• BIST 98.028
  • Altın 257,740
  • Dolar 5,7049
  • Euro 6,3986
  • Bolu 17 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

KAÇAK ELEKTRİK

Mustafa Öz

Ülkemizde gelişmenin önündeki en önemli engellerin başında ucuz ve yeterli enerjimizin olmaması yatıyor. Ülkede yatırım için Alt yapı (YOL-SU-ELEKTRİK-İLETİŞİM) yeterli değilse yatırım iklimi de oluşmamaktadır.
Ülkemiz petrolün %90 dışardan almaktadır. Doğalgazın %99 dışardan alınmaktadır. Elektrik enerjisinin büyük bölümü ithal ikameli ürünlerden elde edilmektedir. Her evde Elektrik tüketen alet sayısı gittikçe artmaktadır. Elektriğin kişi başına düşen kullanım miktarındaki artış o ülkeni medeniyet ve gelişmişliğinin ölçüsü olarak de değerlendirilmektedir.
Dünyadaki hiçbir kaynak sınırsız değildir. Elektrik üretirken bu kaynaklar da tüketilmektedir.
İnancımıza göre hem İSRAF hem de haksız yere bir şeyi kullanma ona sahiplenmeye çalışmak HARAMdır. Devletin malında her bir ferdin hakkı hukuku olduğu gibi TÜYÜ BİTMEMİŞ (Doğmuş veya Doğacak) YETİMİN de hakkı vardır. O nedenle ELEKTRİĞİ BEDEL ÖDEMEDEN kullanmak dinimize göre HARAMDIR. Hukuki açıdan ise bu HIRSIZLIKTIR. Kendince mazeret üretmekle, şuraya buraya şut atmakla, siyasete sığınmakla bu hırsızlık olmaktan çıkmaz. Milletin malını çalma olduğuna göre aynı zaman da KUL hakkına da girer. 75 milyon ile nasıl helalleşip öbür tarafa gidilecek bu mümkün mü?
DEVLET vatandaşlarına karşı eşit ve adil olmak zorundadır. Suç işleyene karşı HUKUKU kullanıp adaleti gerçekleştiremeyen Devlet tartışmalı hale gelir. Devleti yönetenler HAKSIZLIKLARI BİLİP, GÖRÜP üzerine gitmezse aynı suça iştirak etmiş olur. Benim hakkı mı başkasına teslim etmiş olur.
Ülkemizde özellikle Elektrik kullanımında KAYIP-KAÇAK oranı genel ortalama %17,8 dir. Dünyada KAYIP-KAÇAK elektrik oranı %10 civarındadır. Gelişmiş ülkelerdeki KAYIP-KAÇAK oranı %8 civarındadır. Kullanılan Teknoloji ve Alt yapıdan kaynaklanan KAYIP-KAÇAK oranı ülkemizde %7-8 arasındadır. Gelişmiş Teknoloji ve alt yapılarda bu oran %5 altına inmektedir.
Bu rakamlar incelendiğinde Teknik alt yapıda yapılacak iyileştirmelerle en az %3 KAYIP-KAÇAK azaltılabilir olduğu anlaşılmaktadır.
Türkiye Ortalamasındaki %17,8 kaçak-kayıp Dünya ortalamasında %8, Gelişmiş ülke ortalamasından ise %10 daha fazladır. Esas üzerinde durulacak husus da budur.
Enerji Bakanı Sayın Taner YILDIZ MHP Bursa Milletvekilinin soru önergesine verdiği cevapta KAÇAK kullanıcıların Tükettiği elektriğe karşı her faturadan %8 Bedel alındığının açıklamıştır. Her yüz liraya karşı 8 lira ÇALAN vatandaşın elektriği için dürüst vatandaş ödeme yapmaktadır.
Devleti idare eden başta iktidar ve görevliler bu duruma karşı Hukuki, cezai v.b her türlü tedbiri alıp ADALET TERASİZİSİNİ iyi kullanmalıdır.
Özellikle resmi açıklamalara göre Ülkenin Güney ve Doğusunda KAÇAK elektrik kullanımı bazı siyasetçiler ve TERÖR örgütü tarafından teşvik edilmektedir.
Bu bölgede bazı illerde kaçak elektrik kullanımı &75-80ini geçmektedir.
Bölgelere göre Elektrik Kayıp-Kaçak oranları şu şekildedir. (Değerler o bölgenin ortalamasıdır)
Dicle Bölgesi : %64,3 Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlı Urfa, Batman, Şırnak
Van gölü :% 62,1 Bitlis, Hakkari, Muş, Van
ARAS :% 31,7 Erzurum, Kars, Bayburt, Ardahan, Iğdır
Fırat :% 14,3 Elazığ, Malatya, Tunceli
Çamlıbel : %10,3 Tokat, Yozgat
Toroslar : %13, Adana, Mersin, Niğde, Aksaray, Konya, Karaman
Meran : %7,1 Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya,
Başkent : %11,1 Ankara, Kırıkkale, Bartın, Karabük, Çankırı, Kastamonu
Akdeniz : %9,3 Burdur, Isparta, Antalya
Gediz : %7,1 İzmir, Manisa
Uludağ : %10,1 Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova
Trakya : %9,9 Edirne, Kırıkkale, Tekirdağ
Ayedaş : %10,4 İstanbul Anadolu Yakası
Osmangazi : %6,9 Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak
Sakarya : %12,3 Sakarya, Bolu, Düzce, Kocaeli
Boğaziçi : %16,2 İstanbul Avrupa Yakası
Menderes : %9,1 Aydın, Denizli, Muğla

Dürüst vatandaşı başta Devlet korumalıdır. Tüfekçi birlikleri ve Dürüst vatandaşlarda ADİL olmayan bu HIRSIZLIĞIN bedelinin kendilerinden alınmamamsı için seslerini yükseltmelidir. KAYIP-KAÇAK oranları ilgililerce bilindiğine göre bu HIRSIZLIĞA seyirci kalınmamalıdır. Sayın Başbakan Urfa da vatandaşa kul hakkı yemeyin çağrısı yapmıştır. Bunlar soncu değiştirmez. Gereği de yapılmalı bu yük vatandaşın sırtından alınmalıdır. Toplam 20.181 GİGAWATT kayıp-kaçak ile nelerin yapılabileceği ülke kalkınmasında nasıl kullanılabileceği de iyice anlaşılmalıdır. Siyaset şikayet yeri değil çözüm yeridir..!

Bu yazı toplam 1208 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim