• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Bolu 5 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

Kalkınma Ajansı Kurulu Düzce'de toplandı

Mustafa Namdar

25 Temmuz 2009 tarih ve 27299 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile kurulan "Doğu Marmara Kalkınma Ajansının Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerini kapsayacak şekilde Kocaeli merkezli kurulduğunu" biliyoruz.

Bu ajansın "kalkınma kurulu" 2010 yılı Olağan Genel Kurul birinci toplantısını Düzce Gençlik ve Spor Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirdi.

Kalkınma Ajansının Ana Karar organı, yönetim kuruludur. Yönetim Kurulu, Kocaeli Valisi Başkanlığında illerin valileri, Belediye Başkanları, TSO, İl Genel Meclisi Başkanlarından oluşuyor. Başkan bir yıl görevli. Daha sonra illerin alfabetik sıralamasına göre gelen Vali ajansa başkanlık yapacaktır. Valimiz Sn. Halil İbrahim Akpınar, gelecek dönem ajans başkanlığını alacaktır. Ajans yönetim kurulu dışında DPT tarafından Valilik önerisiyle seçilen kurul üyeleri vardır. Bolu ilinin 14 kurul üyesi vardır. Toplantıda Bolu kurul üyesinden yarıya yakını gözüme ilişti. Kent Konseyinden kurul üyesi olmamakla birlikte, konseye gelen davetiye üzerine ben de toplantıya katıldım.

Ülkede önce geri kalmış bölgelerde daha sonra, kalkınmada öncelikli illerde, daha sonra illere uygulanan teşvik primleri, kalkınmışlık düzeyini aynı seviyeye getirmek amaçlı yasal düzenlemeler, şimdi ise il ve bölge düzeyinde kalkınma ajansları kuruldu. Kalkınma Ajansları bölgesel kalkınmanın lokomotifi gibi deniyor.

Kalkınma ajanslarının finans desteği İl Özel İdaresi, Belediye, Ticaret Sanayi Odası ve devlet tarafından belli oranlarda sağlanacak. Havuzda biriken bu paradan ajansa gelen projelere göre pay verilecek. Bir anlamda "Kendin pişir kendin ye" modeli. Yatırım çeşitliliği belli olan alanlarda hazırlanacak projeler için, destek krediler verilecek. Burada kurul ve yönetim kurullarına düşen en önemli görev, çevre ve toplum kalkınmasına katkıda bulunacak üretime yönelik, istihdam sağlayacak, ihracat pazarı olan yatırımlara ait önemli projeler hazırlayıp, ajansa kabul ettirip krediyi alarak yatırımı gerçekleştirmek olacaktır. "Birileri çıkar bizim için projeler hazırlar" mantığı devam ederse, yatırımcının Bolu Dağı'ndan yukarı tırmanmasını daha çok bekleriz.
Teşviklerde hedeflenen amaç;

1-Bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak. 2-Rekabet gücünü artırmak. 3- Büyük ölçekli yatırımlara destek olmak. 4-Sektörel kümelenmeyi desteklemek. 5- Tasarrufları katma değeri yüksek yatırımlara yönlendirmek. 6- Üretimi ve istihdamı arttırmak. 7- Doğrudan yabancı yatırımları arttırmak. 8- Çevre korumaya yönelik yatırımlar ile Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek (marka Doğu Marmara Kalkınma Ajansı)

Genel kurulda kurul üyeleri kendi illerinde kalkınmayı tetikleyecek bir dizi önerilerden bahsettiler. Genel sekreter Erkan Ayan, yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Yapılması gerekli projelerin öneminden bahsetti.

Anlatımlar sürecinde ben, bizim kurul üyelerimizle yönetimin bir araya gelerek değerlendirmeler yapıp yapmadıklarını düşünüyordum. Kurul üyelerimizin ilin kalkınmasına yönelik ne tür araştırmalar yaparak yönetimi bilgilendikleri üzerineydi. İlimizi çevresini tehdit eden önemli bir sorun vardı. Tavuk gübrelerin işlenerek kompoze hale getirilmesi ve tarımda daha yararlı olarak kullanımını sağlamak. Bu konuda hazırlanacak bir proje teşvik alınabilirdi. Bu konuda neler yapılıyordu?

Biz ne yapıyorduk? Ne tür projeler üzerinde çalışma vardı? Bölge Ajansı içinde Bolu'nun kazanımları nasıl değerlendiriliyordu? Tüm bunlara yanıt alabilmek için KENT KONSEYİ ORGANİZASYONUNDA değerlendirilmek üzere toplantı düzenlenmesi yerinde olur diye düşünüyorum. Haydi ortak aklı değerlendirelim.

21.04.2010


Bu yazı toplam 671 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim