• BIST 102.715
  • Altın 224,675
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Bolu 1 °C
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 0 °C

KADER!

N. Gürkan Yetkin

 
İnancımızın  temel taşlarındandır kadere iman.Razı olmanın ve boyun eğmenin esasıdır.Yani ne projelerin olursa olsun ,ne kadar iyi ,çalışkan,dürüst vb ne kadar meziyeti bulundurursan bulundur kaderinde yoksa yoktur kardeşim!
Bu çerçeveden bakarsan eğer meseleye kendi kendine niyetini ve samimiyetini sorgulamalısın.İşin aslına bakarsan son on yıldır seçmenin değer ölçüsü tamamen bu kıstaslar olmuştur.
Niyet,samimiyet ve irade!
Şimdi, tüm aday adaylarının yalnız başlarına kalıp, bu sorgulamayı yapmaları gerekirdi en başta ve yola çıkmadan önce.
Bir hayalini ortaya koydun!Niyetin bu hayali gerçekleştirmek!Samimisin ve son olarak tüm iraden ve gücünle icraya geçtin!Duruyor,yalpalıyor veya geri adım atıyorsan başta niyetin ardından samimiyetin sorgulanır seçmen tarafından.
Yıllardır ;muhalefetin zayıflığından kaynaklı,en güçlü ve etkili muhalif duruşu basın kuruluşları yapmaktadır.Bu muhalifliğin doğal olarak da faturasını da ödemektedir.Dikkat edin özellikle yerel basın kuruluşlarına.Gerçekten samimi bir biçimde ,işin dozunu kaçırmadan gerçekten yanlış giden işleri haber yapan ve yorumlayan basın kuruluşlarının halk tarafından sahiplenildiğini görürsünüz.Bu sahiplenme olmasa hiçbiri ayakta kalamazdı!
Aynı durum bu gün tüm aday adayları için geçerli.Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı ile esas sorunlardan uzak ,janjanlı projelerle seçmenin kafasını çeleceğini düşünenler sükutu hayale uğrayacaklardır.
 

Torpil meselesine gelince!
Geçelim efendim hepsini bir kalemde!
Kimse yanlışın arkasında durmaz!Duramaz!
Yerel basın bir gün değil iki gün değil yıllardan beri sıkıntıların tamamını yazıp çizmiyor mu?
En ala bir biçimde yapması gerekeni yapıyor.(yapanları dikkate alarak söylüyorum)
O halde neden ister iktidar partisinin aday adayları ister muhalefet partilerinin adayları yahut aday adayları çıkıp da bu yazılanları baz alan propaganda malzemesi olarak seçmiyor.
Tüm aday adaylarının bu güne kadarki açıklamalarını gözden geçirin!Bir tanesini de mevcut belediye başkanı hakkında olumsuz bir yaklaşım sergiledi mi?
 

Bolu’da yaşamayan, dışarıdan gelen biri olsanız, bu aday adaylarının açıklamalarına baksanız (muhalefette dahil) mevcutta çok başarılı bir belediye başkanı var ama sonuçta bu bir seçim ve herkesin eşit şansı var mantığında ortaya çıkmış aday adaylarının varlığını görürsünüz.
Ak Parti’den çıkmış olan aday adaylarının tamamı aday adaylığı başvurularında yapmış oldukları konuşmalarda ,Ak Parti’nin yöneticileri de keza mevcut belediye başkanına övgüler yağdırmadılar mı?Hem de rakip oldukları halde!
Peki o halde Has Parti İl Başkanlığı görevini yürütürken Sayın Abdullah Uzun yaptığı eleştirilerde samimi değil miydi?
Söyledikleri yanlış mıydı?
O tarihlerde Bolu’da yaşayan bizlerin gözlerinin içine baka baka yalan mı söylemişti?
Elbette hayır!
Samimi bir şekilde hakaret etmeden tüm eleştirilerini yapmıştı.Buna karşılık “simitçi” ve “şovmen” ifadeleri ile karşı karşıya kalmamış mıydı?
Şimdi ne değişti?
İşte seçmen olarak biz bu duruma “geri vitese takma” diyoruz! Bu durumu ayrıca hiçte sevmiyoruz!
Çıkıp “biz bu uygulamaları doğru bulmadığımız için ,şu konurda eksiklikleri gördüğümüz için anayasal hakkımız olan seçilme hakkımızı kullanarak aday adayı olduk!” deseler emin olun sadece yandaşlar değil muhalefetin seçmeni dahi sizleri ayakta alkışlardı.
İşte yanlış olan bu!
Dün dündür bu gün de bu gün mantığında hareket ederseniz, torpil nereden gelirse gelsin ,başarılı olmanız zordur ,zor!
Aday gösterilseniz dahi, adama sorarlar dünün hesabını!
Bana göre en adaletli uygulama olan 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18 madde uygulamaları adaletsiz yapıldığı gerekçesi ile  kaosa dönüşmüşse ,vatandaş mağdur olduğu gerekçesi ile Bolu Belediyesi ile hukuk savaşı vermişse ve bunun sonucu mahkemelerde vatandaşı haklı bulup, uygulamaları iptal etmişse.Tüm bunlar olup bittiği halde, sen çıkıp halen janjanlı masallardan  bahsediyorsan.Kusura bakma kardeşim, yanlış yoldasın!
Belediye İmar Müdürlüğü’nün kapısı vatandaşa kapatılmışsa,personel telefonlara dahi bakmıyorsa  ve söylemlerinizde bu konu hiçbir şekilde yer almıyorsa ,o halde bu durumu normal karşılıyor ,onaylıyor ve seçildiğinde uygulamanın devamını taahhüt ediyorsunuz!O halde  kusura bakma ,yanlış yoldasın!
 

Kontenjandan seçilmiş iki belediye meclis üyesi başkan yardımcısı olarak atanıyor ve ardından beklenen performansı gösteremedikleri için görevleri sonlandırılıyorsa ve sen bu iki arkadaşı perde arkasında tutup birlikte hareket içersine giriyorsan elbette niyetin ve samimiyetin sorgulanacaktır.Ve elbette hiçbir şey gizli kalamayacağı gibi vatandaş bilmese de birileri bunu öğrenecek yada bilecek ve buralardan yazacaktır!
Yazılanlar birilerinin elbette hoşuna gitmeyecek ve “onun adamı şunun adamı ,zaten aday adayı veya ihale aldı” gibi yakıştırmalarla zavallılık içeren savunma mekanizmaları oluşturmalarına sebebiyet verecektir.
Bazılarının hoşuna gitmese de şu durum bir gerçek!
Burası Bolu!Ben de Boluluyum!
Daha güzel ve yaşanabilir bir şehirde yaşamak ve yaşlanmak ,benden sonrada devam edecek neslimin de aynı şekilde yaşadığı bir şehirde olmak içindir tüm gayretimiz.Söylemimiz aynı olsa da siyaseten bunlar için mücadele etme şansımız şu an için olmadığına göre bize ayrılmış bu köşeden fikrimizi ve zikrimizi seçmenle değil okurlarımızla paylaşırız.
Okurlarımız beğenir ya da beğenmez!
 

Bunu da yazılarımızın altında yazdıkları yorumlardan alırız.Ne maksatla yazılırsa yazılsın değerlendiririz.
Bunun dışında  yazılarımı takip eden kişilerle birebir görüştüğümüzde  elbette olumlu yada olumsuz eleştirilerini de paylaşırlar.Tüm bunları irdeleriz.Kimi zaman yazılarda yer alan kişilerle de olabilir görüştüklerimizin arasında.
Esas olan şu , tüm aday adaylarının ve muhalefet adayının söylemleri çok etkili değil, hatta çok zayıf!Ortada seçmenin anlayacağı tarzda bir iradenin ortada olmadığı açık!Mevcut başkanın gözlerinden okunan “yaparım bilirsin!”ifadesi diğerlerinin hiçbirinde yok!
İfadeler muğlak!
Teşkilatların başları inanılmaz rahat!Sanki ortada bir seçim yarışı yok! MHP daha aday adayı belirleme safhasında!Ak Parti’nin adayı belirlendiğinde “sür kontur!” diyecekmiş görüntüsünde!
Şu an en avantajlı durumda olan CHP adayı, halen aday adayı modunda birebir markajda! Projelerini açıklamak için Ak Parti adayını bekliyor!
Bu durum bize ne anlatıyor?
Herkes Ak Parti’nin adayına endekslenmiş.Seçimde söz sahibi ,assolist Ak Parti’nin adayı!
Bu rahatlığa aldanıp “ceketimizi koysak bu seçimi alırız!” yaklaşımıyla  Ak Parti ,Bolu dışından bir adayla yola devam kararı alırsa ceketi de, koltuğu da CHP’ye altın tepside sunar, benden söylemesi!
Seçimin en meraklıları Sebenliler!
Ak Parti’ye mi yoksa CHP’ye mi oy atacakları arasında gidip geliyorlar!
Bildiğiniz gibi mevcut Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz Seben ilçemizden.CHP adayı Sayın Mehtap Özcan Mısırlıoğlu’da babası tarafından Seben Kızgölcük’ten.
 

Sayın Mücahit Kutlu Bolu Tekke Köyünden.Sayın Tahsin Akduman Dodurga’dan!
Ancak işin Ankara boyutuna bakarsanız.Gelen dedikodu mahiyetindeki tüm balonlar, mevcut belediye başkanı Alaaddin Yılmaz yerine Sayın Abdullah Uzun’un aday gösterilebileceği yönünde.Maalesef Sayın Tahsin Akduman ve sayın Mücahit Kutlu’nun isimlerini telaffuz eden bile yok!
Kısaca Ak Parti’de son sözü söyleyecek olan Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ,Abdullah Uzun mu diyecek yoksa Alaaddin Yılmaz la devam mı diyecek?
İki aday adayı sorulduğunda İl Başkanı ve Milletvekillerinin görüşü ne olacak?
Bunlar dışında tüm söylemler boş lakırdı.
Ne projelerin önemi var ne de ahde vefanın!
Yukarıların havası bambaşka anlayacağınız!
Yok Bolu’nun çoğuymuş, yok şu kadar partiye veya davaya hizmeti varmış,çok çalışkanmış ,çok dürüstmüş açıkça yukarılarda bu söylemlerin hepsi havada kalıyor.
Her ne söylenecekse ,her kim aday gösterilecekse sadece kader tecelli etmiş olacak ve yaşanması gereken yaşanacak!
Seçeneklerden bir şıkka   göre söylüyorum, herkes Bolu’nun ilk bayan belediye başkanına hazır olsun ve şimdiden adımlarını ona göre atsın!
Bir hata sonucu bir milletvekilliği kaybeden Ak Parti ,benzer bir hatayla belediye başkanlığını da kaybedebilir.
Böyle bir sonuçta ne İl teşkilatı kalır ortada ne de ilçe teşkilatı.
Temayül yoklamasında oy kullanacak olan delegelerin kulağına küpe olsun söylediklerim.
Sadece aday belirlemeyeceksiniz seçimin ve Bolu’nun kaderini belirleyeceksiniz.
Unutmayın ki ne yaparsanız yapın, kaderi değiştiremeyeceksiniz!  
11.11.2013

Bu yazı toplam 1137 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim