• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

İzzet Baysal’ı an(la)mak

Mustafa Namdar

Bu başlık, İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü profesörlerinden Dr. Ekrem Gürel’e ait.

Geleneksel hale gelen İzzet Baysal’a Şükran Günleri etkinliklerinden sonra, kaleme alınmış bir makalenin başlığı. Tüm toplantılarda gündeme getirdiğimiz düşüncelerin tercümesi gibi... İsmi taşıyan bir üniversitede görev yapan duyarlı bir bilimcinin bu günlerde ne yapılmasına yönelik samimi düşünceleri var makalede. Toplumun düşüncelerinin yansıtılmasını istediğimiz bu tür önerilerin, gelecek programlara ışık tutacağı inancımla, önemli bölümlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

...”İzzet Baysal’ın Bolu ve Bolulular için yaptığı, yapılmasına vesile olduğu her tür hayır işleri, ne mutlu ki artık anlatılmaya bile ihtiyaç duyulmayacak bir noktaya ulaşmış bulunmaktadır. Hiç şüphesiz bu sonucun ortaya çıkmasında, İzzet Baysal’ın yaptığı ve dünyada eşine çok ender rastlanacak bir fedakarlığın yanında, kendisinin sahip olduğu müstesna ve örnek kişiliğin, tüm Bolu ve Türkiye halkı nezdinde kabul gördüğü derin kadirşinaslığın payı da çok büyüktür... Şüphesiz Bolu ve Bolulular yaşadığı sürece, İzzet Baysal’ın adı da yaşayacaktır...”

Sn. Gürel, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni tercih etmede en büyük etkenin, adını daha önce hiç duymadığı kişinin bütün bir şehirle birlikte kampüsün tüm alanında şantiyeden farkı olmadığını görmenin etkisinin olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

Merhum İzzet Baysal’ın ümit ve özveriyle tohumlarını ektiği ve en güzide meyvelerinden birisinin mümkün olabilecek en kısa sürede Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birisini yaratmak olan bu hayat bahçesinde, bir yer tutmamak olmazdı.

Dünyanın çok farklı ülkelerinde verdiğim seminerlerin sonuna, mutlaka çok kısa da olsa, Türkiye’yi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni ve tabii ki İzzet Babamızı tanıtan birkaç slayt eklemeyi hiç ihmal etmedim. Aldığım tepkiler inanılmaz oluyordu. Salondakiler ayağa kalkarak, o büyük insanı alkışlıyordu.

...Yardımseverlik ve iyilik timsali olan ve bu özelliği ile tüm insanlara rol modeli oluşturmaya muktedir İzzet Baysal, hangi beşeri normdan bakarsak bakalım, tanıtılması çok kolay ve geniş kitlelere kabul ettirilmesi çok uygun bir değerdir. Bu durum, özellikle eğitim-öğretim sektörünün yoğunluk kazandığı mevzilerde; bilhassa Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında, insani ve sosyal değerler adına pazarlanması fevkalade mümkündür. Bu bağlamda, sevgili İzzet Baba neden öncelikle Avrupa’da, sonra da tüm dünyada tanıtılan /tanınan bir değer haline getirilmesin? Mesela, bugünlerde idrak ettiğimiz İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivali neden uluslararası bir festival tadında ve coşkusunda kutlanıyor olmasın? Hatta gelin şöyle bir isim önererek başlayalım işe; INTERNATİONAL BAY SALUTE DAYS! Salute, latince kökenli bir kelime olup, hemen hemen bütün Avrupa dillerinde yaygın olarak, Saygı ve selamlamak, selam durmak, selam vermek veya saygı merasimi gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Baysal kelimesinin son hecesi ile salute kelimesinin ilk hecesi arasındaki bu rastlantısal analoji, böylesi uluslararası bir sosyal projenin adına çok özel bir ilgi uyandırabilir.

İnanıyorum ki, başta Abant İzzet Baysal Üniversitesi olmak üzere, Bolu’daki tüm yerel dinamiklerin ortak irade ve arzusu, böyle bir rüyayı gerçekleştirmeye yeter de artar bile! Çok sayıda ulusal ve uluslararası kuruluştan, böylesi bir projenin mali destek bulması işten bile değildir. Bunun gerçekleşmesi halinde ise, Bolu ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne getireceği katkıları ise varın sizler hayal edin!

En kısa sürede, International Bay Salute Days’de buluşmak umuduyla. En derin saygı ve sevgilerimle.

Sn. Ekrem Gürel’e sonsuz teşekkürler. Bütün Şükran Günleri öncesi ve sonrası değerlendirme toplantılarında gündeme getirdiğimiz konuya gösterdiği duyarlılığı nedeniyle yürekten teşekkürler.

10.06.2009

Bu yazı toplam 1041 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim