• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • Bolu 2 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C

Karar siyasi

Karar siyasi
Eğitim Sen’in ilimiz Şube Başkanı Korkmaz, YÖK’ün adı “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı” olan ÖYP’nin mevzuatında yaptığı değişikleri sert bir dille eleştirerek, alınan kararın siyasi olduğunu söyledi

 

Haber; Gönül OLUTÜRK

4 Şubat Perşembe günü ÖYP’nin Usul ve Esasları’nda yaptığı değişiklikleri 9 Şubat 2016 günü kamuoyu ile paylaşması eğitim camiasını ayağa kaldırdı. Yaptığı düzenlemelerle ÖYP’li araştırma görevlilerini hedefine koymakla eleştirilen YÖK’ün aldığı kararlarının ciddi bir mağduriyete yol açacağı kaydedildi. YÖK kararlarını eleştiren Eğitim Sen Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, “YÖK, binlerce ÖYP’li araştırma görevlisine ciddi mağduriyet yaşatacak olan, tamamıyla hukuksuz, keyfi ve siyasi hesaplar doğrultusunda hayata geçirilmek istenen bir düzenleme yapmıştır” dedi.

HUKUKİ DEĞİL

Başkan Korkmaz, ÖYP Usul ve Esasları’nın 11. maddesinin 3. fıkrasında yapılan değişiklik ile getirilen “Derslerini başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yüksek öğretim kurumlarına dönerler. Bu araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim çalışmalarının gerektirdiği durumlarda kısa süreli olmak kaydıyla izin verilir” şeklindeki düzenlemenin akademik, hukuki ve mantıklı hiçbir yanının bulunmadığını ifade etti. Eğitim Sen olarak, bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi için hızla yargıya başvuracaklarını belirten Korkmaz, getirilen bu düzenleme ile yüksek lisans ya da doktora düzeyinde derslerini tamamlayan ve tez yazma aşamasına geçen ÖYP’li araştırma görevlilerinin öğrenim gördükleri üniversiteden koparılarak, kadrosunun bulunduğu üniversiteye dönmek zorunda bırakılacağını kaydetti.

NİYETLERİ ORTADA

ÖYP’nin yeni kurulan üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak için yürütülen bir program olduğunu söyleyen Korkmaz, “ÖYP’li araştırma görevlileri, lisansüstü öğrenimlerini köklü üniversitelerde yürütürken, kadrosu başka bir üniversitede bulunmaktadır. Bu nedenle de ÖYP’li araştırma görevlileri lisansüstü öğrenim süresi kadar, kadrosunun bulunduğu üniversitede zorunlu hizmet yapmakla yükümlü kılınmıştır. Zorunlu hizmet karşılığında ise yüksek meblağlı senetlerin altına imza atmışlardır. Dolayısıyla ÖYP ile amaçlanan, yeni kurulan üniversitelere öğretim üyesi yetiştirmektir. Ancak YÖK’ün bu kararı, programı amacı dışına çıkarmakta, ÖYP’yi ‘öğretim üyesi’ değil ‘araştırma görevlisi’ yetiştirme programına dönüştürmektedir” dedi. YÖK’ün söz konusu kararının tamamıyla siyasi olduğunu söyleyen Korkmaz, gerekçesini şu şekilde açıkladı; “Çünkü imzacı ÖYP’li araştırma görevlilerine eziyet etme gerekçesiyle kimi üniversitelerin imzacı araştırma görevlilerini geri çağırma derdine düştüğünü bilmekteyiz! YÖK’ün kararında da araştırma görevlilerinin kadrolarının bulunduğu üniversitenin teklifinin baz alınarak geri çağırma sürecinin başlatılacak olması, asıl niyeti tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 218 21 21 | Haber Yazılımı: CM Bilişim