• BIST 1.104
  • Altın 464,630
  • Dolar 7,6647
  • Euro 8,9635
  • Bolu 19 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Kayıp aranıyor!

N. Gürkan Yetkin

Sayın Erkan Mumcu'nun Anavatan Partisi'nin, Sayın Mehmet Ağar'ın Doğruyol Partisi'nin başına geçmesi , merkez sağın demokrat seçmenini tatmin etmedi. 2002 seçimlerinde büyük bir bölümü, aşırı sağ söylemli Refah kökenden ayrılıp, “değişim” iddiasıyla bir araya gelmiş merkez sağa aday Adalet ve Kalkınma Partisi'ni desteklediler. 2002 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin aldığı oyların %30'luk kısmı, merkez sağ ve demokrat olan seçmenlerin verdiği oylardır.

Türkiye'de, mevcut partilerin ve yeni kurulanların her zaman meşruluğu tartışılmıştır. Ancak bu meşruluk tartışmasını maalesef halk yapmamıştır.İşin bu kısmı ayrı bir yazı konusudur. Adalet ve Kalkınma Partisi de doğal olarak aynı çevrelerce meşru olarak kabul görmemiştir. Bu sıkıntı içinde geçen beş senede, kurumlar arası çatışma ve neredeyse partinin kapanmasına varan bir süreç yaşanmıştır. Merkez sağı temsil edebilme adına gösterilen her türlü çaba boşa gitmiş, etki-tepki kargaşası merkezden uzaklaşmayı beraberinde getirmiştir.

Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında, Obama imzalı “Açılım” projesi, toplumun tüm değerlerini alt üst etmiş, özellikle sağ duyulu demokratları çileden çıkarmıştır. Bu gün başsız kalan demokratları temsil etme iddiasındaki Ak Parti, kendi temeline dinamit döşemiş, bununla da kalmayıp fitilini de ateşlemiştir.

Ekranlarda Ak Parti, CHP, MHP ve DTP dışında başka bir siyasi oluşumu ve bunların dışında farklı söylemleri göremeyen ve dinleyemeyen bizler “kayıp hazine” peşine düşmüş definecilere dönmüş durumdayız. Ne aradığımızı bilmeden, elimizde bir harita dahi olmadan, kulaktan duyma hikayelerin peşinde aranıp duruyoruz.

Sokakta karşılaşıp bir araya gelen bu hazine avcılarının mevcut durum tahlilleri çok daha gerçekçi. Sadece olaylara seyirci gibi görünseler de, işin aslı öyle değil. Ak Parti yöneticileri farkında olmasalar da, iki seçimde de kendilerini desteklemiş olan merkez sağın demokrat seçmeni, aradaki ipleri çoktan koparmışlar. Bu büyük kitle, kesinlikle “açılım” projesini desteklemiyor, kabullenmiyor. Aksine son günlerin acı görüntülerine aşırı tepkililer.

Sahipsizlik içinde geriye dönüp baktıklarında, “Demokrat Parti” hala birleşmenin sancıları içersinde. Ne yapacağını şaşırmış, çakma bir lider yaratma projeleri ile meşgul. Değil merkez sağ seçmenini temsil etmeyi, kendi kendilerini dahi temsil etmekten çok uzaklar. Açık bir şekilde bir mucize beklemekte.

Yeni oluşumlar da tatmin etmiyor demokrat seçmeni. Çok temkinli yaklaşılıyor. 2002 sonrasında Ak Parti'nin yarattığı hayal kırıklığı, bunun en büyük sebebi. Yeni Oluşum Hareketi ile doğan Sayın Abdüllatif Şener'in Genel Başkan olduğu Türkiye Partisi ve Türkiye Değişim Hareketi ile tüm Türkiye'de teşkilatlanan Sayın Mustafa Sarıgül, hiçbir siyasi partinin kendilerini temsil etmediğini düşünen gerek sosyal demokratların, gerek sağduyulu demokratların yeni ilgi odağı. İki liderin de söylemleri aslında birbirine çok yakın. İki lider de şu an siyasi arenada faaliyet gösteren partilerin anti-demokratik uygulamalarını çok iyi bilmekteler. Halkın taleplerini gayet iyi bir biçimde almışlar. Radikal söylemler yerine daha ılıman, daha gerçekçi ve çok daha demokrat bir yapılanma içindeler.

Yıpranmamış yüzler ve yeni yeni yüzlerle, halkın içinden, halka karşı değil, halkla beraber siyasi oluşumlarını genişletmekteler. İki partinin de oluşumu da, geçmişte Rahmetli Özal ile başlayan Anavatan Partisi modeline çok benziyor. Sayın Mustafa Sarıgül, bu durumu açık bir şekilde ifade de ediyor.

Önemli olan, CHP'nin kendilerine cevap vermediği gerçek sosyal demokratların ve Ak Parti'nin kendilerine sırt çevirdiği sağ duyulu demokratların bu iki yeni oluşuma destek verip vermeyecekleri.

Sayın Sarıgül bu açıdan çok daha şanslı. Gerek sosyal demokrat gelenekten gelmesi, gerekse inançlara ve inananlara olan saygısı ve bağlılığı iki elini de dolduruyor. Sağ elini de uzatsa, sol elini de uzatsa eli boş kalmıyor.

Siyasi arena her ne kadar kısır çekişmelere girmiş olsa da, 2010 senesi “demokratlar” yılı olacağa benzer. Ak Parti'nin iktidarda olmasının kendisine getirdiği yıpranmışlık, CHP'nin kendi seçmenine dahi cevap verememesi, Demokrat Parti'nin derin bir uykuya kapılmış olması, merkezi tamamen boş bir alan olarak bırakmış durumda.

Bu boşluğu bir halk hareketinin dolduracağı ise kesin! Unutmayın ki Ak Parti de “erdemli hareket” olarak başlayan bir halk hareketi ile doğmuş ve bu hareket Ak Parti'yi kuruluşundan bir yıl sonra tek başına iktidara taşımıştı.

Gidişata göre %47'nin %7'lere gerilemesi mümkün hale gelmişken, merkez sağ ve merkez sol seçmeni tatmin edebilecek bir siyasi oluşumun %50'lerle iktidara gelmesi çok da hayal değil.

Her alanda yaşanan kaos, sadece günlük kavgadan ibaret siyasi söylemler, halkın haber alma özgürlüğünün iktidar gücü ile tamamen lağvedilmesi, muhalefetin muhalefette kalmayı sevmesi sebebiyle ataletini muhafaza etmesi, açlık ve işsizlik halkta bir kırılıma sebep olmuş halde.

Kırılım, asla bir yağmur tanesi değildir. Renksiz, kokusuz, sessiz ve boyutsuz olduğundan, büyüklüğü yanıltsa da, bazılarınca algılanamasa da, siyasi kırılım, tam anlamıyla bir seldir. Bent tanımaz ve önünde duran herşeyi beraberinde alır götürür, yokeder.

İşte tam olarak bu noktada, 34 PKK'lının Habur Sınır Kapısı'ndan geçtiği an, “siyasi kırılım” tetiklenmiştir. Ok yaydan çıkmış, hedefine çoktan kilitlenmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde halkı temsil ile görevli; ister iktidar olsun ister muhalefet, tüm vekiller, tüm nefesleri ile ne kadar üflerlerse üflesinler, okun hedefini şaşırtacak rüzgarı oluşturamaz, sonucu değiştiremezler!

29.10.2009

Bu yazı toplam 1491 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 1989 Bolu Gündem Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0.374) 217 66 66 | Faks : (0.374) 215 05 52 | Haber Yazılımı: CM Bilişim