• BIST 1.391,740
  • Altın 495,89
  • Dolar 8,8130
  • Euro 10,3050
  • Bolu 12 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C

Kalkınma ajansları ve Kent Konseyleri

Mustafa Namdar

5449 Numaralı kanunla, 25.1.2006 tarihinde kurulan Kalkınma Ajanslarının amacı; Kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak ve yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle, Ulusal Kalkınma Planı ve Programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırma, sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmaktır.

5393 Sayılı Belediyeler Kanunu 76.maddesinde adı geçen Kent Konseylerinden amaç da, kentin gelişimini hedef almaktadır. Yaşanabilir bir kent için aranan özelliklerin oluşması halkının sosyal ve ekonomik yönden huzurlu yaşayabilmesi için kamu kurum kuruluşları siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bir araya gelerek ortak aklın süzgecinde kent ve kent halkı için güzel olan herşeyin gerçekleşmesine çalışmayı da amaç edinmek, kent konseylerinin işi olarak gündeme girmiştir.

Dikkat edildiğinde aynı havuzu besleyen birbirinden ayrı iki koldan akan su gibi.

Birbirinden habersiz akan bu suyu aynı dere yatağında birleştirip daha güçlü debiye sahip olabilmesi için Kalkınma Ajans Sekreteryası ile Kent Konseyi Başkan ve sekreterleri, Sakarya'da bir araya geldik.

İlimizin Doğu Marmara Kalkınma Ajansı içinde olduğu bilinmekte. Bu bölgede yer alan Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce ve Bolu illeri bulunmakta. Kalkınma Ajansı Başkanı şu an Kocaeli Valisi. Alfabetik sıraya göre Başkan 2011'de Bolu Valisi olacak.

Yönetim Kurulunda illerin Valileri, Belediye Başkanları (Büyükşehir'de Büyükşehir Belediye Başkanı) Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları bulunmakta.

Bu ajansta Danışma Organı olarak 100 kişiden oluşan bir de Kalkınma Kurulu var. Kalkınma Kurulunda Kocaeli'den 34, Sakarya'dan 24, Bolu'dan 15, Düzce'den 14, Yalova'dan 13 üye bulunmakta. Her ne hikmetse aynı amaca yönelik çalışma içinde olan Kent Konseylerinden kurula temsilci alınmamış.

Geç de olsa farkedilen bu noksanlığın telafisi için 29.06.2010 Salı günü Sakarya'da Kalkınma Ajansı Sekreterliği Başkanlığı'nda illerin kent konseyi başkan ve sekreterleri bir araya geldik.

Kalkınma Ajanslarının görevleri içinde yer alan,

-Kamu, özel kesim ve STK'lar arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi,

-Bölgesel strateji ve planların hazırlanmasına destek,

-Kırsal Kalkınma ve Yerel Kalkınma faaliyetlerine destek,

-Girişimciliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi,

-Yatırımcıların izin ve ruhsat işlemlerinin tekelden takibi ve sonuçlandırılması,

-Bölgenin iş ve yatırım imkanlarının tanıtımı,

-Yerel yönetimlerin planlama çalışmalarına teknik destek,

-AB fonları ve uluslararası fonların kullandırılmasında aracılık ve koordinasyon,

-Araştırma ve veri tabanı oluşturma,

-İzleme ve değerlendirme konuları var. Bundan böyle Kent Konseyi içinde bu konuların değerlendirmesi de olacaktır. Bu konudaki çalışmalar hakkında bilgi vermeye ve görüş almaya çalışacağım.

Kent Konseylerinin işlevselliğinde ilin bütününe ait çalışmalarda konseyde görev alan herkesin ilimiz ve insanlarımız adına ellerini taşın altına sokmaları gerekecek. Bu şehrin güzelliğinde insanlarının yaşam kalitesinin yükseltilmesinde bu kentte soluklanan herkesin görevi olduğunu unutmayalım.

02.07.2010

 


Bu yazı toplam 1242 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim