• BIST 96.886
  • Altın 237,730
  • Dolar 5,8044
  • Euro 6,5207
  • Bolu 6 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 11 °C

KALİTE, ÜRETİM VE REKABET GÜCÜNE MARKA DESTEĞİ

Mustafa Namdar

MARKA: Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bolu, Düzce illerini içine alan DOĞUM MARMARA KALKINMA AJANSININ adıdır. Yurt genelinde kalkınmayı teşvik amaçlı bölge ve iller bazında kurulmuş ajanslarından biridir marka. Amacı: girişimciliğe özendirmek, küçük büyük işletmelerde üretimi artırmak, büyük işletmelerdeki ARGE çalışmalarını hızlandırmak, yeni teknolojilere sahip olarak ulusal ve uluslar arası rekabet gücü sağlayarak Pazar bulunmasını amaçlayarak krediler vermek, AB projeleri doğrultusunda kredilerden yararlanılacak projeler hazırlamaya özendirmek ve gerektiğinde proje koordinatörlüğüne ait eğitimlerle işletmeleri, sektörleri bilinçlendirecektir.

Son üç yılda 46.6 milyon Türk Lirası bir kaynağı hibe olarak projelere veren Marka 2014 yılı mali destek programları için start verdi. 18 Kasım 2013 tarihi saat 14.30'da Bolu Ticaret Sanayi Odası Salonunda kalabalık bir işletme ve sektör temsilcilerine 25 Milyonluk (TL) yeni mali destek programlarını açıkladı.

Geliştirilmesi düşünülen 6 sektörler
1-Makine imalat sektörünün geliştirilmesi için 6 milyon TL.
2-Temiz üretim mali destek programı için 5 Milyon TL.
3-Turizm mali destek programı için 8 Milyon TL.
4-Teknoloji transferine dayalı ticarileşme mali destek programı için 2 Milyon 250 bin TL.
5-İşletmeler için mentorluk (Rehberlik) mali destek programı için 1 Milyon 100 bin TL.
6-Bilişim sektöründe kapasite geliştirme mali destek programı için 2 milyon 750 bin TL.

Marka Genel Sekreteri Dr.sn. Fatih Akbulut yukarıda belirtilen altı sektörle ilgili şu açıklamayı yaptı.
-Makine imalat sektörünün geliştirilmesi. Bu sektörde imal edilen ürünlerin bölgemizde sağlamak. İthalata olan bağımlılığı azaltıp ülkeye katma değer sağlamak.
-Temiz üretim mali destek programıyla KOBİ tanımını sağlayan mevcut alanlar ve yeni girişimlerle kar amaçlı kooperatiflerin üretimlerinin gözlemlenmesi, çevresel sürdürülebilirliğin artırılması, uluslar arası düzeyde rekabet gücünü artırmak.
-Turizm mali destek programı turizme dayalı geçim koşullarının artırılmasını, turizm gelirlerinin artırılmasını öngörmektedir. Bu programa en uygun ilin de Bolu olduğudur.
-Teknoloji transferine dayalı ticarileşme mali destek programıyla bölgemizde ve bölge dışında bulunan üniversitelerin TEKNOPARK şirketlerinin TÜBİTAK'ın geliştirdiği uygulanabilir teknolojilerini lisanslama yoluyla bölgemizde bulunan sınai firmalarla ticarileşmesi ve seri üretim için destek sağlamak.

Turizm projesinin Bolu'nun coğrafi konumunu ve doğal güzellikleri dikkate alındığında Bolu müteşebbisinin çok ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz. Turizm alanındaki destek projelere 500 bin TL. verilecek ve geri istenmeyecek. Bu konuda Bolu'da bulunan proje koordinatörlerine önemli görevler düşmekte.
Salondaki kalabalık topluluğun içinde ne kadar proje yazan deneyimli insanlar vardı bilemiyorum. Kredilerin alınabilmesi için çok iyi yazılmış projelere ihtiyaç olduğu üstüne basa basa vurgulandı. Umarım işletmecilerimiz konunun önemini düşünerek çalışmalarını planlarlar. Bundan böyle işletmelerimizde ARGE çalışmaları ile proje yazımlarına yer verilmesi gerekecek. Sadece aileye ihtiyacı olan ekmeği değil tüm ulus bireylerini refaha götürecek üretim yelpazesinin genişletilmesi gerek.
Bu arada Bolu'da turizm bölgelerinin belirlenmesi projelendirilmesi ve çevre mastır planlarının yönünde yöneticilerimizin de harekete geçmesi gerek…

Bu yazı toplam 800 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim