanmaları kaçınılmaz bir noktaya doğru gittiğinden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Bu yazı toplam 1257 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim