• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • Bolu 18 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C

Kadın anlayışındaki farklılıklar-1

Mustafa Namdar

İnsanlığın kadın anlayışı ile İslam dininin kadın anlayışı arasında, günümüzde devam eden farklı görüş ve düşünceler üzerine doğru bilgilenme amacıydı Müftümüz Sn. Ahmet Okutan’ın konferansı.

Tarihin ilk çağlarından itibaren dünyada bir kadın sorunu olduğu ve yaratılışındaki farklılığı nedeniyle kadının hep geri planda kaldığı inkar edilemez diyen Sn. Okutan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Her müslüman erkek ve kadın “Benim dindeki yerim neresidir” diye kendisini sorgulamalı. Sorgulamalı ki Kuran ve sünnet ne diyor bilmeli.

Bakın İslamiyet Dergisi cilt 3-sayı 2- shf.72-73’de Fatma Köksal kadınlar adına İslam’a giren uydurulmuş sözlerde neler bulunuyor. Peygamberimiz adına söylendiği iddia edilen sözlerden örnekler:

-Kadın şeytanın ipidir. -Kadınlar olmasa erkekler cennete girerdi. -Kadınlara danışın ama dediklerinin tam tersini yapın ki hidayete eresiniz. -Kadınları kaale almayın. -Karısını döven erkek hesaba çekilmez. -En ciddi harp kadınlarla mücadeledir. -İki kadın arasında yürümek erkeklere yasaklandı. -Kız çocuklarının ölümü ikramdandır. -Melekler hayızlıya yaklaşmazlar. -Evin köşesindeki hasır, doğurmayan kadından daha hayırlıdır. -Doğurgan siyah kadın, doğurmayan beyaz kadından daha hayırlıdır. -Kadınların akılları felçlerinde/cinsel organlarındadır. -İlim kadınların yüzünden yok oldu. -Kadında, evde ve atta uğursuzluk vardır. -Kadınların dinleri de, akılları da noksandır vb. daha birçok söz.

Şimdi bir de İslamlaşma döneminde Hz. Peygamber zamanındaki hanımlara bir bakalım. -İslamlaşma sürecinde erkekler gibi mücadele etmişler. -Peygambere biat etmişler/görüşlerini ortaya koymuşlar. Ve toplumsal hayatın tam içinde olmuşlar. (H. Şevkatli Tuksal, Kadın karşıtı söylemin İslam geleneğindeki izdüşümü. Shf 237)

En zor zamanlarda kadının görüşüne başvuran Hz. Peygamberimizin kadınlarla ilgili sözlerine de bir bakalım.

-Sizin en hayırlınız, kadınlarına ve kızlarına en hayırlı olanınızdır. (250 Hadis 23). -Sizin en hayırlı olanınız, hanımlarına en hayırlı olanınızdır. Ben de hanımına hayırlı olanlardan biriyim. Kadınlara ancak kerim/cömert olanlar ikram edenler. Kötü olanlar da ihanet ve kötülük ederler. (205 Hadis, 70). -Güzel geçinmek adına hanımının ağzına bir lokma kaymak bile sevap vesilesidir. (Buhari iman) -Kimin kız çocuğu olup da onu canlı canlı toprağa gömmez, ona hakarette bulunmaz ve erkek çocuğunu ona tercih etmezse, Allah onu cennete koyar. (Seçme hadisler, 165). -Dikkat ediniz, sizin hanımlarınızın üzerinde, hanımlarınızın da sizin üzerinizde hakları vardır...vb.

Hz. Peygambere ait yukarıda bir bölümü yazılan kadına ait düşüncelerden de anlaşılacağı gibi, kadınlarımıza ait olumsuzlukları İslam dininde yerinin olmadığı anlaşılır.

Gene Sevgili Peygamberin uygulamaları sonucudur ki; onun zamanından önce kadın ancak doğurduktan sonra aileye dahil edilirken, o nikahın hemen ardından kadını hemen aileye dahil etme sorumluluğunu üstlenmiş. İlim ve öğrenme hususunda, düşünce ve ifade özgürlüğünde kadın-erkek ayrımı yapmamış. Her ikisinin de beşikten mezara ilim öğrenmesini tavsiye etmiştir.

Dinimize göre erkeğin aklı, malı, dini, nesli, ırzı/onuru nasıl dokunulmaz ise, kadınınkiler de aynı derecede dokunulmazdır.

Peki Kuran’a göre kadının yeri nedir? Onu da devamında bulacaksınız.

27.09.2006

Bu yazı toplam 995 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim