• BIST 93.801
  • Altın 252,669
  • Dolar 5,8516
  • Euro 6,5562
  • Bolu 23 °C
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

Kadın anlayışındaki farklılıklar-2

Mustafa Namdar

İslam dinine sokulan çeşitli hurafeler sonucu, kadınlarımızın ikinci sınıf vatandaş gibi gösterilmesinin, İslam dininin gerçek anlamda bilinmediğinin bir sonucudur. Hz. Peygamberin yaşamı, hadisleri ve Kuran’ımızda geçen ayetler bilinmiş olsa, böylesi sakat görüş ve düşüncelerin kabul görmeyeceğini söyleyen Müftümüz Sn. Ahmet Okutan, konuşmasına devamlı Kuran’da kadının yerini anlatmaya başladı.

İslamın temel kaynağı Kuran’ı Kerim ve onun yaşanmış şekli Sevgili Peygamberimiz, insana insan olarak değer vermekte, erkek-kadın cinsiyet farklılığına ayrı bir üstünlük tanımamaktadır. -Kuran’ı Kerim insanı yükümlü ve sorumlu tutarken, herhangi bir cinsiyet ayrımı yapmamaktadır. Bakara suresinin 187. ayetinde ..."Onlar/kadınlar sizin için örtü, siz de onlar/kadınlar için örtüsünüz."

Kuran’ı Kerim, ne “Andolsun ki biz insanı şerefli kıldık.” (İsra 70) derken, ne insanı kastederek “Ben yeryüzünde bir halife /vekil varedeceğim.” (Bakara 30) derken, ne “Biz insanı en güzel şekilde yarattık” derken (Tın 4) ve ne de “Bütün sorumluluğu insana vermişizdir.” (Ahzap 72) derken, herhangi bir cins ayrımı yapmamıştır. Müminlere hitaben yapılan “Ey iman edenler!” çağrısı iman etmiş olan bütün insanları içine alır.

Gene Kuran’ı Kerim “İffetli kadınlara zina isnat edenlerin dünya ve ahirette lanetlendiklerini ve ahirette büyük azaba çarptırılacaklarını haber verir. (Nur 23-24)

Erkek ve kadın, kim mümin olarak iyi ve yararlı işler yaparsa, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve onların mükafatlarını yapmakta olduklarının en güzelini vereceğiz (Nahl 97)

Birden fazla evlilikte ise kadının imdadına gene Kuran’ı Kerim koşuyor. “Ey erkekler! Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, kadınlar arasında sevgide adaleti yerine getiremezsiniz. Öyleyse kadınlardan birine büsbütün gönül verip ötekini askıda /kocası hem var hem yok durumunda bırakmayın. (Nisa 129)

Kısaca söylersek, İslam dini, kadını, kız olarak da, eş olarak da, anne olarak da özel bir konuma koymuş ve bu özel konumda ona insanın kendi gözü gibi bakılmasına önem atfetmiştir.

İslam’dan önceki Arap toplumunun kız çocukları hakkındaki korkunç tutumlarını Nahl suresinin 57-59. ayetlerinde açıklayan ve kıyamet gününde sorulacak ilk sorunun, “Kız çocuğunu hangi suçtan dolayı öldürdüğü sorusu olacağını bildirmektedir. (Tekvir 8-9)

Kadın eş olarak olduğu gibi anne olarak da İslamda yücelerin yücesidir. “Cennet anaların ayakları altındadır” sözü bunun en güzel kanıtıdır.

Bütün bu anlatılanlardan sonra Hz. Peygamberin ve Kuran’ın emirlerinden bize kalan tek şey, dinimizi ve peygamberimizi tam olarak öğrenmektir diyerek, konferansını sonlandırdı. Sn. Ahmet Okutan’a bir kez daha teşekkür ediyoruz. Böylesi önemli konuda bilgilendirdiği için.

28.09.2006

Bu yazı toplam 341 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim