• BIST 1.112
  • Altın 474,037
  • Dolar 7,5495
  • Euro 8,9548
  • Bolu 16 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C

KALKINMA AJANSLARINDA TEMEL AMAÇ

Mustafa Namdar

   Dünyanın değişik ülkelerinde kurulan Kalkınma Ajanslarında yapılanmalar farklı olmasına karşın, genelde temel amaçları bakımından benzerlikleri büyük.

   Ajansların temel faaliyetlerinde: Bölgenin sosyo-ekonomik gelişimini sağlamak. –Kalkınmaya yönelik stratejiler belirlemek. Konu ile ilgili kurum, kuruluşlara destek olmak.- Ulusal ve uluslar arası yatırımları çekmek.- İşbirliğini geliştirmek var.

   Bölgesel Kalkınma Ajansları: İçsel kalkınma.- Yabancı yatırımların çekilmesi.- Girişimlere verilen hizmetler. –Yerel ve bölgesel yetkililere verilen hizmetler.- Eğitim hizmetleri ve uluslar arası faaliyetler olarak altı ana gurupta faaliyetlerini yürütmekte.

   Hollanda-Slovanya- Estonya- Belçika- Portekiz- İsveç- İtalya- İngiltere-Avusturya- Fransa-Romanya- Slovakya- Polonya- İspanya- Almanya- İrlanda- Çek Cumhuriyeti –Bulgaristan ve Macaristan’a ait incelenen Kalkınma Ajanslarının kuruluş dönemlerinde ağırlıklı olarak altyapı ve tarımsal konulara yoğunlaştıkları, sonraları sanayi aktivitelerini geliştirmekle ilgilendikleri ve son dönemde de, Hizmetler ve İleri Teknolojilerin desteklenmesine doğru bir eğilim içine girdikleri görülmekte.

   Son yıllarda AB yapısal fonlarından daha fazla yararlanabilmek için, bilgi teknolojileri AR-GE ve İnovasyon faaliyetlerine verilen önem artmıştır. Bu bağlamda, KOBİ’lerin ajans faaliyetlerinin hedef grupları içinde özel bir yere sahip olduğu, KOBİ’lerin iş etkinliklerini ve verimliliklerini artırmak, KOBİ’leri yenilikçi teknoloji ile buluşturmak, yatırımları ve rekabet gücünü geliştirmek, girişimci sayısını artırmak gibi konulara öncelik verildiği görülmekte.

   Avrupa’da 1950’li yıllarda kurulan ve her ülkede farklı yasal statüde işleyen ajanslar, ülkemizde 2006 yılında yasal zemine 5449 nolu Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkındaki Kanunla oturtulmuştur. (25.01.2006)

   Ülkemiz kapsamında kanunun getirdikleri şunlardır:

   -Bölgesel stratejilerin belirlenmesine ve hazırlanmasına destek sağlamak.

   -Girişimciliğin desteklenmesini ve geliştirilmesini sağlamak.

   -Bölgeye yatırım çekmek.

   -Bölgedeki kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının uyumlu bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak.
   -Proje üretme ve geliştirme kapasitesini artırmak. (Avrupa’da Kalkınma Ajansları)
   Anlaşılan o ki, bundan böyle, çiğnenmiş lokmanın ağzımıza verilmesini beklemek yok. Bundan böyle, nasıl olsa birileri bizim adımıza düşünüyor, yapılması gerekenleri yapıyor diye sırtımızı duvara yaslayıp dikilmeye çalışmak yok. Bundan böyle, dayanışmanın, birlikteliğin, ortaklığın önemini pas geçmek yok. Bundan böyle, sermayeyi nereden nasıl bulacağım kaygısı taşımadan girişimcilik ruhunu harekete geçirmek var, üretmek var. Ortaklık anlayışının sağlam zeminlerde geliştirilmesine ihtiyaç var. En önemlisi birbirimize güven duymamız var…
   Bunun için Valilik girişinde ilimiz adına görev yapan iki genç pırıl pırıl uzmanımız var. İlimizin adına rehberlik çalışmalarına başlayan Ömer Faruk Zorlu ve Tolga Kaya ile (Bolu Yatırım Destek Ofisi Uz.) sorunların paylaşılmasında laf üretmek yerine üretmek var. İletişim kurmak var…

15.07.2010


Bu yazı toplam 981 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim